• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361331,420
  % 0,44
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

E-Girişimcinin Devlete Karşı Yükümlülükleri

E-Girişimcinin Devlete Karşı Yükümlülükleri

 

Ticaretin internet üzerinden yapılması anlamına gelen; e-ticaret yapan kişi ya da firmaların vergisel sorumluluklarını yerine getirmek için yaptıkları/yapması gerektikleri işlem adımlarına bu yazımızda örneklerle değinmiş bulunmaktayız.

Hangi başlıklar altında inceleyeceğimize bakacak olursak!

Dikkat: Başlıkların üzerine tıklayarak o konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-Girişimcinin Vergi Dairesi Kaydı ve Defter Tutma Sorumluluğu

E-ticaret yapmak isteyenler öncelikle şunu bilmelidir; ticaretin internet üzerinden yapılanı ile klasik tarzda ticaret yapan arasında vergi dairesi sorumluluk farkları varmıdır? Diye sorusu olan arkadaşlara hiç bir farkı yok ikisinde de ürün satışı var, karşılığında kar elde ediliyor, ikisinin de maliye’ye kaydı olup devlete vergi ödemesi gerekmekte. Bu yazımızda e-girişimcinin vergi dairesi kaydı ve defter tutma zorunluluğuna değinerek düzenlenmesi gereken belge ve defterlerden örnekleri paylaşımda bulunacağız.

E-Ticaret Girişimcisinin Belge Düzenleme Sorumluluğu

Gerçekleştirilecek her satış işlemi için vergi kanunları gereği bir belge düzenlenmek zorundadır. Bu belgeler ya Maliye Bakanlığı’nın anlaşmış olduğu anlaşmalı matbaalarda bastırılmalı ya da hazır kırtasiyeden alınarak noter’e onaylatılmalıdır. Üzerinde Maliye Bakanlığının kaşesi bulunmalıdır. Eğer yok ise resmi evrak niteliği taşımaz.

E-Ticaret Girişimcisinin Belge Alma Sorumluluğu

Vergi kanunlarına göre bir ticari işlem gerçekleşmişse, bunun karşılığını bir belge ile ispatlanmalıdır. Bu nedenle ticari işiniz ile ilgili mal veya hizmet alışlarınızı belgelendirmek zorundasınız.

E-Ticaret Girişimcisinin Beyanname Verme Sorumluluğu

Alıp sattığınız ticari işlerle ilgili belirli dönemlerde vereceğiniz beyannameler ile vergisel durumunuzu beyan etmeniz gerekmektedir.  İş beyan ettiğiniz bu belgelere beyanname adı verilir. Beyanname alınan veya verilen ticari belgelerin ticari defterlere kayıt edildikten sonra, ortaya çıkan sonuçların beyannameye kayıt edilmesi ile vergi dairesine müracaat edilir.

BA, BS ve Kesin Mizan Bildirimi

Vergi kanunları gereği ticari işlerinizle ilgili belirli dönemlerde çeşitli bildirimlerde bulunmanız gerekmektedir. Bundan önceki makalemizde beyannameler konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da BA, BS ve Kesin Mizan konusuna değineceğiz.

E-Ticaret Girişimcisinin Vergi Ödeme Zamanları

Bundan önceki yazımızda işletme sahibi veya şirket, ödeyeceği vergiyi Vergi Dairesine bildirmek için Beyanname adı verilen belge düzenleyip Vergi Dairesine bildirir. Bildirim yapıldığında bildirilen beyannamelerdeki anlamlar aşağıda belirtildiği gibidir.

E-Ticaret Girişimcisinin Vergi Dairesine Karşı Diğer Görevleri

Daha önceki adımlarda sayılanların dışında vergi mükelleflerini ilgilendiren çeşitli görevler bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !