Bitcoin piyasasındaki hareketliliğin Haziran ayı değerlendirmesi

bitcoin-değerlendirme

Uzun bir düşüş ile 2019 yılına giriş yapan Bitcoin’de yeni hareketlenmeler ve yükselişler kırılma noktalarını aşarak ileri seviyelere gelmektedir.  Bitcoin alımı yapmak için iyi bir fırsat olarak değerlendirilen Haziran ayı birçok kişinin yüzünü güldürmeye devam etmektedir.

Bitcoin Haziran ayında 45.000 TL ve 53.000 TL geniş bandında seyretmeye devam ediyor.  Mayıs ayında meydana gelen yüzde onluk (% 10) düşüşün ardından bu rakamlar korkulacak sonuçlar doğurmadığını Haziran ayında bizlere göstermiş durumda. Haziran ayıyla birlikte yükseliş trendi devam ediyor. Bu yükseliş trendi bozulmadığı sürece yüzde onluk kayıplardan korkmaya gerek olmadığı bizlere Bitconin dalgalanmaları ile gösterilmiş durumdadır.

Dünyadaki Bitcoin hacimlerine bakıldığında, bu ay için Brezilya, Avustralya ve Avrupa’ dan çok alım olduğu görülmektedir.  Bu son aylarda dünya genelinde homojen olarak eşit şartlarda Bitcoin alımının dağılım tablosu, insanların altcoinlerden çok Bitcoin’e geri dönmesini kanıtlamaktadır. İran’ ın kapalı bir ekonomisi olduğu için, Amerika ambargolarından dolayı istediği kadar swift sistemini kullanamaması da Bitcoin’in piyasalardaki durumunu etkilemektedir. İran’ da 2019 yılıyla birlikte Bitcoin madenciliğine aşırı derecede talep olması da piyasadaki durumu ciddi oranda etkilemektedir.

Günümüzdeki Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı Çin’ in elindedir. Bu nedenle Bitcoin hakkında oldukça söz sahibi olan bir ülkedir. Dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde elli oranına yakını Çin’ de yapıldığı için, bu konu hakkında piyasaları yönlendirme çalışmaları da gene bu ülkede olmaktadır. Çin’ de yaşanan politikalar gereğince önümüzdeki zamanlarda Bitcoin’in 10.000 $ sınırını aşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle Bitcoin ile alım yapmak için Haziran ayında yatırım yapacaklar için yatırım zamanı olduğu öngörülmektedir.

Kısa vadeli Bitcoin piyasasına bakıldığında ay ortalarına kadar 8.500 $ – 9.000 $ bandına geri çekilme görebiliriz. Ay sonuna doğru bu geri çekilme 10.000 $ bandına doğru ilerlemeye işaret olacaktır. Bu bandın aşılması ile birlikte her ciddi yükseliş gibi ardından yüzde kırklık bir geri çekilme payının olduğunun bilinmesi gerekmektedir. 10 yıllık geçmişi olan Bitcoin piyasası her yaz ayına girdiğinde sert yükselişe girmesinin ardından direnç noktası adı verilen sınıra ulaştıktan sonra kırılma noktasına giriş yaparak yüzde 40 – 50 geri çekilme yaşamıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !