10 Adımda E-İhracatçı Nasıl Müşteri Bulur?

indir (3)

İçerikler

İhracat yapmak isteyen firmalar, ihracat yapmak için tüm yasal süreçleri, nakliye firmasını, gümrükçüyü, kullanılan lojistik firmasını gibi tüm bu süreçleri tamamladıktan sonra hemen para kazanacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Para kazancı için bundan sonrası çok önemlidir. MÜŞTERİ bulmak

Uluslar arası pazarlarda müşteri bulmanın çok çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda tüm süreçleri anlatmaya çalışacağım.

E-İHRACAT YAPACAK ŞİRKETLERİN MÜŞTERİ BULMA YOLLARI

1 ) Profesyonel bir Websiteniz Olabilir: 

Yurtdışında bulunan potansiyel müşterilerin size ulaşmak için ilk kullanacağı şey google’da şirket ismini aratmak ve websitenizi ziyaret etmek. Yüz yüze tanışmalarda olduğu gibi, internet üzerinde de ilk izlenim çok önemli. Profesyonel bir görünüm ve iyi bir izlenim için aşağıdaki noktalara dikkat edin:

  • Siteniz hızlı açılsın: Kimse sizin ürünlerinize bakmak için dakikalarca beklemek istemez. Web için optimize edilmiş resimler ve gereksiz kodlardan arındırılmış bir websiteniz olsun.
  • Site açılırken müzik çalmasın: Deneyimlerimizden yola çıkalım müzik çalan web sitelerini hemen kapatma gereği duyarız bir anda korkutur insanı
  • Flash kullanmayın: Bazen çok hoş durduğu bir gerçek, ancak hem sitenizi yavaşlatır, hem de arama motorlarının sitenizi bulunur kılmasını zorlaştırır. Kısaca, uzak durun.
  • Ulaşılabililik: Telefon numaranız, eposta adresiniz ve diğer iletişim bilgileriniz her sayfanın altında sabit olarak yer alsın. Ayrıca direk mesaj atabilecekleri bir iletişim formu da faydalı olacaktır.
  • Görünüm: Temiz, göz yormayan ve uyumlu renkleri kullanın
  • Güncel olun: Websitenizde bulunan bilgilerin her zaman güncel olmasına dikkat edin. Kimse 3 yıl önce satmaktan vazgeçtiğiniz bir ürünü görmek veya güncel faaliyetlerinizin yer almadığı bir hakkımızda sayfası görmek istemez.
  • SEO çalışması: Ürününüzün google’da aratıldığında üst sıralarda gözükmesi satışlarınızı arttıracaktır.

2 ) B2B Sitelere veya E-Pazaryeri Sitelere Üye Olun

Alibaba.com başta olmak üzere buna benzer sitelere ve  hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız o tür sitelere üye olunuz. Bu tür sitelere üye olmanız için devlet desteği alırsınız. Bu tür sitelere üye olmanın en büyük avantajı google’de görünür hale gelirsiniz. Bu da satışlarınızın artması demekJ Üye olduğunuz kadar bu tür sitelere üye olun.

3 ) Sosyal Ağlarda Hesap Açın

Firmanızın adına Facebook, Twitter, Youtube, LinkedIn gibi sosyal ağlarda hesap açın. Bu tür sosyal ağların hem kendi reklam araçları mevcuttur hem de bu mecralarda kuracağınız arkadaşlıklarla yeni iş potansiyelleri ortaya çıkartabilirsiniz.

Özellikle B2B ticaret için Linkedin çok önemli. Linkedin sayesinde hedef firmalara ve karar vericilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gruplara girip tartışmaları, talepleri takip ederek ve Firma Sayfası oluşturup ürünlerinizi listeleyerek azami şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum.

4 ) Google Adwords Reklamı

Google’de en üstlerde gözükmek web sitesi olan tüm firmaların amacıdır. Üst sıralarda gözükmek müşteri demek, müşteri demek te ürün satışı demektir. Hedeflediğiniz ülke ya da ülkeleri baz alarak bulunmak istediğiniz anahtar kelimeler üzerine reklamlar verebilirsiniz.

