Sosyal Medyanın E-Ticaretteki Yeri ve Önemi

Sosyal Medyanın E-Ticaretteki Yeri ve Önemi

İçerikler

Sosyal Medyanın E-Ticaretteki Yeri ve Önemi, insanların hayatına girmesinden sonra, yaşantının bir parçası olmuş ve özellikle akıllı telefonlarında hızla yaygınlaşması ile bu tür mecraların kullanımı hızla artmıştır. Sosyal medya, sadece bireysel ve toplumsal mesaj veren bir platform değil, artık pazarlama ve marka tanıtımı için de kullanılan bir mecra haline gelmiştir.

Birçok kurumsal firma, reklam ve tanıtımlarını, oluşturdukları sosyal medya ekipleri sayesinde gerçekleştirmektedirler. E-ticaret sektörünün hızlı bir şekilde yükselmesi, sektörün yeni girişimciler için cazip hale gelmesini sağlamıştır. Sosyal medya çalışmaları sayesinde siteye çekilen ziyaretçi trafiğinin artması sağlanmış ve ilk zamanlarda tek tük olan satışlar iki katı oranında artmıştır.

E-ticarette sosyal medyanın önemi ne kadar bilinirse buna paralel olarak satışlarında artacağı bilinmelidir. Çünkü bu tür mecraların kullanıcıları aynı zamanda potansiyel birer müşteridir. E-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, ürün satın almadan önce, markaların sosyal medya hesaplarını ziyaret etmektedir ve kurulan iletişimden ve yapılan reklamlardan olumlu yönde etkilenmektedirler.

E-Ticarette Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada en çok paylaşılan içerikler, görsel içerikler ve videolardır. E-ticarette sosyal medya kullanılırken, müşterilere sosyal medyanın diliyle seslenmek çok önemlidir. Sosyal medya üzerinden başarılı bir marka algısı yaratmak için, paylaşılan içeriklere gelen yorumlara en kısa sürede ve çözüm odaklı olarak cevap vermek, müşterinin kendisini özel hissetmesini sağlayacaktır.

Müşterilerle samimi ilişkiler kurmak için sosyal medya hesaplarından yararlanılmalıdır. Sayfada paylaşılan bir içeriğin beğenilmesi ve paylaşılması yeni potansiyel müşterilerin sayfaya gelmesine neden olur. Sadece reklam vererek takipçi sayısının arttırmak gerçek bir iletişim değildir.

Sayfadaki takipçi sayısından çok takipçilerin ne kadar aktif olduğu önemlidir. Takipçilerin birbiriyle iletişim kurması burada çok önemlidir. Markanın insanlarla kurduğu iletişim buradaki en önemli konudur. Sosyal medya hesapları üzerinden yaratıcı kampanyalar yapmak, müşterileri hem o mecradaki hesaplarınıza, hem de e-ticaret sitesine çekerek, satışların artmasını sağlayacaktır.

Sosyal medya hesapları, iyi bir iletişim aracıdır. E-ticaret sitesi sahipleri sosyal medya dünyasında, müşterilerle iyi bir iletişim kurmalı ve marka imajını güçlendirerek satışlarını arttırabilirler.

E-Ticaret Yapanlara Faydaları

E-ticaret sitelerine iki tür faydası vardır. Bunlardan ilki pazarlama maliyetlerini azaltmasıdır. Ürün ve hizmet içerikleri kullanıcılar arasında viral olarak paylaşılarak, pazarlama artışı sağlanır. Bunun sonucu olarak tanıtım masraflarının düşmesi sağlanır.

Sosyal medya kullanımının çok yüksek olduğu ülkelerde, e-ticaret pazarları da gelişme göstermektedir. Sosyal medyanın kullanımının ikinci büyük faydası ise, hedef kitleye erişimin daha kolay olmasıdır. Bu tür mecraları aktif olarak kullanan e-ticaret siteleri ürün içeriklerine yoğunlaşarak etkileşimlerini arttırmaktadırlar.

Sosyal Ağ Alanları

Bu alanda etkin olabilmek için öncelikle bu işin öncüsü olan Facebook, Twitter, Youtube, Pinterest ve Instagram gibi çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda hesap açılmalıdır. E-ticaret sitesi üzerinden yapılan kampanyalar, duyurular ve makaleler eş zamanlı olarak sosyal medya hesaplarından duyurulmalıdır.

Sosyal Medyanın E-Ticaretteki Yeri ve Önemi
Sosyal Medyanın E-Ticaretteki Yeri ve Önemi
  • Facebook: bu site sektörde öncü bir sitedir. Takipçi sayısı 2 milyarın üzerine çıkan Facebook’u aktif olarak kullanan ülkeler arasında Türkiye 10. Sırada yer almaktadır. Bu nedenle, E-ticaret sitesinin Facebook hesabı olmalıdır. Facebook hesabı açılırken, profil resmi, kapak resmi, iletişim bilgileri ve hakkımızda bölümleri doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Paylaşım yapılırken de e-ticaret sitesinin linkinin kullanılarak etkili görseller kullanılmalıdır. Facebook paylaşımları ile hem ziyaretçi sayısı hem de dönüşüm oranı arttırılabilir.
  • Twitter; Facebook’tan sonra gelen en güçlü ağlardan biri olan Twitter’ın 300 milyonu aşkın kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Markalar açısından etkin olarak kullanılan Twitter paylaşımları 140 karaktere sığmalıdır. Ayrıca paylaşımlar yapılırken Hashtag (#) kullanılmalıdır. E-ticarette sosyal medyanın önemi düşünüldüğünde tüm sosyal ağlarda etkin olmak gerekir. Twitter üzerinden yapılacak olan paylaşımlar ile de takipçi sayısı arttırılarak, hedef kitleye ürün ve hizmet bilgisi kolaylıkla ulaştırılabilir.
  • Instagram; farklı filtreleme özellikleri ile fotoğraf editleme özelliği sunan Instagram, 2010 yılında kurulmuş ve kısa sürede 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Instagram üzerinden paylaşımlar yapılırken Hashtag (#) kullanılarak daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir. Benzer sayfalar takip edilebilir.
  • Makaleler; e-ticaret siteleri için en önemli çalışmalardan biri de makalelerdir. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için SEO uyumlu ve güncel makaleler yazılmalıdır.  Yazılacak olan makaleler ile müşterilerin merak ettiği her soru da yanıtlanmış olur.
Bunlar da ilginizi çekebilir !