Yeni başlayanlar için adım adım Bitcoin nedir?

bitcoin

İçerikler

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile Türkiye’de ve Dünyada Bitcoin sektörü hızla gelişmektedir. Bitcoin’i yeni duyan ve bu sisteme girmek isteyen kullanıcılar için adım adım izleyecekleri bir yol haritası hazırlamak istedik. Bitcoin’e nasıl başlanmalı, nereleri izlemeli, hangi sitelerden ve kaynaklardan faydalanmalı? Bu yazımızı okuyorsanız şüphesiz,   siz de bu gelişim ve değişime ayak uydurmak; bu büyük pazarla alakalı bilgiler edinmek istiyorsunuz.

Bitcoin cüzdanı 

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle şahsi bir Bitcoin cüzdanı edinmek koşuldur. Cüzdan indirmek için en iyi yardımcı, Bitcoin’in resmi sitesi olan Bitcoin.org‘un Türkçe bölümü olacaktır. Bu siteden aletinizin özelliklerine göre bir cüzdan indirmek başlangıçta en uygunudur. Değiş tokuş sitelerinde veya Bitcoin bankalarında hesap açmadan önce sadece sizin kontrolünüzde olacak temel Bitcoin cüzdanının indirilmesi ve kullanılması, yeni kullanıcılar için en iyi başlangıç metodudur.

Bitcoin ile ilgili bilgi sahibi olmak için önereceğimiz siteler

Cüzdanı kurduktan sonra, nasıl Bitcoin sahibi olacağız ve kullanacağız? Aceleci olmadan, öğrenerek, sabır göstererek nasıl kullanılacağı konusunda bilgilere sahip olun. İnternet üzerinde çok fazla site mevcuttur. Bunların arasında; şayet İngilizce biliyorsanız oldukça fazla kaynak var, ama bilmiyorsanız Türkçe yayın yapan siteleri izleyebilirsiniz. İngilizce kaynaklardan ehemmiyetlileri: Bitcoincloudmining, Coingecko, Coindesk, Newsbtc, Cointelegraph, CCNews, Bitcoinst, Coinspeaker. Bu siteler genel olarak aktüel haberleri yayınlasalar da, oldukça kapsamı geniş rehberlere sahip olduğu söylenebilir. Bu sitelerde başlangıç rehberlerini okurken, bu arada güncel paylaşım ve teknik analizleri de bulabilirsiniz. Türkçe kaynaklardan ise: Bitcoin.org/tr ve eticaretgunlugu.com’u izleyerek hem güncel haberleri, hem de yeni başlayanlar için izah edici ve kapsamlı rehberleri bulabilirsiniz.

Kaynak sitelerin yanında, kripto paralarla alakalı forum ve tartışma platformlarına aza olmanız konuyla alakalı bilgi dağarcığınızı arttırmanız açısından faydalı olacaktır. Forumlarda tartışmalara katılabilir, evvelce açılmış konulara ve yorumlara göz atabilir veya merak ettiğiniz konularla alakalı yeni bir konu açabilirsiniz. Öncelikli olarak takip faktörüz şart olan forumlar, Bitcointalk ve Reddit‘in Bitcoin bölümü olmalıdır. Şayet İngilizceniz yeterli değilse, Bitcointalk.org sitesinin Türkçe bölümünde zaman geçirmenizde fayda var. Ayrı olarak Wmaraci ve R10 gibi sitelerin “Coin Sistemleri” bölümü da oldukça aktif. Başlangıçta bu forumlar yeterli olacaktır, tecrübe kazandıkça diğer forumlara ve altcoinlerle alakalı platformlara da geçiş yapabilirsiniz.

Bitcoin ve altcoinleri al-sat yaparken kullanacağınız siteler

Bitcoin’ini kuramda anlamaya başladıktan sonra, (eğer bir coin tasarımcısı olmayacaksanız) ücretiyle ve değeriyle alakalı arz talep ilişkileri, grafikler ve tablolar gibi bilgilere ihtiyaç duyacaksınız. Bu tarz yayın yapan oldukça fazla site var, bunlardan en kolay kullanıma sahip ehemmiyetli siteleri vermeye çalışalım: Coinmarketcap, Bitcoinaverage, BitcoinWisdom ve Bitcoincharts siteleri tablo, grafik ve hacim bilgilerini anlık olarak izleyebileceğiniz başlangıçta takip açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu sitelere ek olarak, Çin’de yer alan kimi değiş tokuş sitelerinin de izlemesi yararlı olabilir. Çin, kripto para dünyası için büyük bir aktördür; hem madencilik açısından, hem de borsalar açısından en büyük hacimli şirketlere hane sahipliği yapar. Bu yüzden, OkCoin, Huobi ve BTCChina izleyebilir.

