Aliexpress Kuralları! Yalın Bir Anlatımla FİKRİ MÜLKİYET KURALLARI Nedir?

Fikri mülkiyet

Eticaret uzun bir yolculuk bu yolculukta edinilmesi gereken oldukça fazla tecrübe vardır. Türkiye’de satış yaparken pek karşılaşmayacağımız Fikri Mülkiyet Kurallarına Aliexpress’te satış yapan (Kendi ürünlerini satanlar hariç) satıcıların sorumlu olduğu bir kavramdır. Fikri mülkiyet:(

Çok iyi anlaşılması için bir okurumuzdan gelen bir mektuptan alıntılar yaparak (8 aydır satış yapan ve çok uğraştığı 1 mağazası kapanan, diğeri de kapanma arifesinde olan) Attan düşen birisinin yaşadıkları ve bizim önerilerimiz bu serüvende katkılar sağlayacaktır.

Fikri mülkiyet nedir?

Fikri mülkiyet; yalın bir anlatımla Dünya’da pekçok Global Marka var. Bu markalar dünyaya satış yapıyor. Dünya’da yerelleşmeye çalışıyorlar. Kendi markalarının daha iyi seviyelere gelip daha yüksek satışlara ulaşmaları için dünyanın çeşitli köşelerinde; değişik girişimcilerle iş ortaklığı yapıyorlar. Anlaşma yaptıkları girişimcilerin oradaki ticaretini olumsuz etkilememek veya marka konumlandırmalarından kaynaklı bir nevi marka koruma da diyebileceğimiz hakları vardır.

Peki bu firmaları nereden anlayabilirsiniz?

Çeşitli arama motorlarından o ürünlerin menşeinin nerede olduğu ve firma büyüklüğünü araştırabilirsiniz. Ürünle ilgili detaya ulaştıktan sonra o ürün global ürünse mağazanızda satış yapmanız, ürün eklemek için oldukça zaman harcamanız, mağazayı aliexpress müşterilerine kabul ettirmek için değişik promosyonlar tanımlamanız gibi pek çok zaman ve emek bir gün gelir mağazanız Fikri mülkiyet kurallarından dolayı kapanır ve 6 ay ila 1 yıl arası Alipay hesabınızda alacaklarınız bekletilir. O zamana kadar bekleyen alacaklarınızla hem finansal olarak sıkıtı yaşayabilirsiniz hem de satış yapmanız engellenmiş olur. İki yönden de olumsuz bir ticaret yapmış olursunuz.

Okurumuzdan;

Mağazaya ürün eklerken mutlaka aliexpress anlatıcılarının söyledikleri kurallara çok dikkat edin. Amerika’ya satış yapmayıp diğer ülkelere satış yapabilirsiniz sözü hikaye!:( Global marka satışından kaçının. Benim iki mağazam vardı. Birimci mağazam, öncelikle çalıştığınız tedarikçileri iyi şeçin. İmiltasyon (Sahte-Muadil) ürün satışı yapan bir tedarikçiymiş, Global bir markanın ürünlerini İmiltasyon (Sahte-Muadil) olarak satıyormuş. Tecrübesizliğimin kurbanı olarak mağazam kapanmıştır. Diğer mağazam ise, günlük 5 ila 10 sipariş gelen bir mağaza konumundayken yakın zamanda (Amerika’ya kapat sorun olmaz sözünden dolayı global marka ürünleri eklemiştim.) kapanma arifesinde. 2. cezayı yedi. 3. cezayı yememesi için mağazayı aktif etmeyeceğim. Çünkü mağazada onaylanmayı bekleyen yaklaşık 170 sipariş söz konusudur.

Sonsöz, aliexpress satış deneyimi diğer e-pazaryerlerinden farklı gerçekleştiği için adaptasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Burada şunu unutmamak gerekiyor Türkiye’ye döviz girişi yapmak isteyen eticaret satışı yapan girişimciler için bulunmaz bir platform. 200’ün üzerinde ülkeye satış yapma potansiyeliniz söz konusundur.

Fikri mülkiyet korumasının aşağıdaki başlıklarla ele almaktadırlar

  • Ticari Markalar
  • Patentler
  • Telif Hakkı

Bundan sonraki yazılarımızda Aliexpress deneyimlerini paylaşacağımız diğer makalelerde görüşmek dileğiyle