5) TV, Gazete, Radyo Reklamları:

İnsanlar interneti ortalama 4 saat kullanıyorsa bu tür iletişim kanallarını ise bunun iki katı yani 8 saat kullanmaktadırlar. Bu nedenle hedeflediğiniz ülke neresi ise orada bu kanalları kullanmanızda fayda vardır.

6 ) Ticaret Ateşelikleri

Yurtdışına açılmanın en kolay yollarından biri de o ülkede yaşayıp ülkemizi temsil eden bizden birilerinden yardım almak çok önemlidir. Bu ateşiklerin iletişim bilgilerini buradan ulaşabilirsiniz (buradan).

Sektörünüzle ilgili faaliyette bulunan ithalatçıların listesini istediğinizde beklemediğiniz kadar hızlı ve detaylı şekilde yardım ettiklerini göreceksiniz. Ancak gönderecekleri listelerin çoğu güncel değil ve talep ettiğiniz alanın dışında firmaları da barındırıyor. Ayıklamak için biraz vakit ayırmak gerek.

7 ) E-Posta Pazarlama: 

Eski bir yöntem olsa da hala kullanılan ve kullanılması gereken bir pazarlama yöntemi. Ticari ateşelerden veya sağdan soldan bulduğunuz potansiyel müşterilere ürünleriniz hakkında tanıtım mesajı gönderin. Devamında ise (bir çoğundan cevap alamayacaksınız) eposta gönderdiğiniz firmalara telefon açın (bunun için oldukça ucuz olan Skype yazılımını kullanabilirsiniz) ve tepkilerini ölçün.

8 ) Oda, Borsa ve Birlik Duyuruları:

Ticaret odaları, TOBB, İhracatçı Birlikleri gibi kuruluşların duyurularını takip edin. Yapılacak yurtdışı gezilerini, gelecek alım heyetlerini, fuarları, talepleri en hızlı şekilde buralardan öğrenebilirsiniz.

9 ) Uluslararası Fuarlara Katılım / Ziyaret

Her yıl belirli periyotlarda değişik ülkelerde değişik zamanlarda değişik sektörlerde fuarlar düzenlenmektedir. Sektörünüzle ilgili hemen hemen bütün tedarikçileri, rakipleri, müşteri adaylarını bir arada bulabileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz tek yer fuarlar. Başlarda stand açmasanız bile, kesinlikle sektörünüz üzerine düzenlenen en büyük fuara ziyaretçı olarak gidin. Kartvizit ve katalog alışverişi ile de potansiyel birçok müşteriye ulaşabileceksiniz, ve orada görünmeniz size ekstra güvenilirlik sağlayacaktır.

10 ) Google

Google hem reklam aracı hem de araştırma aracı olarak kullanabilirsiniz.Potansiyel müşterileri bulmada Google ve Google Images en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir. Sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri yazarak arama yapabilirsiniz. Örneğin ayakkabı sektöründe faaliyet gösteriyorsanız shoe, shoes, Italy footwear market gibi aratarak ayakkabı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm dokümanlara ulaşırsınız.

Bu çalışmamızda sizlere e-ihracat yapmaya çalışan ve devamında da kalıcı müşteriler bulmaya çalışan ihracatçı arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. İhracat ile ilgili çalışmalarımız devam edecektir. Bizi izlemeye devam eden. Yorumlarınızı da yazımızın altına bırakabilirsiniz.Saygıyla kalın

İlginizi çekebilecek yazılar!

İhracat Neden Önemlidir?

İhracat yapacaklara 12 önemli uyarı

e-İhracat’ta Çifte Vergilendirme

e-İhracat ve Katma Değer Vergisi Uygulaması

Yurtdışına e-İhracat ve Kurumlar Vergisi

e-İhracatta Gerçek Kişilerin Vergilendirilmesi Nasıl Olmaktadır?

E-İhracat Modelleri

E-İhracat’a Devlet Destekleri

E-İhracat’a başlamadan önce bilinmesi gereken hukuki düzenlemeler

Dünya’daki İhracat Verileri Işığında Neden E-İhracat

Yabancı Ülkelerden Ürün Sipariş Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gittigidiyor 2017’de Yurt Dışına Satış Yapacak!

Dijital Ürün Üreten Kişi ya da Firmalarda Vergilendirme Nasıl Olacak?

KOSGEB’in Verdiği Destekler

TÜİK Verilerine Göre İhracat % 10,2 Düşüşte

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !