• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,6133
  % -1,36
 • € EURO
  7,2223
  % -1,90
 • £ POUND
  8,2292
  % -0,86
 • ¥ YUAN
  0,9338
  % -1,12
 • РУБ RUBLE
  0,0855
  % 0,28
 • BITCOIN
  44816,680
  % 7,35
 • BIST 100
  89.510,88
  % 0,48

Youtube SEO Uyumu Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Uyumu Nasıl Yapılır?

İnternetin ve sosyal medyanın yoğun olarak kullanılması, arama motorlarına olan ilgiyi de arttırmıştır. Google, Yandex gibi büyük arama motorlarından sonra gelen en büyük arama motoru Youtube olarak karşımıza çıkıyor. Youtube, her ne kadar bir video izleme uygulaması olarak düşünülse de aslında çok fazla rağbet gören bir arama motorudur. Bu nedenle Youtube SEO çalışmaları için de talepler giderek artmaktadır. Artan bu talep sayesinde Youtube üzerinden video yayınlayarak, para kazanma da ön plana çıkmaktadır. İnsanlar yazı okumanın yanı sıra, görselliğe de önem vermektedir. Youtube’da sadece video paylaşmak tek başına yeterli olmamaktadır. Videoları paylaşırken tüm arama motorlarının dikkat ettiği kriter olan SEO, burada da karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile Youtube’da video paylaşırken SEO kriterlerine dikkat etmek gerekiyor.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu demektir. Youtube paylaşımlarınızın arama motorlarının görüntüleme sayfasının ilk sıralarında yer alabilmesi için SEO kriterlerine uymanız gerekmektedir. Bu sayede ilk sıralarda yer alarak daha fazla izlenme sayısına ulaşacak, abone sayısı ve görüntülenme sayısı da artacaktır. Youtube fenomeni olmak istiyorsanız sabırlı bir şekilde hareket etmeli ve SEO kriterlerine göre hareket etmelisiniz.

Youtube SEO Uyumu İçin Kriterleri Nedir?

Youtube SEO uyumu için belirli kriterleri göz önünde bulunduruyor. Uygulama üzerinde paylaşılan tüm videoları inceleyerek, belirli yayınlar arasında bir kıyaslama yapıp, kriterlerine uyan yayınların üst sıralarda görünmesini sağlıyor. Kısaca burada sadece video paylaşarak üst sıraları hedeflemek oldukça zor görünüyor.

Youtube SEO uyumu için, video görüntüleme sayısı, beğenmeler, kanal abone sayısı, kanal görüntülemeleri, videolara yapılan yorumlar gibi kriterleri göz önünde bulunduruyor. Bu kriterlerin yanı sıra, açıklamadaki geniş eşlemeli anahtar kelime sayısı, olumlu yorumların yüzdesi, başlıktaki geniş eşlemeli anahtar kelime sayısı, beğenmeme ve tahmini izleme süresi gibi kriterleri de göz önünde bulundurmaktadır.

Bir videonun ilk sıralarda çıkmasını etkileyen faktörler olarak, yayınlandığı gün sayısı, günlük ortalama görüntülenme sayısı ve açıklamadaki tam eşleme anahtar kelime sayısı belirleyici faktörlerdir. Bunların yanı sıra, video uzunluğu, video açıklaması, video açıklamasının uzunluğu, anahtar kelime yoğunluğu gibi belli ölçütler de bulunmaktadır. Tüm bu kriterlere bakarak videonun ilk sıralarda görüntülenme durumu belirleniyor.

Anahtar Kelime Seçiminin Doğru Yapılması

Yukarıda saydığımız kriterlere geçmeden önce en önemli konu olan doğru anahtar kelime seçimi için nelerin yapılması gerektiğine bir göz atalım. Belirleyeceğiniz anahtar kelimenin popüler aramalarda olduğundan emin olmanız gerekir. Bu işlem için Youtube arama bölümüne konuyla ilgili anahtar kelime yazın, hemen altta çıkan birçok öneri arama konusu sizin kullanabileceğiniz popüler anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime bulma konusunda kullanabileceğiniz araçlar da bulunmaktadır. https://keywordtool.io/youtube adresi işinize çok yarayacaktır. Abone sayınızın yüksek olması durumunda farklı bir yöntem de uygulayabilirsiniz. Çok bilinen anahtar kelimeler yerine daha özgün ve aratılabilecek anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu şekilde rekabeti düşük olduğu için üst sıralara çıkma olasılığınız da artar. Anahtar seçimi yaptıktan sonra bunun doğru anahtar kelime olduğunu anlamak için anahtar kelimenizi Google içinde aratıp ne kadar popüler olduğunu bulmanız gerekir. Bunun için de iki farklı uygulama var. Google anahtar kelime planlayıcı ve Kwfinder. Bu uygulamalardan aratarak, videonuza en uygun anahtar kelime seçimini yapabilirsiniz.

Youtube SEO Uyumlu Başlık Seçme

Videonuz için başlık seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu anahtar kelimenin başlık içinde yer almasıdır. Youtube SEO uyumlu başlık seçmenin en önemli kriteri budur. Bu konuda tam eşleşme ya da geniş eşleşme seçenekleri kullanılabilir.

 • Tam eşleşme; anahtar kelimenin ek almadan ve aralarına farklı kelimeler eklenmeden tam olarak başlık içinde yer almasıdır.
 • Geniş eşleşme; bu eşleşme yönteminde anahtar kelime alınarak biraz değişikliğe uğratılır ve başlık içinde kullanılabilir.

İyi bir başlık için karakter sayısı 50’yi geçmemelidir. Ayrıca, anahtar kelime mutlaka başlık içerisinde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra özgün ve ilgi çekici bir başlık bulunmalıdır.

Video Hakkındaki Açıklamalar

Başlığın belirlenmesinden sonra videonun açıklama kısmına geçilir. Burada hedef kitleyi çekebilmek için Video hakkındaki açıklamalar önemli bir yer tutar. Anahtar kelimeler açıklama bölümünde mutlaka kullanılmalıdır. Ancak, anahtar kelime kullanımı sırasında doğal bir akış olmalıdır. Öncelikle anahtar kelime için hedef kelime belirlenmelidir. Belirlenen bu kelime açıklama bölümünde ilk 120 karakter içerisinde olmalıdır. Açıklama bölümü en az 250 karakterden oluşmalıdır. Bundan daha az olmamalıdır. Açıklama kısmında anahtar kelimeler kullanılırken tam eşleşme ve geniş eşleşme kullanılmalıdır. Açıklamalarda anahtar kelimeye yer verilmesi, videonun aramalarda ilk sıralara çıkmasını sağlar.

Kaliteli İçerikler Üretmek

SEO açısından belirttiğimiz kurallar genel olarak önemli olsa da, izleme ve abone olma noktasında kaliteli içerik üretmek ön plana çıkmaktadır. Kullanıcıların videolarınızı beğenip, sürekli bir diğer videoyu izlemesi, Youtube SEO açısından çok önemlidir. Kaliteli içerik üretmek için, videoya başladığınızda ilk olarak yapacağınız şey, video hakkında bir açıklama yapmak olmalıdır. Videonun hangi konudan bahsettiği, insanların bu videoyu izlediği zaman ne fayda sağlayacağı gibi konuları açıklamak gerekir. Ayrıca, konuya direk giriş yapın, laf kalabalığını insanlar çok fazla sevmezler.

İzleyici Yorumları

İlk sıralarda olmak adına, videolara yapılan beğenilerin yanı sıra yapılan yorumlar da önemlidir. Kullanıcıların yaptığı yorumlar da Youtube SEO açısından bir avantajdır. Video için yapılan yorumları arttırmak için, video içerisinde kullanıcılara sorular yönelterek, cevaplamalarını isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kullanıcıların yaptıkları yorumları mutlaka cevaplandırın. Bu diğer kullanıcıların yorum yapmasın ı sağlayacaktır.

Abone Sayısı

Youtube SEO çalışmaları için abone sayısı çok önemlidir. Aramalarda genellikle binin üzerinde abonesi olan videolar üst sıralara çıkmaktadır. Bu durumda abone sayısını arttırmak gerekmektedir. Bunun için, paylaştığınız videoya vermiş olduğunuz emeği hissettirebilirsiniz. Paylaştığınız videoların kalitesini hiç bozmayın ki, kullanıcılar bu videolardan faydalanabileceklerini hissetsinler. Hediyeler ve çekilişlerle takipçi sayısını arttırın.

Sosyal Medya Paylaşımı

Paylaştığınız videoları, sosyal medya hesaplarınızda da paylaşın. Bu da Youtube SEO kriterleri açısından önemli bir konudur. Diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapmanız, Youtube’un gözünden kaçmayacak ve sizin üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda videonuzu tüm sosyal medya hesaplarınızda ve varsa web sitenizde paylaşırsanız daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Video Uzunluğu

Son olarak videolarınızın süresi SEO açısından önemlidir. Videolarınız ne çok uzun olsun, ne de çok kısa olsun. Ortalama 10 dakikalık bir video idealdir. Ancak, daha kısa süreli bir videoyu da 10 dakikaya tamamlayacağım diye gereksiz bilgi ve tekrarlardan kaçının.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !