Kripto paralara borsalarındaki Stop – Loss hizmeti nasıl kullanılır?

stop-loss.

Kripto paralar bitcoin ve altcoinlerde oldukça fazla sert düşüş yaşayabilir. Bu nedenle kişiler yatırım yaptıkları sıralarda ani çakılmalar yaşayabilmektedir. Kripto paralarda sert yükselişlerin olması ne kadar doğalsa sert düşüşlerin olması da bir o kadar doğaldır. Altcoin alımı sırasında ani, sert düşüşlerden etkilenmemek için stop – loss işlemi uygulayabilirsiniz.

Stop Loss

Stop – loss bir zarar kesme işlemidir. Kişilerin ani düşüşten etkilenmemeleri için altcoinin belirli bir düşüş kotasının altına inmesini engellemektedir. Bu işlem için de j-borsa da stop loss emri verilmesi gerekmektedir. Bu emri veren kişiler limit belirleyerek ani düşüşlerde zarar etmelerinin önüne geçebilirler. Binance gibi birçok önemli altcoin firmasında da stop loss emri bulunmaktadır.

Stop loss kelimesi İngilizce olarak “zararımı durdur” kelime anlamındadır. Adı üstünde alınan kriptonun fiyatının belirli bir seviyenin altına düşmesi halinde belirli bir kotaya stop koyulmaktadır. Sistem sizin için otomatik satış yapmaktadır. Bu işlem de sizlerin zararını minimum seviyeye indirmenize ya da karınızın kaybolmasını engellemektedir. Stop loss emirleri koymanın birçok yolu vardır.

Genellikle en çok tercih edilen stop loss yöntemi miktarın yüzde on aşağısına limit koymaktır.  Örneğin 1000 TL. ya bir bitcoin ya da altcoin alınıyorsa 900 TL ye stop loss konulması kişilerin zarar yapmasının önüne geçmektedir. Gece uyurken ya da borsayı takip edemeyeceğiniz herhangi bir durumda fiyat 900 TL ye düşecek olursa ya da bu miktarın altına inecek olursa, 900 TL den alınan kripto paralar otomatik olarak satılmaktadır. Bu şekilde yüzde on zarar ile kurtulma durumu ortaya çıkmaktadır. Stop loss miktarının belirlenmesi oldukça önemlidir. Buna yatırımcı kendisi karar vermelidir. Parasının riske atılacak kısmını belirlemeli ve stop loss u tam da o limit aralığına koymalıdır. Kriptolar oldukça şiddetli dalgalanma yaşadığı için ister yüzde 10 ister yüzde 20 miktarına çekmek kişilerin yatırımını güvence altına almaktadır.  Açık emirler oluşturarak stop loss işlemlerinizi her zaman güncel tutabilirsiniz. Bu sayede bitcoin borsasından ciddi zarar etmeden gündelik karlar ile paranızı katlayabilmeniz de mümkün olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Office 2013
Bunlar da ilginizi çekebilir !