• YARIM ALTIN
  1.307,14
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8704
  % 0,08
 • € EURO
  7,7839
  % 0,23
 • £ POUND
  8,6985
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  0,9810
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,0971
  % 0,11
 • BITCOIN
  63702,558
  % 0,14
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85

Çiçekçi Dükkanı (E-ticaret Sitesi) Açmak

Çiçekçi Dükkanı (E-ticaret Sitesi) Açmak

Eğer bir online çiçekçi açmak istiyorsanız bu yazı size fayda sağlayacaktır. E-ticaret her yönüyle büyümeye açık bir sektördür. Bu sektörün alt elemanlarından birisi çiçekçilik sektörüdür. Çiçekçilik büyük pazar payı olan devamlı gelişen bir e-ticaret girişimdir. Çiçekçilik normal şartlarda riskli bir ticaret modelidir. Belirli bir yerde dükkânınızın olması oradaki müşteri potansiyelini kısıtlı tutar. Hem kısıtlı bir müşteri kitlesi hem de dükkan giderleri söz konusu olunca karlı bir yatırım olmayabilir. Çoğu çiçekçi internet üzerinde bulunan çiçekçi firmalarla anlaşma yaparak komisyon usulü çalışmaktadır. Buda internetteki firmaların fiyatlarını tekel mantığı ile istediği gibi çıkartabildiğini ortaya koymaktadır.

İnternette Çiçek satışı yapmak kar sağlayan bir ticaret modeli midir?

İnternet her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği inanılmaz bir ticaret kapısıdır. Özellikle hediyelik eşya ve insanların tek tuşla sevdiklerine jest yapabilmesi söz konusu ise bu diğer sektörlerin önünde büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle internet üzerinden yapılan satış ve karlılık oranlarını incelediğimizde gerçekten karlı bir model olacağı görülecektir. Çok fazla çiçekçi firmasının internet üzerinden profesyonel satış gerçekleştirmemesi bu sektörün avantajlarından birisidir.

İnternet üzerindeki çiçek satışının zorlukları nelerdir?

Karlı yatırımların elbette büyük rekabetleri oluyor. Bu sektörde Çiçek Sepeti firmasının üstünlüğü var. “Çiçek Siparişi” denilince bir marka bilinci oluşturmuş durumda. Bu tarz bir sektörde iş yapmak elbette ki sektörün bilinen firmalarının pastalarından pay elde etmek demek oluyor. Bu pay tanıtım ve pazarlama kanallarına göre hızlı bir şekilde artabiliyor. Rekabet analizi açısından bu firmaların inanılmaz pazarlama ve lojistik ağı var durumda. Dolayısıyla bu işi yapmadan önce bu bölümlerin araştırılması son derece önemlidir. Örneklerin düşüncelerinizi kesinleştireceğini düşünüyorum.

Örnek – Pazarlama Modeli: Sizin internet üzerinde bir çiçekçi dükkanınız var. Bunu kimler biliyor? Dolayısıyla burada aşama aşama bir pazarlama ağı kurmak lazım. Burada iktisat bilimini ve kullanıcı deneyimlerini kullanmak bizim için can alıcı nokta. Boş yere para harcamak marka bilinirliği ve çok satış yaratmayacaktır. Bunun önüne geçmek için en iyi bütçe ile ilgili kesime reklam ve pazarlama kanalını sunmak bu yönde size fark yaratacak unsurdur.

Örnek – Lojistik: İnternette açıldığınız andan itibaren artık ülkenin tamamına iş yapma durumunda oluyorsunuz. Buradaki kilit nokta bölgeleri iyi şekilde kullanmak. Sadece İstanbul üzerinde gönderim ağı oluşturmak bile büyük sıkıntılara neden oluyor. Sektördeki büyük firmaların bu kanal avantajı size karşı büyük bir avantaj oluşturuyor.

Bu tarz örnekler işin zorlukları açısından fikir verebilir. Ufak bir öneride bulunabilirim. Ürün son fiyatı büyük firmayla denk düşürmek sizi başarısızlığa götürecektir. Son kullanıcının 5 TL için yeni bir firmaya güvenmesini beklemek son derece mantıksız. O yüzden güven ve müşteri toplamak belirli aşamalarda işinizin işleyişi açısından son derece önemlidir.

Tasarım, Yazılım Seçimleri

İnternet üzerinden bu tarz bir model içerisinde iş yapacaksanız standart bir e-ticaret paketi ihtiyaçlarınıza yetmeyecektir. Çiçekçi için geliştirilmiş modüllere yazılım anlamında ihtiyacınız olacaktır. Bunlar son kullanıcının alışkanlığı haline gelmiş ihtiyaçlardır.

Tasarımın Önemi:Tasarım siteye girdiği andan itibaren bir etki yaratır. Yarattığı etki olumlu ve olumsuz olabilir. Bu etki tamamen tasarımın yapısı ile alakalıdır. Kullanıcı deneyimlerine dayanarak standart bir tema ile satış beklentisi içerisine girmek yanlış. Bir saat sitesi için çok güzel bir site, çiçek sektörü için uygun olmayacaktır. Dolayısıyla yaptığınız pazarlama yatırımının boşa gitmesine sebep olacaktır. Buda emeklerinizin büyük bir kısmının boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Bir tasarım müşteriye alanıyla ilgili güven vermelidir. Bilinçaltı yaratmalıdır. Bununla ilgili etki domain seçiminde yaratılması kolay ama tasarımda tasarımcının bunu yaratması uzmanlık gerektiriyor. Dolayısıyla sizin beğendiğiniz tasarım daha iyi bir etki yaratmayabilir. Bunu uzmanına bırakmak daha akıllıca bir seçim olacaktır. İyi tasarımın daha çok satış getirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Sadece kullanım kolaylığı sayesinde bile satış yapılabilir.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Ayakkabı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Moda Tarzı E-Ticaret Sitesi kuracaklara öneriler

Anne Bebek Ürünleri Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Oto Aksesuar Ürünleri E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Market Tarzı E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Hediyelik Ürün E-Ticaret sitesi kuracaklara öneriler

Tesettür giyim ürünlerine yönelik e-ticaret sitesi kurmak

Adım Adım E-Ticaret

C2B (Consumer to Business): Tüketiciden Firmaya E-Turizm (E-Ticaret)

Tüketiciden-Tüketiciye (Consumer to Consumer, C2C ) E-Turizm (Elektronik Ticaret)

XML ile Ürün Tedariği Sağlayan Ayakkabı Firmaları

Ayakkabı Satan Siteler

Bunlar da ilginizi çekebilir !