Poloniex’te Ödünç Kripto Para Verme

oloniex-cryptocurrency-exchange-logo

İçerikler

Poloniex’te Ödünç Kripto Para Vermek, aktif olarak işlem yapmak zorunda kalmadan kripto paralarınızla para kazanmanın bir yoludur. Bu özellik sayesinde, başkalarına ödünç vermek istediğiniz paraları, ne kadar süre ödünç vermeyi istediğinizi ve borç verenlerden ne kadar borç alacağınızı seçebileceksiniz.

 Lütfen dikkat: bu özellik yalnızca ABD ve ABD bölgelerinin dışında ikamet eden müşteriler için geçerlidir.

Nasıl Kredi Sunup, Faiz Elde Ederim?

Elinizdeki kripto paralarla al-sat işlemi yapmak yerine faiz kazanmayı tercih ederseniz, diğer kullanıcılara borç verebilirsiniz. Poloniex platformu, ticari kar marjı yapmak isteyen borçlulara (margin trading), elinizdeki kripto paraları eşler arası kredi olarak tabir edilen bir sistemle sunmanızın yolunu açıyor.

Sayfanın üst kısmındaki Borç Verme (Lending) sekmesine tıklayın, ardından sağdaki Bakiyelerim kutusunda teklif etmek istediğiniz parayı seçin. Teklif kutusundaki “Hızlı Aktarım” bağlantısından yapabileceğiniz veya Bakiyeleri Aktar sayfasını ziyaret ederek teklif vermek için borç verme hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir.

Yan tarafta, Bakiyelerinizi ve hangi hesapta olduklarını görebileceksiniz. Aşağıda bir kullanıcının DOGE kredisini verebileceği bir örnek göreceksiniz, ancak ilgili paraların bulunduğu yerlerde verilen BTC’yi göremezsiniz:

kripto-para-poloniex-1

Bir madeni parayı borç olarak  vermek için, önce Bakiyeler’den ödünç vermek istediğiniz madeni parayı seçmeniz gerekir; bu nedenle, kullanıcı bu durumda DOGE (DOGE) düğmesini tıklatır. web sayasını ziyaret edin.

Ardından, kredinize ait alanları doldurmanız istenecektir, bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Oranı: Fonunuzu teklif ettiğiniz günlük faiz oranı

  • Tutar: Sunduğunuz fon miktarı.

  • Süre: Paranızın krediye alınacağı maksimum gün sayısı.

  • Otomatik yenileme: Kapattığınız kredi kapandıktan sonra paranızın aynı oranda otomatik olarak tekrar sunulmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

Bu nedenle, aşağıdaki durumda, borç alacak kullanıcı DOGE (998) ‘nin tamamını günlük% 0,0028 faiz oranıyla 2 gün ödünç almaya çalışacaktır.

kripto-para-poloniex-2

Teklifinizi verdikten sonra, marj yatırımcılarının kullanması için uygun olur. Kredilerin alınacağının garantisi yoktur. Aşağıda, tüm Kredi Tekliflerini (ve ilgili fiyatları) görebilirsiniz, böylece kredinize hangi oranın teklif edileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca, Örneğimize ait kredinin hala mevcut ve doldurulmadığını gösteren Açık Kredi Tekliflerimi görebilirsiniz. Kredi alındıktan sonra Aktif Kredilerim bölümüne geçecektir.

kripto-para-poloniex-3

Marj yatırımcıları en düşük fiyatla başlayan borç verme tekliflerini kullanacaklardır. Marj pozisyonunun ömrü boyunca daha düşük bir oran elde edilirse, sözleşme başlangıçtaki kredi süresi dolduktan sonra düşük orana transfer edilebilir. Unutmayın, bir kredi alıcı tarafından her zaman erken kapatılabilir, bu nedenle tekliflerinizin en iyi şekilde alınmasını istiyorsanız, rekabetçi fiyatlar sunmayı unutmayın.

Kredileriniz marjlı tüccarlar tarafından kullanıldığında, bir sözleşme kapandığında borç verme hesabınıza ödenen bunlardan faiz kazanıyorsunuzdur. (Poloniex, kazandığınız faizden % 15 oranında bir ücret alır, bu nedenle tekliflerinizi verirken dikkate aldığınızdan emin olun.) Aktif sözleşmeleriniz Aktif Kredilerim altında listelenir.

kripto-para-poloniex-4

Aktif bir kredinizi iptal edemeseniz, ancak Otomatik Yenilemeyi devre dışı bırakarak fonlarınızın size en geç Süre bitiminde hesabınıza geçmesi sağlanır.

SSS

Kredim neden vaktinden önce kapandı?

Marj pozisyonları herhangi bir zamanda kapatılabileceğinden, kredinizin alındığını ve ardından ilgili marj pozisyonunun kapatılmasının ardından serbest bırakılabileceğini görebilirsiniz. Bir tüccar kredisini iptal ederse, krediniz borç verme havuzuna geri döner ve bir kez daha kullanılabilir hale gelir.

Neden kredimin sadece bir kısmı alındı?

Poloniex’te krediler hem tam miktarlarda hem de kısmi parçalar halinde kullanıcıların isteğine sunulur. Bir marj yatırımcısı kredinizin yalnızca bir kısmını gerektiren bir pozisyon açabilir, Poloniex borç verenin kalanını diğerleri için hazır tutar ve kredi kullanıcılarının talebi halinde onlara kullandırır.

Borç verme riski var mı?

Marj ve borç verme platformu, borçluları ve borç verenleri korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, borç verenleri korumak için başarısızlık güvenceleri ve prosedürleri olsa da, döviz ticareti, marj ticareti veya kripto para ticaretlerinde her zaman riskler vardır. 

Borçlunun temerrüde düştüğü durumlar haricinde, kredinizin süresi sona erdiğinde, borç verme hesabınıza borçluya ödünç verilen başlangıç ​​tutarı eklenir, artı faiz,

Eğer bir borçlunun borcunda temerrüde düşmesi durumunda, marj platformunda borç verenin borç vereni borç verene borç verebilecek borçlanmayı geri ödeyecek kadar para kalmasını sağlamak için gereken şekilde tasfiye edecek bir tasfiye prosedürü uygulanır. Bununla birlikte, borç verenin borçlunun kredilerini geri ödeme kabiliyetinin garanti edilmediğinin farkında olmalısınız: piyasadaki oynaklık, likidite koşulları ve sipariş defteri faaliyeti kredilerini geri ödeyecek kadar teminat vermeyen borçlanma hesaplarıyla sonuçlanabilir. Sistem, kredi verenleri korumak için tasarlanmış olsa da, hala kayıp riski vardır. Bu risk, Kullanıcı Sözleşmesi uyarınca borç veren tarafından üstlenilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !