E-Ticaret’te giyim alışverişi çılgınlığı

yıllara-göre-giyim-şeklimiz

İçerikler

 

ETİD Başkanı Orhun: “Online alışverişte giyim çılgınlığı yaşanıyor diyebiliriz. Giyim ve ayakkabı kategorisi, çok kanallı perakendecilerin e-ticaret cirosunun içindeki hissenini yüzde 39 artırdı” izahında bulundu

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) İdare Heyeti Başkanı Hakan Orhun, online alışverişte giyim çılgınlığı yaşandığını dile getirerek, giyim ve ayakkabı kategorisinin, çok kanallı perakendecilerin e-ticaret cirosunun içindeki hissenini yüzde 39 artırdığını, tüketici elektroniğinin ise yüzde 33 büyüdüğünü bildirdi.

Orhun, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı izahta, online ticarette öne çıkan tüketici tercihleriyle pazar rakamlarını paylaştı. E-ticaretin, tüketici morali ile direk ilgili olduğunu belirterek, “İnternete giren bir kişinin morali yüksek değilse, o kişiyi alışveriş için motive etmek hiç de kolay değildir. 2016’da tüketicinin alışverişe alakasını azaltan bir hayli etkene karşın, geçtiğimiz sene yüzde 30 civarında başarılı bir büyüme oranı yakaladık. 2016’yı cirosal olarak yüzde 24 büyümeyle ve 30,8 milyar hacimle kapattık. Dolar bazında ise yüzde 13 oranında büyüdük.

Toplam perakende içindeki e-ticaret hacmi yüzde 3,5 olarak meydana geldi. Ancak bu ciroyu takriben 850 şirket gerçekleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri’de bu sayı 100 bine yakın. Tüm bu rakamları göz önünde bulundurunca, e-ticaret sektörünün yeni oyunculara ve büyümeye açık olduğu görülüyor. Evvelki senelerde tanık olduğumuz yüzde 50 büyümeyi sağladığımızda, 3-4 sene içinde hedefimize erişmiş olacağımızı ve yüzde 6 düzeyinin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Orhun, “Umarız ki 2017’de yüzde 40’ın üzerinde bir büyüme yakalarız. Paket sayısı olarak 130 milyon hedefimiz var. Sektörümüz, halihazırda hissedarlarıyla birlikte 200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ciro artışına paralel olarak bu sayıyı da artırmayı amaçlıyoruz. Şayet İngiltere’deki perakende içindeki yüzde 15’lik e-ticaret oranı gibi bir oranı yakalarsak, sektörümüz direk ve endirekt olarak 1 milyon kişiye istihdam sağlayacaktır.” dedi.

“E-Bilet Kategorisi Hızla Büyüyecek”

Orhun, e-ticaretin öne çıkan ürün segmentlerini şöyle aktardı:
“Türkiye e-ticaret pazarında hem sipariş adedi hem de cirosal büyüklüğü ile giyim ve tüketici elektroniği ön sırada. Online alışverişte giyim çılgınlığı yaşanıyor diyebiliriz. Giyim ve ayakkabı kategorisi,  e-ticaret cirosunun içindeki hissenini yüzde 39 artırdı. Tüketici elektroniği ise yüzde 33 büyüdü. Çok kanallı perakendecilerin e-ticaret cirolarına baktığımızda elektroniğin 2,4 milyar lira, giyimin ise 1,2 milyar liralık hacme eriştiğini görmekteyiz.

Kanal bazında inceleme yaptığımızda toplam cironun 11,3 milyar liralık bölümünün satışını yalnızca internetten yapan şirketler gerçekleştirirken, 6,2 milyar lira ise çok kanallı perakendecilerden geldi. Tatil ve yolcu şirketleri yüzde 13 büyüyerek 10,1 milyar liralık hacim gerçekleştirirken, legal bahis sitelerinin cirosu ise 3,2 milyar lira oldu.

Burada şu bilgiyi de vermek gerekiyor, Türkiye’de her sene vasati 10 bine yakın kültür, sanat ve spor etkinliği tertip ediyor. TÜİK verilerine göre 2015 seneninde takriben 57 milyon 148 bin sinema, 5 milyon 853 bin de tiyatro bileti satıldı. Futbolda ise 2015 rakamlarına göre yalnızca dört büyük takıma bakıldığında takriben 20 milyon derbi bilet satışını görmekteyiz. Bütün bu göstergeler de e-bilet kategorisinin hızla büyüyeceğini gösteriyor.”

E-ticaretin artık yasalarca tanımlı bir sektör hüviyetine kavuştuğunu belirten Orhun, “Devletimizin e-ticarete bakış açısı çok pozitif. E-ticaret yasası için şu anda yönetmelikler üzerine çalışmalar devam ediyor. Yönetmelikler çok ehemmiyetli zira e-ticaret şirketlerinin gelişebilmesi için yönetmeliklerin evrensel normlara uygun olması ihtiyaç duyulan. Türkiye’de ticaret yaparken, yerli bir firmanın uyacağı standartlar ve yükümlülükler ile yabancı firmanın Türkiye’deki faaliyetlerinde uyacağı standart ve yükümlülüklerin aynı olması gerekli. Sektörümüz, ekonominin kayıt altına alınmasındaki katalizör rolü, yarattığı istihdam ve Türk halkına çağdaş bir hayat standardı sunması açısından çok ehemmiyetli.” değerlendirmesini yaptı.

“E-Ticaret Firmalarının Mobilden Ele Geçirdiği Trafik Yüzde 50’lerin Üzerine Çıktı”

Türkiye’de e-ticaret sektörünün toplam perakende içinde yüzde 3,5’lik bir hisseye sahip olduğu bilgisini veren Orhun, toplam internet penetrasyonunun yüzde 78, mobil internet penetrasyonunun ise yüzde 65 düzeyinde olduğunu kaydetti. Hakan Orhun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplam internet ve bilhassa mobil internet kullanımı ve buradaki siparişler artıyor Ancak internetteki kesiminin tamamı değil, yüzde 43’ü buradan alışveriş yapıyor. Dünyada e-ticaretin perakende içindeki hissesi gelişmiş ülkelerde yüzde 7,8. Bizde bu rakam daha yüzde 3,5 düzeyinde… Bu yüzden Türkiye e-ticaret alanında büyük bir potansiyel barındırıyor diyebiliriz. 2023’e geldiğimizde Türkiye’de e-ticaretin hissesi yüzde 15’ler düzeyine yükselecek ve 1 milyon kişiye istihdam kaynağı olacak.

E-ticaret şirketlerinin yatırımlarına baktığımızda ise mobil ticaretin e-ticaret içindeki hissenini artırdığını görüyoruz. E-ticaret firmalarının hacimleri içindeki uygulamalar ve mobil aletler aracılığı ile ele geçirdikleri trafik yüzde 50’lerin üzerine çıktı. Bu yüzden her e-ticaret şirketi bu konuya çok ciddi yaklaşıyor ve kullanıcı tecrübenini iyileştirmek için bu konuda yatırımlar yapıyor. Tüketicilerin sık alışveriş yaptığı siteler de iyi bir mobil tecrübenini mobil uygulama yatırımları ile besliyor.”

Bunlar da ilginizi çekebilir !