• YARIM ALTIN
  1.585,92
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3338
  % -0,11
 • € EURO
  8,6101
  % -0,14
 • £ POUND
  9,6054
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  1,0551
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1000
  % 0,99
 • BITCOIN
  87047,602
  % -0,94
 • BIST 100
  1.075,52
  % 1,41

Müşterilerin Alışveriş Sepetini Terk Etme Sebepleri

Müşterilerin Alışveriş Sepetini Terk Etme Sebepleri

 

Online alışveriş sitelerinin en büyük sorunlarından biri de müşterinin satın alma aşamasında sepeti terk etmesidir. E-ticaret sitelerinde müşterilerin son aşamada sepeti terk etme oranı yadsınamayacak kadar fazladır. Müşterilerin satış aşamasında sepeti terk etmeleri, hem kaçan bir satış, hem de ciddi bir emek kaybıdır. Müşterilerin alışveriş sepetini terk etme sebepleri çeşitlidir.

>> Ödeme Sayfasında Ekstra Ücret Oluşması
>> Müşteriye Yeterli Güvenin Sağlanamaması
>> E-Ticaret Sitesi Sayfa Açılış Hız
>> Mobil Uyumlu E-Ticaret Siteleri
>> E-Ticaret Sitesi Üyeliği
>> Fiyat Rekabeti
>> Ödeme Seçenekleri
>> Canlı Destek Hizmeti

#Ödeme Sayfasında Ekstra Ücret Oluşması

Müşteriler ödeme sayfasına geldiklerinde ekstra birtakım ücretler ile karşılaşmaktadırlar. Bu da müşterinin alışverişi tamamlamadan sayfayı terk etmesine neden olmaktadır. Normal perakende mağazalardan alışveriş yapma alışkanlığı olan müşteriler için e-ticaret sitelerindeki kargo bedeli bir sorun olarak karşılarına çıkmaktadır. Normal alışverişlerde ürün etiketine göre kasada ödeme yapan müşteriler için, e-ticaret sitesindeki son aşamada ürün fiyatı üzerine eklenen kargo bedeli olumsuz bir durum yaratmaktadır. Bu nedenle kargo ücretlerinin sayfa üzerinden paylaşılması ya da belirli ürünler için ücretsiz kargo hizmeti sunulması müşterinin sepeti terk etmesini önleyecek çözümlerdendir.

#Müşteriye Yeterli Güvenin Sağlanamaması

Müşterinin sayfaya gelmesinden ödeme yapacağı ana kadar, ona güven duygusunu aşılamak gerekir. Profesyonel bir tema, açıklayıcı bir hakkımızda yazısı ve detaylı bir kullanıcı sözleşmesine kadar sitenin her yerinde tutarlılık olmalıdır. Ürün fotoğraflarının kalitesi, ürün açıklamalarının özgün ve detaylı olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, müşteri kimlik ve kredi kartı bilgilerinin güvenliği için ürün satın alma sayfasında SSL sertifikası olmalıdır. Ayrıca, sitenin çeşitli yerlerine güvenlik ile ilgili ibarelerin olması gerekir. Ziyaretçiler, e-ticaret sitesinde bu saydığımız güvenlik önlemlerinin alınmış olduğunu hissetmezlerse sepeti terk ederler.

#E-Ticaret Sitesi Sayfa Açılış Hız

E-ticaret sitelerine gelen ziyaretçilerin yarıya yakın bir bölümü, sayfanın açılması 3 saniyeden fazla sürerse siteyi terk etmektedirler. Web sayfasında ürünlerin görsellerinin geç gelmesi, sayfaların geç açılması ve sayfalarda çeşitli hız sorunlarının yaşanması ziyaretçilerin sepeti terk etmesine neden olmaktadır. Müşteri ürünü beğenip sepetine attıktan sonra ödeme sayfasına geldiğinde sayfa bir türlü açılmıyorsa sepeti terk etmektedirler. Bu nedenle iyi bir e-ticaret yazılımı kullanılmalıdır. Bu konuda tasarrufa gidilmemelidir. Ayrıca özellikle satın alma sayfasında yüklü görsellerden kaçınılmalıdır.

#Mobil Uyumlu E-Ticaret Siteleri

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile cep telefonlarından her türlü işlemlerin yapılması da kolaylaşmıştır. Bankacılık işlemlerinden, kamu sektöründeki birçok işleme kadar birçok uygulama kullanılarak işlemler kolaylıkla yapılmaktadır. E-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması satın alma aşamasında müşteriler için büyük kolaylık olacak ve sepeti terk etmeyeceklerdir.  Mobil versiyonu olan e-ticaret sitelerine müşteriler cep telefonlarından da erişebileceklerini bildiklerinden kolaylıkla ikna olacaklar ve alışverişlerini tamamlayacaklardır.

#E-Ticaret Sitesi Üyeliği

Müşteri bilgilerini almak önemlidir. Ancak, e-ticaret sitelerinin birinci önceliği satış yapmaktır. Müşteriler, satın alma sayfasına geldiğinde siteye üye olmaya yönlendiriliyorsa ve birçok bilginin olduğu uzunca bir form doldurtulmak isteniyorsa, zamanı kısıtlı olan müşteriler için bu sepeti terk etme davranışıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle sepeti terk etme oranının yüksek olduğu göz önüne alındığında üyelik yapmadan satış gerçekleştirmek müşterinin siteyi terk etmesini önleyebilir. Müşterinin alışverişini kolaylıkla yapmış olması müşteri bağlılığı yaratacağı için müşteri bilgilerinin alınması sonraya da bırakılabilir.

#Fiyat Rekabeti

E-ticaret sitelerinde fiyat rekabeti satın alma tercihlerini belirlemede önemli bir faktördür. Hâlihazırda birçok e-ticaret sitesi olduğu için müşteriler fiyat araştırması yaparak karşılaştırma yaparlar. Bu nedenle müşteriler, başka bir sitede aynı ürünü daha ucuz fiyatlı görürse başka siteye kayabilir ve sepeti terk ederler. Bu aşamada ziyaretçiler farklı avantajlı seçenekler ile alışverişe yönlendirilebilir. Ayrıca ziyaretçilerin sitede daha önce gezdiği ürünler de kayıt altına alınarak, daha sonra ön izleme olarak sunmak da müşterinin sepeti terk etmemesini sağlayabilir.

#Ödeme Seçenekleri

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile artık insanlar bitcoin ödeme seçeneğini bile kullanmak isteyebiliyorlar. Bu nedenle, e-ticaret sitesinde çok çeşitli ödeme seçenekleri sunmak müşterilerin ödeme aşamasında sepeti terk etmesinin önüne geçebilir. Kredi kartı, kapıda ödeme, havale ile ödeme ve bazı ön ödemeli kartlar ile de ödeme seçenekleri sunulmalıdır.

#Canlı Destek Hizmeti

Müşteriler satın alma aşamasında ürün hakkında daha fazla bilgi almak isterler. Bu nedenle sayfaya kurulacak olan canlı destek hizmeti ile müşterilerin sorularına hızlı bir şekilde cevap vermek, müşterinin ürünü almasını sağlayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !