• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361367,725
  % -0,15
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Instagram Pazarlama Yöntemleri

Instagram Pazarlama Yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesi ile artık yüz yüze pazarlamanın yerine teknoloji ortamındaki pazarlamalar çok daha avantajlı hale gelmiştir. Bu avantajların başında daha fazla kitleye ulaşma imkânı gelmektedir. Yüz yüze pazarlamada belli başlı kişilere pazarlama yapabilirken, sosyal medya üzerinden milyonlara pazarlama yapılabilmektedir. Bu pazarlama tekniğinde en çok tercih edilen yöntemlerden ve en fazla geri dönüş alınan yöntem Instagram pazarlama yöntemidir. Instagram pazarlama yönteminde belirli kıstaslar dâhilinde takipçi arttırmak ve güven sağlamak ciddi anlamda geri dönüş sağlamaktadır. Bu sayede markayı büyütmek ve milyonlarca satış yapmak mümkün hale gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, satış yapılan alana uygun takipçilerle hesabı büyütmek gerekir. Bunun için Instagram pazarlama stratejileri bulunmaktadır.

adana

Instagram İş Hesabı Açın

İlk zamanlarda kişisel hesaplar için kullanıma sunulan Instagram artık iş hesabı seçeneğini de devreye sokmuş durumdadır. Instagram pazarlaması yapmak için öncelikle bir iş hesabı açılmalıdır. Instagram iş hesabı, kişisel hesaplarda olmayan birçok işlevi barındırmaktadır. Bu işlevlerden ilki, iş hesabına girildiğinde ilk olarak iletişim adresinin görünmesi gelir. Buraya tıklayan takipçileriniz direk olarak sizinle iletişime geçebiliyorlar. Bu sayede, gerek e-mail, gerek telefon, gerekse DM yoluyla takipçileriniz sizinle iletişime kolaylıkla geçebilirler. Bunun yanı sıra iş hesabının bir diğer özelliği ise hesabınız üzerinde görüntüleme ve etkileşim gibi birçok istatistiksel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çapraz Tanıtımlar Yapın

Instagram pazarlaması yönteminde geri dönüşler için büyük bir takipçi kitleri gerekmektedir. Bu kitlenin büyümesi için en önemli noktalardan biri de çapraz tanıtım yapmaktır. Çapraz tanıtımlar yaparak hesabınızı güçlendirebilir ve olumlu dönüşler alabilirsiniz. Çapraz tanıtım, tüm sosyal medya hesaplarınızı tanıtmanız ve hesaplar arası takipçi kazanmanızı sağlar. Bu sayede farklı sosyal medya platformlarında farklı takipçiler kazanabilirsiniz. Bu durum hem profesyonel görünmenize hem de daha fazla büyümenize yardımcı olur. Takipçiye aç olun, mümkün olduğu kadar takipçi kazanmaya çalışın.

Paylaşımlarınızı Düzenli Yapın

Sosyal medya hesaplarında yapılan düzenli paylaşımlar dikkat çeker. Sosyal medyada takipçi kazanmanın yolu düzenli paylaşımlar yapmaktan geçer. Düzenli yapılan paylaşımlar hem takipçilerinizin dikkatini çekecek, hem de işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecektir. Paylaşım yapma konusunda abartmayın. İnsanlar sosyal medyaya girdiğinde hep sizin paylaşımlarınızı görmek istemezler. Bu nedenle rutin aralıklarla ve günde en fazla iki içerik paylaşın. Paylaşım yapma saatinizi de takipçilerinizin davranışlarından bakarak belirleyin. Yaptığınız paylaşımlara en fazla beğeni aldığınız saatler sizin için ideal saatlerdir. Bunun yanı sıra en fazla beğeni alan paylaşımlarınızı analiz ederek, insanların ilgisini nelerin çektiğini anlamaya çalışın ve bir sonraki paylaşımlarınızı ona göre yönlendirin. Her gün kaliteli ve istikrarlı olarak paylaşım yapın.

Takipçilerinizle Etkileşim Halinde Olun

Takipçilerinizle aranızı iyi tutmak, Instagram marka oluşturma yolunda var olabilmek için önemli faktörlerden biridir. Takipçiler genellikle, samimi buldukları ve bir bağ kurdukları hesapları takip etmeyi bırakmazlar. Bunun için ilk yapmanız gereken şey, takipçilerinizin sizin paylaşımlarınıza yapmış oldukları yorumlara cevap yazmalısınız. Bu takipçilerinize değer verdiğiniz anlamına gelir. Yapılan tüm yorumlara mutlaka cevap verin ve teşekkür etmeyi de unutmayın. İkinci bir etkileşim yolu da yapılacak olan küçük kampanyalar, hem mevcuttaki takipçileri cezbedecek, hem de yeni takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bazı paylaşımlarda takipçilerinizden fikir almayı deneyebilirsiniz. Hatta takipçilerinizin yoruma bir arkadaşlarını da etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede kendi takipçileriniz dışında başka insanların da sizden haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Instagramın en önemli işlevlerinden biri olan hashtag kullanımı sayesinde avantaj elde edebilirsiniz. Instagramda marka tanıtımı için ürününüzü tanıtan bir resim tasarlayın. Arama yerinden resme uygun bir hashtag belirleyin. Takipçilerinizle bunu paylaşın ve onlarında paylaşmasını isteyin. Paylaştığınız içerik ilgi çekici ve anlamlı ise onlarda bu isteğinizi geri çevirmeyeceklerdir. Etkileşimi arttırmanın yollarından biri de, satılmasını istediğiniz bir ürünü hem normal, hem de hikâyenizde paylaşın. Hikâyede sizi etiketleyerek ürünü paylaşan 5 kişiye çekilişle bedava ürün gönderimi yapacağınızı söyleyin. Bu sayede hem takipçilerinize hem de arkadaşlarına kendinizi tanıtmış olursunuz. Bu arada bedava ürün gönderimini mutlaka yapın. Bu tür kampanyaların ara ara yapılması takipçi çekme noktasında oldukça etkilidir.

Başka Markaların Paylaşımlarını Kullanın

Kendi hesabınızda,  sektörünüze uygun diğer markaların paylaşımlarını paylaşıp onları etiketlediğinizde, onların diğer kişiler tarafından etiketlenen fotoğraflar kısmında görünürsünüz. Bu sayede hem etkileşim artar, hem de o markanın takipçilerinin dikkatini çekmiş olursunuz. Hesabınızı inceleyen kişiler takip etmeye değer görürse, takipçi sayınızı arttırmış olursunuz.

Yaratıcı Fotoğraflar Paylaşın

Instagram hesabına giriş yaptığınızda birçok fotoğrafla karşılaşırsınız. Paylaşımlarınızda yaratıcı olur ve dikkat çekici paylaşımlar yaparsanız, takipçileriniz sizin ne kadar profesyonel olduğunuzu fark ederler.

Instagram pazarlama konusunda en büyük faktör emek ve sabırdır. Yukarıdaki tüm maddeleri uyguladığınızda siz de amacınıza ulaşmaya başlayacaksınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !