• YARIM ALTIN
  989,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9458
  % -0,01
 • € EURO
  6,5538
  % 0,00
 • £ POUND
  7,7672
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  0,8571
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0945
  % 0,14
 • BITCOIN
  52808,686
  % 3,30
 • BIST 100
  120.149,7000
  % -1,63

E-ticaret Siteleri İçin Etkili SEO İpuçları

E-ticaret Siteleri İçin Etkili SEO İpuçları

Son dönemde e-ticaret sitelerinin hızla arttığını görüyoruz ancak ne yazık ki arama motorunda yani Google’da üst sıralara çıkmak kolay değil. Dolayısıyla bu sitelerden bazılarının kısa bir sürede başarısız olduğuna tanık oluyoruz. Ayrıca rekabetin fazla olması nedeni ile de bu başarısızlıkların olduğunu söyleyebiliriz.

Bir e-ticaret sitesinin yükseliş gösterebilmesi için SEO tekniklerinin en iyi şekilde bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Eğer güçlü bir SEO stratejisi yapılmazsa tıklama ve satış konusunda ciddi bir kayıp yaşanabilir. İşte meraklılara eticaret SEO ipuçları!

Site içi ya da site dışı herhangi bir SEO işine başlamadan önce araştırma yapmak son derece önemlidir. Bu araştırma hem rakip hem de anahtar kelime üzerine olmalıdır ve araştırmalar SEO’nun önemli parçalarıdır. Yanlış anahtar kelimeler hedeflendiği takdirde düşük kaliteli trafik ve az dönüşüm elde edileceği için sitenin çöküşüne neden olunabilir.

Anahtar kelime seçimi hayati önem taşıyor!

Anahtar kelimelerin hem ana sayfa hem de ürünler için bulunması gerekmektedir ve bu kelimelerin blog konularındaki yerleri mutlaka belirlenmelidir. Blog içerikleri oluşturmak her zaman yükseliş sağlayacağı için bu yazıların ve elbette anahtar kelimelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca uzun kuyruklu anahtar kelime seçiminde de arama hacminin yüksek olmasına ve düşük rekabetli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anahtar kelime seçerken bu kelimenin daha önce kullanılmamış olması da son derece önemlidir. Aynı anahtar kelimenin birden fazla kez kullanılması keyword cannibalization adını almaktadır ve bu durum site için oldukça tehlikelidir. Anahtar kelimelerin mümkün olduğunca özgün bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

Rakip araştırmasına dikkat!

E-ticaret siteleri için SEO taktikleri arasında rakip araştırması da yer almaktadır. Bu araştırmada öncelikle rakiplerin hangi anahtar kelimelere yöneldiğine dikkat etmek gerekmektedir. Ardından rakiplerin nerelerden backlink aldıkları ve nasıl bir site yapısı kullandıkları da önemli bilgilerdir. Tüm bunların takibinin yapılması sitenin yükselmesi adına yararlı olacaktır.

Bunlara ek olarak kullanılabilirlik de bir sitenin gidişatı için oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin siteyi kolay bir şekilde kullanması ve aradıklarını kolayca bulabilmesi çok çok önemlidir. Bunun yanı sıra herkesin mobil cihazlara duyduğu ilgiyi göz önünde bulundurursak sitenin mobil versiyonunun olması da büyük bir artı sağlayabilir. Böylece kullanıcılar diledikleri zaman akıllı cep telefonları ya da tabletleri üzerinden siteye ulaşabilir ve dolayısıyla da trafik artar.

Müşteri yorumlarının da bir e-ticaret sitesi için büyük önem ifade ettiğini tahmin eder miydiniz? Araştırmalara göre müşterilerin ürünler hakkında yaptığı yorumlar siteye eklendiği takdirde sitenin geri dönüşüm oranını ciddi anlamda artırmak mümkün. Özellikle Google’ın bu detaya fazlasıyla dikkat ettiğini bilmelisiniz.

Sosyal medyayı hafife almayın!

Sosyal medyasız bir e-ticaret olmayacağını aklınıza kazımalısınız. Günümüzde sosyal medyanın dünyanın her köşesinde yoğun olarak kullanıldığını dikkate alacak olursanız bu platformlar sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşmanın da mümkün olacağını tahmin edebilirsiniz. Sosyal medya sinyallerini artırmak adına da ürün sayfalarınıza, blog yazılarına ya da ana sayfaya sosyal medya butonlarını ekleyebilirsiniz. Bu uygulamanın büyük fark yaratacağını ilk günden görebilirsiniz.

SEO, doğru bir şekilde yapıldığı takdirde kaliteli bir trafik oluştuğunu görmek mümkün olacaktır. Ancak şunu unutmamalısınız; SEO bir kerelik bir çalışma değildir. Başta Google olmak üzere diğer önemli arama motorları kullanıcılar için en iyi sonuçları sunmak adına sürekli algoritmalarını güncellemektedir. Bu algoritmaları göz önünde bulundurmak ve bunlara göre strateji belirlemek de site için büyük bir artı sağlayacaktır. Bu süreçte kendiniz çalışmak yada 40-50 tl’lik backlink paketleri almak yerine seo uzmanı dediğimiz kişilerden danışmanlık almanız önemlidir. Yanlış seo çalışmaları nedeniyle “ban” yiyen web sitelerini kurtarmak hem masraflı hem de meşakkatli bir iştir bu nedenle daha yolun başındayken web sitenizi emin ellere teslim etmeniz daha doğru olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !