Kripto paralara Amerika ve Avrupa’daki bakış açıları

bakıs-acisi

Piyasada bitcoin ile ilgili 2019 yılının yazında boğa piyasası geleceğine dair haberlerin yapılması bitcoin yatırımcılarını da umutlandırmaktadır. Bununla birlikte hala kripto paralarla ilgili ciddi alt yapı çalışmaları ve kripto para regülasyonları devam etmektedir. Mevcut yatırımlar ile kripto paraları entegre eden sistemler geliştirilmektedir. Yeni çıkan altcoinler de piyasaları bir hayli etkilemektedir. Örneğin günümüzde Amerikan borsasına endeksli olarak işlem hacmi gösteren alt coinler oldukça popüler olmaktadır. Amerikan borsasının hisselerine bağlı olarak artış ya da azalma gösteren alt coinler tahmin edilebilir bir yapı izlediği için dünyada gözleri üzerine çekmiş durumdadır.  Bu sayede tüm dünyanın Amerikan borsalarına yatırım yapmasına yardımcı olarak geliştirilen coinlerin kripto para borsasında yatırım yapanların işini biraz kolaylaştıracağı tahmin edilmektedir.

Dünya genelinde kripto paralar her ne kadar kısıtlı miktarda kullanımda olsa da ülkeler yeni yeni kripto paraları tanıyarak bununla ilgili çalışmalar başlatmışlardır. Sadece dünya genelinde kripto para üzerinden vergi alınmamaktadır. Yatırım vergileri ve işletim vergileri bulunmamaktadır. Başta Amerika olmak üzere de kripto paraları tanımaya başlamış ve yasal statüsünde yer vermeyi onaylamıştır. Amerikan borsasına bağlı olarak üretilen altcoinler de bu bitcoin standartlarını biraz daha tahmin edilebilir bir borsaya çevirmektedir.

Amerika’dan sonra ikinci olarak bitcoini tanıyan ülke de İsviçre’ dir. Avrupa’ da regülasyon anlamında en çok inisiyatifi İsviçre almıştır. İsviçre’ de hem vatandaşların hem de kurumların ödeme planları bitcoin ile yapılmaktadır. Özellikle belediye vergileri, gelir vergileri gibi birçok vergi ödemelerini vatandaşlar devlete kripto para olarak ödeme yapmaktadır.

Avrupa’ da İsviçre’ den başka, Hollanda, Almanya, Fransa gibi ülkeler de kripto paraları kendi devlet bünyelerine dahil ederek, ödemeleri tıpkı döviz gibi bu para birimleri ile almaktadır. Her altcoin yatırımları ülkeler arasında farklı ve tanınabilir olmasa da bitcoin Amerika ve Avrupa ülkelerinde ileri düzeyde tanınmaktadır. Bu da kripto paraların yakın gelecekte dünyadaki diğer ülkelerin resmi para birimlerine gireceğine işarettir. Tıpkı döviz gibi yükselme ve alçalmaların yaşanması bu para biriminin yeni oluşum sürecinde olmasından kaynaklıdır. Yakın bir gelecekte ciddi düşüş ya da ciddi yükselme gibi oluşumlara girmeyecek ve tıpkı bir Euro, Dolar gibi rayında seyreden düşüş – yükselişlerle ideal bir yatırım aracı olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Mcafee
Bunlar da ilginizi çekebilir !