• YARIM ALTIN
  962,88
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  5,8890
  % 0,53
 • € EURO
  6,5329
  % 0,03
 • £ POUND
  7,6666
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  0,8596
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % 0,65
 • BITCOIN
  52463,494
  % 1,12
 • BIST 100
  121.474,7500
  % 0,39

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

 Bitcoin özellikle son 10 yılda teknolojinin durdurulamayacak bir hızla gelişmesiyle birlikte para kullanımının da çağa ayak uydurmasıyla ortaya çıkan elektronik bir para birimidir. Hatta o kadar gözle görülür bir gelişme göstermiştir ki daha da ileride kağıt paranın yerine geçeceğini, alışveriş ve para transferlerinin sadece elektronik olarak Bitcoin ve benzeri para birimleriyle ilerleyeceğini savunan bir çok araştırmacı vardır. Ancak kısa vadede olamayacak kadar büyük bir değişim olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Bitcoin üretimi

Bitcoin üretimi

Bitcoin üretimi nasıl olmaktadır?

Gelelim bu dünya devi haline gelme yolunda ilerleyen para biriminin yani Bitcoin in nasıl üretildiğine. Bitcoin kullanıcıları için kimi zaman kar sağlayan bir uygulama olsa da şüphesiz ki üretimini meslek edinmiş kişiler için oldukça iyi bir gelir kapısı olmuş durumda. Öyle ki Bitcoin üretiminin kendisine özel bir adı bile var “madencilik” (mining). Madencilik düşüldüğünün aksine yalnızca bitcoin elde etme işi değildir.. Bunu kendine meslek edinen madenciler aynı zamanda hesaplama yetkisine sahip olmakla birlikte bir çok işlem gerçekleştirme ve sistemin işletildiği apın güvenli bir şekilde muhafaza edilmesinde, korunmasında da görev yapar.

Madencilik tek başına yapılabilir mi?

Bir diğer görevlerine gelirsek sistemdeki kullanıcıları senkronize etmektir. Madenciliğin ortaya çıkmasındaki en büyük sebep sistemin tek bir merkezden kontrol edilmemesi ve dolayısıyla kontrolü bir bedel karşılığında sağlayacak kişilere ihtiyaç duyulmasıdır.

Ancak Bitcoin madencisi olmak sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Şöyle ki bu işi tek başınıza yapabilmek için büyük bir bilgi birikiminin yanı sıra oldukça büyük ve çok iyi bir bilgisayar işletim sistemine sahip olmanız da gerekmektedir.

CPU’mu Yoksa GPU’mu

Örneğin başta (CPU) ile yapılan Bitcoin madenciliği işin büyümesi ve teknolojinin de her geçen gün ilerlemesiyle birlikte şu anda yaklaşık 100 kat daha hızlı çalışan (GPU) ekran kartlarına bırakmıştır. Bu durum şöyle de özetlenebilir ki ekran kartınızın gelişmişliği ne kadar fazlaysa Bitcoin madenciliğini de o denli ileri derece de yapabilirsiniz. Bu işe girmeyi aklına koymuş kişilerin buna ek olarak madencilik için özel sistemleri satın alması veya kiralaması da gereklidir.

Ancak madencilik yapmanın tek yolu tek başınıza bunca donanım ve sorumluluğa sahip olmak değildir. Bu işi toplu şekilde diğer bir ifade ile diğer meraklılarla güç birliği yaparak ilerletmek de mümkündür. Buna imkan sağlayan oldukça fazla sayıda Bitcoin havuzu (mining-pool) farklıdır ve hepsi birbirinden farklı çalışmaktadır. Ancak böyle bir havuza dahil olmak demek havuz operatörüne belli bir oranda pay vermeyi de göze almak demektir.

bitcoin havuzu

bitcoin havuzu

Yalnız şu da göz ardı edilemeyecek bir ayrıntıdır ki Bitcoin’in popülerliği arttıkça aynı oranda Bitcoin madenciliğinin de popülerliği artmış yine buna bağlı olarak piyasadaki rekabette artmıştır. Bu işe en başında başlayan kişilerin sistemleri ilk zamanlar oldukça iyi paralar kazandırırken şu anda bu sistemlerin yenileri geliştirdiği için devre dışı kalmaya başlamıştır. Yani bu piyasa sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir piyasadır ve ayakta durabilmek için her gelişmeyi takip edip bunlara sahip olabilecek güce de ihtiyaç vardır.

Ayrıca sisteminde bu doğrultuda kendi çıkarı açısından piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin gelmemesi amacıyla kendi içinde ayarladığı zorluk seviyeleri de vardır. Bu seviyeler sayesinde her geçen yıl piyasaya giren Bitcoin miktarı git gide azalmaktadır. Zaten sistem en başında kendisine 21 milyon Bitcoin dolaşımı izni vermiştir yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarımı yapılması en başında engellenmiştir.

Bitcoin

Bitcoin

Sonuç olarak

Bitcoinin değerinin ise yine bu 21 milyon Bitcoin sınırlamasıyla doğrudan ilgisi var. Başlangıçta sabit bir değeri olmayan Bitcoin sınırlı sayıda ve gitgide daha zor dolaşıma sunulduğundan talep ne kadar yüksek olursa o kadar değer kazanıp yine talebin azalmasına bağlı olarak değer kaybedebiliyor. Bu yüzden ne madenciliğin ne de Bitcoin kullanmanın size kesin olarak kar mı yoksa zarar mı getireceğini bilmek pek de mümkün değil. Ancak şu açıdan bakarsak dünya üzerinde çok da uzun olmayan bir zamanda bu kadar gelişim gösteren bir yapı sizi ne kadar zarara sokabilir ki? Yine aynı denklemle ilerlersek eğer insanlar tereddütlerini bir kenara koyup Bitcoin’e ne kadar ilgi duyarlarsa kazanımları da o denli artabilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