• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361320,536
  % 0,44
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?

İçerikler

Kripto Para nedir? Nasıl Alınır? Kripto Para borsası birimi ve birimleri. Kriptografik/şifreli olarak güvenli işlem yapmaya ve ek olarak sanal para arzına olanak sağlayan dijital değerlere kripto-para denir. Kripto-paralar alternatif para birimidirler, dijitaldirler ve aynı zamanda sanal paradırlar.

Kripto Para Nedir?

Sıklıkla Bitcoin ve türevleri ile dijital ve sanal paralar karıştırılmaktadır. Bitcoin ve türevleri dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına para birimi niteliğinde değildirler, temsil ettikleri ülkenin kullanmış olduğu ulusal para birimine dayalıdırlar ve o ülkenin merkezi otoritelerince düzenlenip denetlenebilirler. Bitcoin ise hiç bir merkezi otorite tarafından düzenlenip denetlenemeyen kendiliğinden para birimidir.

Bitcoin, 1990’lardan bu yana denenen, DigiCash, e-gold gibi sistemlerin bilgi birikimi katkısıyla, onların sorunlarını çözmek için 2009 yılında tanımlanmış, yapılan işlemler ve yönetimi merkezi olarak yapılmayan kripto-paradır. 2009’dan bu yana, Bitcoin‘e alternatif olan pek çok altcoin girişimi ortaya çıkmıştır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Canlı kripto para verileri, blockchain ve altcoin haberleri. Canlı kripto para verileri, blockchain ve altcoin haberleri. En güncel ve anlık kripto para kurları, bitcoin kuru, ripple kuru ve bütün sanal para kurları 

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?
Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto-paralar, merkezi elektronik paraların ve bankacılık sistemlerindekinin aksine, merkezi olmayan yapıdadırlar. Merkezi olmayan bu yapının kontrolü Blok-Zincir (BlockChain) işlem veritabanları tarafından gerçekleştirilir.

Kripto-paralar, merkezi olmayan kripto sistemlerde, kamuya açık ve herkes tarafından bilinen yöntemlerle sistemin kuruluş aşamasında belirlenen rakamlarda üretilir. Geleneksel para sistemlerinde hükümetler, gerekli gördüklerinde ulusal merkez bankaları aracılığıyla ek para ihraç edebilirler.

Geleneksel elektronik para saklama ve transfer işlemlerinde güven duyulan üçüncü bir kurum/kuruluş vardır. Kişi ve kurumlar para gönderme ve saklama işlemlerinde üçüncü kuruma güvenirler.

Kripto sistemlerde üçüncü bir taraf, aracı yoktur, güvene gerekte yoktur.  Sistem güvenilirdir, ama taraflar birbirine güvenmezler. Kripto-paranın güvenliği, madencilerin çoğunluğunun dürüstçe büyük defter tutma ve bundan finansal teşvik elde etme arzuları olduğu ilkesine dayanır.

Ülkelerin ihraç ettikleri dolaşımdaki banknot kağıt paralar olup, onları ihraç eden, denetleyen, düzenleyen bir otoritenin güvencesi altındadırlar. Buna karşılık, sanal kripto-paralara olan güven, sanal para ihraç ve dolaşım sistemine ve sistem kullanıcılarının çoğunluğunun yanlış yapmayacağına olan inanç ile sağlanmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !