Bebek bezi markası P&G, en çok bebek bezi ve deterjan satılıyor

P&G

P&G’nin uzmanlık alanı ve Cansu Büyükışık Türkiye’de e-ticarette en hızlı büyüyen hızlı tüketim (FMCG) kategorilerinin bebek bezi ve deterjan olduğunu söylüyor. Bu ürünlerin e-ticaret için ortak paydası, büyük hacimli ve görece pahalı olmaları.

Cansu Büyükışık’ın verdiği bilgilere göre, P&G satışları içinde e-ticaret toplam FMCG pazarı e-ticaret ortalamasının iki katı bir paya sahip. Hala çok küçük ama stratejik öneme sahip bu kanal, en hızlı büyüyen kanallardan biri. Yurt dışında Amazon’un birkaç sene önce P&G’nin radarında değilken bugün en çok satış yapan ilk beş kanaldan biri olması, e-ticaretin önemini gösteriyor. Türkiyede 5 yıl önce kurulan e-ticaret ekibi, hızlı bir büyüme ön görüyor.  P&G, geleneksel kanallarda olduğu gibi, e-ticarette de kendi satışını yapmıyor bunun yerine e-perakendecilere satış yapıyor.

Türkiye’de online alışverişçilerin ancak yüzde 4’ü FMCG alışverişi yapıyor. Bu oranın artması gerekiyor. Globalde online tıraş bıçağı abonelikleri, talebe göre kuru temizleme gibi yenilikçi alanlara giriş yapan P&G, Türkiye’de de benzer yenilikleri hayata geçirmek istiyor. Cansu Büyükışık’ın verdiği örneklerden biri de Gilette tıraş bıçağıyla geliştirilen bir Nesnelerin İnterneti projesi. Proje sayesinde “son tıraş bıçağı sendromuna” çözüm üreten P&G, sensörlerle donatılmış kutusu sayesinde tıraş bıçağınız bitmeden akıllı telefonunuza bildirim göndererek siparişinizi yenilemenizi sağlıyor. Projenin Türkiye’ye uyarlanabilmesi için, müşterilerin ve teknik altyapının online aboneliklere hazır olması gerekiyor. Bu hazırlıklar tamamlandığında Türkiye’de de benzer yenilikler görebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !