Kripto Paralar için İdeal bir yatırım portföyü nasıl oluşturulur?

kripto-portföy

İçerikler

Kripto para heyecanına katılmak isteyen ve ilk kez yatırım yapmaya çalışan ya da yeni yatırım yaparak bu işin içinde öğrenmeye çalışan kişiler için bitcoin yatırımlarında ideal yatırım portföyü oluşturmaya çalıştık. Bitcoin alımı doğru yerden alınıp ideal yerden satmaktan ibaret değildir. Kripto paranın bulunduğu piyasalar oldukça fazla araştırma gerektiren bir konudur. Çünkü paranızın yanlış yatırımlar sonucu zarara uğramasının ardından hiçbir yetkili merci aracılığı ile muhatap bulamazsınız. Kripto para borsalarında oldukça fazla dolandırıcı siteler ve borsalar bulunmaktadır. paraların el konulduğu ve bu kapsamda yatırımların değer görmediği dünyada oldukça fazla kripto para borsası bulunmaktadır. Bizler size dünyada ve Türkiye’ de en güvenilir kripto para borsalarını anlatmaya özen göstermekteyiz. Bununla birlikte hem güvenilir borsaların takibi hem de al sat yatırımları yapmak amacıyla oldukça fazla yatırım portföyü oluşturulmasına yardımcı olmaktayız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, sanal para olarak nitelendirilen ve kripto madenciliği adı verilen işletim sistemi üzerinde makinelerin çalıştırılması ile oluşturulan para birimidir. Bitcoin bir tane olmasına rağmen, binlerce bitcoin altında bulunan altcoinler bulunmaktadır. Bu sayede kripro para dünyasında para basımı yapmak isteyen madenciler, bilgisayar sistemlerini kullanarak bitcoin ve kendi altcoini oluşturarak basmaktadır. Kripto para madenciliği sistemi adı verilen bu uygulama sadece kripto paraların basımı amaçlı olmaktadır. Kripto paralar, gerçek para birimi ya da altın, gümüş gibi var olan madenlerden ibaret değildir. Bu madencilik makinelerin çalıştırılarak sanal bir kavram üretmesi üzerine dayalı bir işletim sistemidir. Günümüzde bir takım cüzdan modelleri ile bitcoin ve altcoin saklama yöntemleri oluşturulmuş durumdadır. Tamamen formaliteden ibaret şekilde sahip olunan bitcoinlerin bir usb benzeri cihazda saklanması ya da kağıda basılması popüler cüzdan yaklaşımlarından oluşmaktadır. Her ne kadar materyale dönüştürülmeye çalışılsa da kripto paraların sanal para olduğu unutulmamalıdır.

Kripto paralara yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kısa vadeli bile olsa yatırım yapılırken altcoinlerin iyi seçilmesi gerekmektedir.  Borsalar da döviz kurlarının, forex piyasasının ve daha ilk ortaya çıkan birçok yatırım aracının ortaya ilk çıktığı andan itibaren çalkantıda bir dönemi olduğu bilinmektedir. Kripto paralar da on yıllık yeni geçmişi ile birlikte bu çalkantılı ve ani dalgalanmalı seyrin etkisindedir. Kripto paraların yaşı gereği ve bulunduğu konum gereği olan dalgalanmalar kişilerin yatırımlarını dikkatli ölçüde yapması gerektiğinin habercisidir. İleriki zamanlarda regülasyonlar tüm dünya genelinde oturduğu zaman, çok fazla kişi kripto para borsasına giriş yaptığı zaman bu manipülasyonların önü alınacaktır. Bu sayede kripto paraların da önümüzde çok uzun bir yolu olduğu bir gerçektir. Piyasalar şuan tahmin edilebilir bir durumda değildir. Ülkelerin yavaş yavaş bu borsalara destek vermesi ile, ülke borsaları ile altcoinlerin kendiliğinden şekillenmeye başlamasıyla kripto para borsaları da tahmin edilebilir duruma gelecektir.

Ne kadar risk alınması gerektiğini belirlemeniz gerekmektedir.

Kripto para yatırımı yapmak için öncelikli olarak risk faktörünüzü belirlemeniz gerekmektedir.  Buna da en önemli etken sizlerin kazanç durumunuz ve yaşınızdır. Kazancınıza, mevcut riske edecek paranıza ve yaşınıza göre risk değerlendirme seçeneklerini gözden geçirmek birincil koşul olmalıdır.

Yapılan kripto para yatırımının vadesinin belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer bir kripto para yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bu yatırımın kısa soluklu mu yoksa uzun soluklu mu olduğunu vade ile belirlemelisiniz. Bu plan aşamasını kripto borsasına giriş yapmadan en başında belirlemeniz gerekmektedir.

Ne büyüklükte bir yatırım yapılması gerektiğine karar verilmelidir.

Yatırımların her zaman getirisini hesaplamak açısından rakamının belirli olması gerekmektedir. Bu nedenle kripto para yatırımına başlamadan önce ne oranda ve ne ölçüde bir yatırım yapacağınızı taslak olarak belirlemeniz gerekmektedir.

Parayı eşit şekilde yatırıma dağıtmak mantıklı bir borsa hareketidir.

Eğer yatırım yapmak için paranızın bir kısmını ayırarak kalan kısmını da yatırıma eşit şekilde dağıtırsanız ani kripto para çakılmalarında minimum zarar ile kurtulursunuz. Bu çok eski bir borsa taktiğidir. Kripto para borsalarında da işe yaramaktadır.

Yatırım yapılacak kripto paranın iyi şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz kripto paranın gerçek değerini bulmak amacıyla hem Türk borsalarında hem de yabancı borsalarında son 3 aylık durumunu takip etmek, yatırım yapmak için sizlere bilgi sağlayacaktır.

Bitcoin yatırımları gerçekleştirmek isteyen bir kullanıcının dünya piyasasını ve Türkiye borsalarını güncel olarak takip etmesi gerekmektedir. Birkaç kripto para borsasında hesap açılarak anlık değişimlerden yararlanılmalı ve borsalar arası farklardan da kazanç elde edilmeye sağlanmalıdır. Bununla birlikte o dönemin popüler olan altcoinlerine yatırım sağlanmalı, eldeki kasada bulunan paranın yatırım değerlendirme analizi, mevcut paranın bölünerek yatırım amaçlı kullanılması sağlanmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Avast
Bunlar da ilginizi çekebilir !