Ücretsiz Bitcoin kazanabileceğiniz siteler

Bitcoin satın almaya veya madenciliğe başlamadan evvelki son evre, ücretsiz Bitcoin kazanmak olabilir. Şu anda Bitcoin kullanan çoğu kişi öncelikle ücretsiz Bitcoin dağıtan sitelerle yola başlamakta ve kendini bu şekilde geliştirmektedir. Kripto para dünyasında şu anda ücretsiz Bitcoin kazanabileceğiniz çok sayıda Bitcoin sitesi bulunmaktadır. Bu siteler çoklukla “captcha” kodu girilerek Bitcoin dağıtır. Kullanıcıları bu şekilde kendilerine çeken siteler, reklam gelirleriyle ayakta dururlar. Bu sitelerin listesini Bitcoiner gibi sitelerden edinmek mümkündür. En çok kullanılanları siteler;  Bitcoinaliens, LandofBitcoin gibi sitelerdir.  Bu tarz siteler izleyerek küçükte olsa bir miktar Bitcoin kazanılabilir ve bu başlangıç için idealdir.

Bitcoin borsaları hangileridir? 

Bu bölüme kadar ilerleyip konu derinlemesine kavrandıktan sonraki evre, Bitcoin borsaları olacaktır. Bu borsalar Bitcoin kullanan kişilerin alış satış (buy/sell) yaptığı platformlardır ve kripto para kullanıcıları için temel kaynaklardır. Bu sitelerin kullanımı oldukça kolaydır, fakat ülke dışı borsalara TL veya Dolar gibi para birimleri yatırma / çekme işlemleri zor ve karmaşık olabilir. Ülke dışı borsalar için para yatırma ve çekme işlemleri çoğunlukla banka havalesi üzerinden gerçekleşir ve belirli bir müddet beklenmesi gerekebilir. Dolar ile işlem yapılabilen beynelmilel borsalardan en çok kullanılanları: Poloniex, BTC-e, Bitstamp ve Bitfinex‘dir. Diğer taraftan Türkiye’de şu an bakımından faaliyette olan kripto para borsası bulunmaktadır. Bayebit, KoineksKoinimParibu ve Bitkapitaldir.  Bu sitelerde ekseriyetle mesai saatleri içerisinde para çekme ve yatırma işlemleri aynı gün içerisinde yapılır. Yeni başlayan kullanıcıların para çekme ve alma açısından kolay olan yurt içi borsaları seçenek etmesi daha uygun olabilir.

Mobil uygulamalar hangileridir?

Bu düzeyden sonra artık kriptolarla alakalı ileri düzey uygulama ve araçlar kullanılabilir. Bu araçlar, kripto paraların kullanımı kolaylaştırmak için geliştirilmiş uygulamalardır. Mobil cüzdan araçları kullanımı kolay ve ihtiyaç duyulan olabilecek uygulamalar olarak dikkat çeker. Bunun için IOS veya Android uygulamaları kullananların indirilebilecekleri Blockchain.info şirketinin piyasaya sürdüğü Blockchain mobil uygulaması kullanılabilir. Bu uygulamayla mobil aletinizde kriptoları depolayabilir ve gerektiğinde kolayca harcayabilirsiniz. Diğer bir ileri düzey uygulama, bahşiş vermeyi ve almayı kolaylaştıran Changetip‘dir. Bu uygulamayla sosyal medya hesapları üzerinden Bitcoin ile beğenilen bir içeriğin sahibine ödül verebilir veya kendi içeriğiniz için ödül toplayabilirsiniz. Ayrı olarak, Bitcoin ile kredi alınıp verilebilen bir teşebbüs olan BTCJam‘den söz etmemiz gerekir. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen site ile, kullanıcılar birbirleri arasında Bitcoin ödünç alma ve verme işlemleri yapabiliyorlar.. BTCJam yeni teşebbüslere fon toplamak için ideal bir uygulama olarak dikkatleri çekiyor.

Yeni başlayan ve öğrenmeye çalışan okurlarımız için temel bilgileri dile getirmeye çalıştık.  Kripto para dünyası için verebileceğim en ehemmiyetli tavsiye, sabırlı olmak ve daimi öğrenmeye çalışmak olabilir. Zira bilhassa bu alan için “bilgi” her şeydir ve bilgi arttıkça başarılı olma ihtimali de artacaktır. 

Bunlar da ilginizi çekebilir !