• YARIM ALTIN
  1.284,33
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8648
  % 0,05
 • € EURO
  7,7758
  % 0,56
 • £ POUND
  8,5954
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  0,9778
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,0955
  % -0,69
 • BITCOIN
  63146,261
  % 1,74
 • BIST 100
  117.882,66
  % 1,84

Hashtag nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Hashtag nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Hashtag (#) sembölü ile ifade edilen bir paylaşım aracıdır. Bu semböl ile paylaşılan konular ortak bir sayfada görünür hale gelir ve kullanıcıları o konuyu daha kolay takip etmesini sağlar. Örneğin #elma şeklinde bir içerik oluşturur ve bunu paylaşırsanız takipçileriniz bu paylaşımınızın üstüne tıklayıp elma içeriği ile paylaşılan tüm paylaşımlara ulaşabilir. Böylelikle bir konu hakkında daha kolay haber alınabilirken aynı zamanda gündemde olan konuları da bu sayede öğrenebilirsiniz. Bu yüzden gittikçe popüler olan bu etiket ile kolay bir reklam yapma yolu ortaya çıktı. Birçok TV programı, radyo programı, spor programı, reklamlar ve hatta diziler dahi hashtag ile kolaylıkla yoruma açık hale geldi ve reklamı kolay bir hal aldı. Bunların yanı sıra hashtag ile aradığınız şeylerin bulunması da kolaylaştı.

Hashtag Ne Zaman Ortaya Çıktı

Hashtag sosyal medyaya Twitter adlı uygulama ile geldi. 2007 yılında ortaya çıkan etiket ile Twitter’da konuların daha kolay bulunmasına ve yoruma açık hale gelmesine yol açtı. Bu da hızlıca popülerleşmesine yol açtı. Sonrasında Twitter ile sınırlı kalmayan Hashtag yavaş yavaş tüm sosyal medyayı esir aldı. Instagram, Facebook, Pinterest, Tumblr, Google+ gibi birçok uygulamada kendine yer bulan Hashtag hala popülerliğini korumakta. Hem uygulamaların işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlarken hem de gündemi belirleyen konuyu paylaşılan konunun belirlenmesini sağlar. Bunu belirlerken konu hakkında paylaşılan içeriğin sayısı önemlidir. Yani daha fazla hakkında Hashtag ile paylaşılan konu daha popüler bir konu hale gelmiş demektir.

Hashtag Kullanırken Püf Noktalar

Hashtag oluşturmanız gerekiyorsa aklınızda bulunmasına gereken birkaç püf nokta var. Öncelikle seçtiğiniz konunun kısa ve öz olması gereklidir. Kısa olması ile beraber özgün de olmalıdır. Çünkü başka bir konu ile karıştırılmaması gerekir. Yani yanlış konu hakkında yorum yapmamak için ve karışıklık yaratmaması için kısa ve özgün içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Aynı zamanda seçtiğiniz konunun akılda kalıcı ve kolay ifade edilir bir konu olması gerekmektedir. Paylaşacağınız konuyu daha önceden çeşitli uygulamalardan araştırın. Bu o konuda daha önce neler paylaşıldığını görmenizi sağlar.

eticaretgunlugu üzerinden hashtag’li paylaşım yapmak isterseniz Keşfet sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !