Facebook’un Libra’sı Hakkında Bilmeniz gerekenler !

facebook-libra-cryptocurrency (798 x 450)

İçerikler

Facebook , 2020’de başlayacağı bir şifreleme parası olan Libra’yı (27 diğer ortakla birlikte) 2020’de ilan etmişti. Biraz Bitcoin ve biraz da PayPal gibi, Libra yeni bir dijital para birimi olacak, biri banka hesabı veya kredi kartı olmayan insanlar için uygun olacak. İşte bilmeniz gerekenler.

Libra nasıl çalışır?

Libra, kullanıcıların uygulamalar yoluyla erişebildiği ve bir şeylerin ödemesini  yapmak veya  kullanıcılar arası para göndermek alabilmek için kullanabilecekleri dijital bir para birimidir. Bu şekilde PayPal ve Venmo gibi bir çok kuruluş var.

Ancak PayPal ve Venmo’dan farklı olarak Libra, büyük ölçüde banka hesabı olmayan insanlara yöneliktir.

Bitcoin’den farklı olarak, Libra’nın değeri, dolar gibi hükümet tarafından verilen para birimlerine bağlı olacak.  Ancak satın aldığınız bir para değildir çünkü; 100 kat daha değerli olacağını düşünüyorsunuz. Daha çok Euro ile Dolar takas etmek gibi.

Libra tutmak ve takas etmek için, bir “cüzdan” kullanmanız gerekir: mevcut uygulamalara entegre olabilecek bir uygulama, PayPal’ın diğer uygulamalara entegre edilmesi gibi. Mevcut plan birçok geliştiricinin kendi cüzdanını üretmesine izin vermektir.

Bitcoin’den farklı olarak, Libra’nın değerinin, dolar gibi devlet tarafından verilen para birimine, özellikle birçok güvenilir para biriminin piyasa değeri sepetine bağlı olacaktır. Bu, Libra’nin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tuhaf, dolandırıcı, kumar oyunlarından kaçınmaya çalışacağı birkaç yoldan biri.

Libra, Bitcoin benzeri bir blockchain ile işlem yapıyor. Bir blok zincir, kimin ne kadar coine sahip olduğunu ve kimin hangi parayı kime transfer ettiğini kaydeden işlemlerin dağıtılmış bir kaydıdır. Ancak Bitcoin’in blockchain’i, kullanan herkes arasında dağılmış olsa da, Libra’nın blockchain’i Libra Birliği tarafından yönetilmektedir. (Aşağıda “Onu kim kontrol ediyor?” Bölümüne bakınız.)

Ne zaman piyasaya çıkıyor?

Libra Birliği 2020’de bir süre para basmayı planlıyor. WhatsApp ve Facebook Messenger’da ve diğer birkaç Libra ortakları aracılığıyla derhal satışa sunulacak.

Kullanmam gerekecek mi?

Henüz değil. Belki de hiç değil. Cevap muhtemelen kullacaksınız.

İnsanlar bunu ne zamandır biliyorlardı?

Facebook, 2018’in başlarında Libra üzerinde çalışmaya başladı . Libra ile ilgili bazı detaylar 2018’de sızdırılmış , ancak Facebook basın bildirisine kadar kesin bir bilgi yoktu.

Libra Ortakları Kimler?

Yeni madeni para ve temel kodu, 28 ortak şirket ve vakıf konsorsiyumu olan Libra Derneği tarafından kontrol ediliyor , ancak buradaki itici güç Facebook’tur.

libra ortakları
Libra’nın 28 ortağı

Kurucu ortaklar arasında eBay, PayPal, Vodafone, Spotify, birkaç yatırım şirketi ve kripto para birimi şirketi ve birkaç kar amacı gütmeyen kuruluş bulunmaktadır. Her ortak grup kararları hakkında oy alır. Her ortak , kısmen Libra ile takas yapmak için bir fiat döviz rezervi (yani normal dolar) oluşturmak için en az 10 milyon dolar yatırım yapmak zorundadır.

Calibra Nedir?

Calibra bir “cüzdan” dır. Libra alışverişinde bulunmanıza izin veren bir uygulama. Diğer geliştiriciler kendi cüzdanlarını yapabilirken, Facebook, Calibra’yı WhatsApp ve diğer Facebook uygulamalarına entegre edecek, böylece büyük bir avantaja sahip olacaklar. Bu uygulamalarda, Mesajlar uygulamasındaki benzer şekilde mesaj atmanız kadar kolay para gönderebilirsiniz.

Facebook, Libra Para Birimi’nin geri kalanıyla Libra para birimi üzerindeki kontrolünü paylaşırken, tamamen Calibra’ya sahip ve bu değişmesi muhtemel değildir.

İşlem Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Libra kullanımı, diğerlerinin para transfer hizmetlerinden daha ucuz olacak ve işlemlerin bir kuruşun küçük bir kısmını karşılaması bekleniyor. Ve bunu kabul eden işletmeler için, kredi kartlarından çok daha düşük işlem ücretlerine sahip olacak

Bir Libra’nın değerinin ne kadar olduğunu soruyorsanız: bir dolar, bir Euro veya bir sterlin civarında bir yerde. Ve bu büyük ölçüde değişmeyecek, büyük dünya para birimleri büyük ölçüde değişmedikçe.

Libra’ya yatırım yapabilir miyim?

Libra önemli ölçüde değer kazanmaz (veya kaybetmez) değer kazanan yatırım aracı arıyorsanız Bitcoin’e yatırım yapabilirsiniz. 10 milyon dolarınız varsa ve sizi dahil etmeleri için iyi bir nedeniniz varsa, Dernek üyesi olmak için başvurabilirsiniz. Ya da Libra desteğiyle ortaya çıkacak olan birçok işletmeye yatırım yapabilirsiniz.

Param değersizleşecek mi?

Çok düşük bir ihtimal. Libra başarılı olursa, değeri sabit kalacaktır. Her zaman bir risk vardır, ancak fiyatın çılgınca dalgalandığı Bitcoin kadar riskli değildir.

Param güvende olacak mı?

Facebook’un Calibra uygulamasını ve diğer resmi uygulamalarını kullanırsanız, oldukça güvende olacaksınız. Libra’nın meşruiyetini sağlamaya çalışırken, Facebook güvenliğe öncelik verecek, ancak şirket daha önce saldırıya uğradı .

Calibra, PayPal veya kredi kartınızın ki gibi dolandırıcılık korumasına sahip olacak, ancak müşteri hizmetlerinin ne kadar iyi olduğunu görmemiz gerekecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Windows 7 Ultimate
Bunlar da ilginizi çekebilir !