A’dan Z’ye Blog Oluşturmak

a'dan z'ye blog oluşturmak.

Blog açmak ile ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir çalışmadır. Blog ile alakalı yapmış olduğumuz tüm paylaşımların hepsini sizler için derledik. Umarız paylaşımlarımızın faydasını görürsünüz.

Blog Açmak

Blog açmak, benim de bir blogum olsun diyenlerin google’da en çok arattıkları kelimelerden biridir. Blog açmak düşüncesinde olanlar bunu nasıl yapacaklarını google’a sorarak öğrenmeye çalışırlar. Bu nedenle ben de bu yazıyı yazıyorum ki google da bu kelimeyi aratanların bir bölümünü siteme çekerek ziyaretçi kazanabiliyim. Eee blogculuk böyle bir şey dünyamıza katılacaksanız bu işin inceliklerini öğrenmeniz gerekecek.

Gelir Kapısı Olacak Bir Blog Oluşturmada İlk Adım

Her insan, internet üzerinde bulunan ve her ay belirli bir periyotta gelir sağlayan kişisel veya farklı bir amaç üzerine kurulmuş bir blog sahibi olmak ister. Ancak bu tür düzenli ve uzun süreçte gelir sağlayan sağlam bir blog oluşturmak istiyorsanız, belirli bir maddi yatırım yapmanız da gerekmektedir. Sonuç itibari ile bir bedel ödemeden hiçbir şey kazanamazsınız.

Bir Blogun Ana Konusu Neye Göre Belirlenmelidir ?

Bloglarda önemli olan noktalardan birisi de, şüphesizdir ki blogun hangi konu üzerine yazılacağıdır. Sonuç itibari ile yazacağınız içerikler, sitenize gelen ziyaretçiler ve daha birçok şey sitenize bu konu üzerine giriş yapmaktadır. Bu yüzden öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz ki blogunuza daha kolay bir konu bulasınız.

Blog İçin Yeterli Hosting Özellikleri Nasıl Belirlenir ?

İleriye dönük projeleri olan ve bu projelerinde yarı yolda kalmamak isteyen girişimciler için üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan birisi de, hosting paketinin yeterliliği ve özellikleridir. Her bilişim firması, kendi sunucularının özelliklerine göre müşterilerine belirli bir hosting hizmeti sunabilir.

Blog için Hangi Altyapı Kullanılabilir ?

Bloglarınız için kullanabileceğiniz birçok farklı CMS yazılımı var. Blog kullanan kişiler de, bu CMS sistemleri arasından kendilerine en uygun olanlarını seçerek kullanmaya başlıyor. Her CMS sisteminin, kendisine özgü pozitif ve negatif yönleri bulunmakta. Bu yazıda sizlere en çok tercih edilen 2 CMS sistemi olan Blogger ve WordPress hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Blog Teması Nasıl Seçilmelidir ?

Selamlar arkadaşlar. Buraya kadar bizim blog eğitimlerimiz ile geldiyseniz, şuan kullanacağınız blog yazılımını da belirlemiş sitenizin ilk temellerini atmış durumdasınız. Bu adımdan sonra blogumuzun geleceği ile ilgili ilk adımları yavaş yavaş atmaya başlayabiliriz. Şimdi sitemizde WordPress veya Blogger olmak üzere bir yazılım yüklü. Bu yazılımlar tarafından default olarak atanan tema ile istediğiniz yerlere gelmeyi kesinlikle düşünmeyin. Kurulup tamamlandıktan sonra birçok kişinin yaptığı ilk iş tema değiştirmektir. Dolayısıyla biz de aynı işlemi gerçekleştireceğiz.

Blog’da Hangi Sayfalar Olmalı ?

Selamlar arkadaşlar. Blogunuz için maddi yatırım gerektiren bölümlerin büyük bir kısmı sona erdi. Bundan sonra blogunuz adına yapılacak reklamlar ve girilen içerikler ile blogunuz sektörde büyümeye devam edecek. Ayrıca blogunuzun kurumsal bir görünüm kazanması da, reklam alacak kişi veya kuruluşlar için oldukça önemli bir etken olacaktır. Bu yüzden sitenizde özellikle header bölümünde görünen sayfalar hem sizin hem de ziyaretçileriniz için oldukça önemlidir.

