E Ticarette Müşterinin Ayağını Alıştırma Nasıl Olmalıdır?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret alanı gelişiyor. E-ticaret müşterilerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ederken bu alanda etkinlik işaret eden firmaların sayıları da yükseliyor. Sık rekabet ortamında alıcı sadakati yaratmak, e-ticaret firmaları için kayda değer çabalar göstermeyi zorunlu kılıyor. Nedeni ise söz konusu müşteri sadakati bir gecede oluşmuyor, tersine sadakat online kullanıcılarla marka arasında uzun dönemli ve kaliteli bir münasebet kurabilmekten geçiyor.

Müşterilerin güvenini kazanmak ve sonrasında sadakatini elde edebilmek adına e-ticaret firmalarının marka vaadlerini yerine getirebiliyor olmasında yarar vardır. Yani şayet teslimat konusunda öne çıkmak arzulayan bir e-ticaret siteniz mevcut ise gerçekten de bu konu için farklılıklar oluşturmalısınız. Yine buna benzer bir örnek de ulaşılabilir bir marka algısı yaratma meselesinde verilebilir. E-ticaret sitenizle ilgili problem yaşayan yahut herhangi bir öneride bulunmak isteyen bir müşteri dilediği platformdan size ulaşamıyorsa ulaşılamaz bir marka olduğunuz algısına kapılabilir. Bu da sadakat yaratmanızı olumsuz etkileyebilecek unsurlardan bir tanesi olabilmekte.

E-ticaret firmaları, vaadlerini yerine getirmelerinin dışında rekabet ortamında birkaç adım daha öne geçebilmek için bazı sadakat programlarına başvurabiliyorlar. Bu sadakat programları sayesinde müşterileri ile uzun vadeli birliktelikler kurabilmek adına sağlam bir temel oluşturabiliyorlar. fakat bu konu hakkında başarılı olabilmek için kullanılan sadakat programının belirgin başlı nitelikleri taşıyor olmasında büyük yarar var. İşte e-ticaret firmalarının başarılı olmasını sağlayan sadakat programlarının belirgin özellikleri…ayak izi eticaretgunlugu.com

Ayağını alıştıracak bir davranışa yönlendirmek

Sadakat programlarının temel amacı, satın alanların güvenini kazanmak ve sonraki alışverişlerinde de aynı e-ticaret firmasını tercih etmelerini sağlamak. Bu nedenle alışveriş alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirebilecek türden bir program oluşturmak önem taşıyor. Buna göre, e-ticaret sitesinin oluşturmak veya değişim yapmak istediği davranış biçimi gerçekleştiğinde müşterilerin de kendini göze çarpan bir gruba ait hissetmeleri gerekiyor. Statüsünün yükseldiğini ve farklı olduğunu düşünen müşterilerin davranış alışkanlıklarını sadakat programına göre şekillendirmeleri çok aşırı daha pratik olabiliyor.

Sosyal Medya üzerinden etkileşim kurmak

Bilindiği gibi insanlar sosyal varlıklardır. Dolayısıyla birbirleriyle etkileşim kurmaktan hoşlanırlar. Siz de sadakat programı oluştururken nasıl daha çok etkileşim sağlayabileceğinizi düşünebilir ve buna göre stratejiler geliştirebilirsiniz. Örnek olarak, sosyal medyada kampanyalar yürüterek hedef kitlenizle bir bağ kurmaya çalışabilirsiniz. Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda onların görüşlerini alabilir, hizmetlerinizi oylamaya sunabilir, katılımcıları promosyon yahut indirimlerle ödüllendirebilirsiniz. Görüşlerinin bir e-ticaret sitesi yönünden önemsendiğini düşünen ve fikirlerinin ödüllendirildiğini gören potansiyel müşterileri, gerçek müşteriniz biçimine getirebilir ve böylece sadakatlerini de kazanabilirsiniz.

Müşterinin alışveriş tercihlerini bilmek

Müşterilerinizin alışveriş davranışlarını kayıt ederek sonraki alışverişlerinde tercihlerine göre filtrelenmiş ürün sayfaları gösterebilirsiniz. Hatta kendilerinin bu filtreleri oluşturmalarını da sağlayarak alışverişlerinde zamandan tasarruf etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenizin kullanıcı deneyimi seviyesini yükselterek müşterilerinizin memnun olmasını sağlayabilir ve doğal şekilde da sadakatlerini kazanabilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin sadık müşteriler elde etmede başvurduğu yöntemlerden olan sadakat programlarının başarılı olabilmesi için bu gibi noktalara yoğunlaşmasında fayda var. Bunun yanı dizi e-ticaret sitenizin alıcı beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilecek donanıma sahip olması da müşteri sadakati kazanmada rol oynayan unsurlardan.

İlginizi çekebilecek yazılar!

İyi bir eticaret yazılımı nasıl olmalıdır?

Adım Adım E-Ticaret

Eticaret Siteleri İçin Eposta Pazarlaması Taktikleri

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

5 Adımda Mobil Pazarlama

Inbound Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri

E-ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında başarılı olması için 3 önemli ipucu

Sağlam bir e-ticaret markası yaratmanın altın kuralları

E-Posta Pazarlama

Twitter Pazarlama

Facebook Pazarlama

E Ticaret’te Pazarlama

E-Posta Pazarlama Yöntemi Nedir?

E-ticarette Kampanya Kurguları Yapma

Promosyon Nedir?