Kişisel Bloglara Ne Tür İçerikler Girilebilir ?

Günümüzde, internet sektöründe en yaygın olarak kullanılan blog türleri kişisel bloglar ve teknoloji bloglar. Bu tür blog açan kişiler daha kolay makale yazılabileceği ve daha geniş bir ziyaretçi kitlesi hedefi ile bu sektörlere atılıyor. İşte bu yazımızda da kişisel bloglarınız için nasıl makale yazmanız gerektiğini sizlere anlatıyoruz. Siz de bu önemli püf noktaları kayıt ederek blogunuzda eşsiz içerikler oluşturabilirsiniz.

Kişisel Bloglardan İlk Gelirler Nasıl Alınır ?

Herkese merhaba. Bugün, kişisel blog geliştirme adlı serimizin son yazılarına doğru bir adım daha yaklaştık. Şu ana kadar geride bıraktığımız yazılarımızı da takip ettiyseniz, şuan elinizde belirli bir kitlesi olan bir blogunuz olmalıdır. Evet, var ve her gün belirli sayıda içerik girerek blogunuzu büyütüyorsunuz. Zaman zaman işinizi, gücünüzü bırakıp blogdaki yazılar ile zaman harcıyorsunuz ve ister istemez bunun bir karşılığının olması gerektiği görüşündesiniz. Tabii ki de blog sahipleri için gelir getiren 1-2 nokta var. Bu yazı için, sizlere yeni bir blogdan nasıl gelir getirebileceğinizi anlatacağız.

Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Bu yazımda Blog siteden nasıl gelir elde edilebileceğini kendi tecrübelerim ışığında ele almaya çalışacağım. Beni bu yazıyı kaleme almaya iten ise bu konuda çok fazla mesaj alıyor olmam oldu. Özellikle blogculukla ilgili hiç tecrübesi olmayan, blogculuğa yeni başlayan ya da başlayacak olan arkadaşlara tavsiyeler niteliğinde olacak olan bu yazımı dikkatlice okumanızı  tavsiye ediyorum. Tavsiyemin nedeni ise cümlemin başında da belirttiğim gibi tecrübelerim ışığında ele alınan bir yazı olması.

Blog Yazarak Para Kazanma Yöntemleri

Değerli okurlarım; Bu yazımda blog sahiplerine ya da yeni bir blog açarak netten kazanç elde etmek isteyenlere, blog yolu ile para kazanma yöntemleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.Öncelikle belirtmek istiyorum blog yolu ile kazanç sağlayabilmemiz için blogumuzun günlük belli bir hite ulaşması gerekiyor. Günlük en az 500 ziyaretçisi olan bir blogumuz var ise hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Blogunuz yeni yahut günlük ziyaretçi sayısı yetersiz ise blog ile para kazanmak için biraz daha beklemeniz gerekecek. Bu bekleme süresi bizim çalışmalarımızla doğru orantılı şekilde farklılık göstermekle birlikte 6 ay kadar sürebilir. Bu sebeple sabırlı olmalıyız. Bloglarınızı güncel ve özgün içerikle destekleyerek bu süreyi kısaltabilirsiniz. Özgün içerik, sitenizin pagerank değerinin yükselerek, alexa değerinin düşmesinde size büyük yarar sağlayacaktır. Bu da hem ziyaretçi hem de kazanç olarak size geri dönecektir.

Kişisel Blogunuzdaki Reklam Yerlerini Belirleyin

Blogunuz için şu anda bulunan reklam alanları, sizin için pek bir önem arz etmez. Çünkü siteniz yenidir ve site yöneticileri de yeni sitelerden reklam alanı alma girişiminde pek bulunmazlar. Bu yüzden eminiz ki bu güne kadar reklam alanlarınızın konumları ile ilgili bir çalışma uygulamadınız. Artık blogunuz gittikçe büyüyor ve daha geniş bir kitleye hitap ediyorsunuz. Eminiz ki bu gelişiminiz, diğer site yöneticilerinin de hoşuna gidecek. Sizin sitenizdeki büyüme ve gelişmeyi fark eden site sahipleri, sitenizdeki reklam alanlarından yararlanarak kendi sitelerinin de gelişmesini isteyecek. İşte bu durumda reklam alanlarınızın satışını gerçekleştirerek hem bütçenize katkı sağlayabilir, hem de site yöneticilerinin memnuniyetini kazanabilirsiniz.

Blogunuzda Tanıtım Yazıları Yayınlayın

Merhaba blog sahipleri. Bugün sizlerle sitenizde tanıtım yazısı yayınlamayı, bu yazılar ile de gelir sağlamayı işleyeceğiz. Öncelikle eminiz ki blogunuzun iyi yerlere gelebilmesi için her gün oldukça büyük çabalar veriyorsunuz. Dolayısıyla da verdiğiniz bu çabaların karşılığını almayı istiyorsunuz.

Bloglarda Kategori Ayarları Nasıl Yapılır ?

Herkese selamlar. Bugün sizlerle bloglar için büyük önem taşıyan kategoriler ile ilgili kısa bir sohbet gerçekleştireceğiz. Öncelikle kategorinin ne olduğu ile ilgili kısa bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Kategoriler, site içerisindeki yazıların sınıflandırıldığı bölümlerdir. Örneğin daha genel yapıda içerik paylaşan bir bloga sahipsiniz. Blogunuzda internet ile ilgili de, yemek ile ilgili de yazılar bulunmakta. Siz, internet sitenizde internet ve yemek adında iki ayrı kategori oluşturarak yazılarınızı ilgili oldukları sektöre yönlendiriyorsunuz. Bu sayede sitenize gelen ziyaretçiler, aradıkları yazıları daha kolay buluyorlar ve sadece ilgilendikleri yazıları okuyorlar. Tabii ki de kategorilerin site düzenine kattığı olumlu hava kesinlikle tartışılamaz.

Makale Yazarlığı Nedir?

Bu yazımda sizlere İnternetten para kazanmak denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerden biri olan, makale yazarlığı yönteminden bahsetmek istiyorum.

Kişisel Bloglarınızı Arama Motorlarında Yükseltin !

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın önemi gerçekten de oldukça fazla. Genellikle kişisel bloglar, herhangi bir anahtar kelimeye odaklı değillerdir ve bu bloglarda anahtar kelime odaklı çalışmalar yapmak herhangi bir verimli sonuç ortaya çıkarmaz. Sadece isminiz arama motorlarında arandığı zaman en üst sıralarda çıkarsınız ve belirli bir ününüz olur. Eğer ki blogunuza SEO sayesinde ziyaretçi çekmek istiyorsanız, site içi ve site dışı seo çalışmaları ile sitenizi genel olarak SEO ile uyumlu bir hale getirmelisiniz. Yani sitenizde kullanılan her kod, her içerik SEO ile uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca kullandığınız yazılımlardaki gereksiz kod yığınları da silinmelidir.

Blog Logolarında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Merhaba blog sahipleri. Bizi bugüne kadar takip ettiniz ve oldukça kaliteli bir blog sahibi oldunuz. Blogunuzun internet hayatında hepinize başarılar dileriz. Bugün sizlere, logonun kişisel blogdaki önemine değineceğiz. Öncelikle bir blog için içerik her ne kadar önemli olsa da, siteye giren ziyaretçi sitenizi direkt olarak içerik ile yargılamayacaktır. Çünkü sitenize gelen ziyaretçi, ilk olarak sitenizin tasarımı ve görünüşünü inceler. Sitenizin temasını, logosunu ve uyumu inceler. Eğer bu ikili arasında bir uyum yoksa, emin olun ki içerik bu kişi için kesinlikle önemli değildir ve %100 nesnel yargılı içerik yoksa okuyucu sitede yazılanları dikkate almayacaktır. Yani içeriklerinizi okuyucuya okutabilmek için, güçlü bir logoya sahip olmanız gerekiyor.