• YARIM ALTIN
  1.356,56
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5745
  % 0,55
 • € EURO
  9,0022
  % 0,21
 • £ POUND
  10,4754
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1604
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,11
 • BITCOIN
  379104,152
  % -0,62
 • BIST 100
  1.546,13
  % 0,27

SEO Uyumlu Alan Adı Nasıl Seçilir ?

SEO Uyumlu Alan Adı Nasıl Seçilir ?

Projeniz için seçeceğiniz alan adı, projeniz yaşadığı sürece ayakta kalacak temel unsurlardan birisidir. Barındırma servisinizi değiştirebilirsiniz, projenizin temasını değiştirebilir, logosunu değiştirebilirsiniz ancak alan adını değiştirmek, koca projeyi yok saymak anlamına gelecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen ve internet sitelerinin çeşitli arama motorlarındaki sıralamalarının yükselmesini hedefleyen SEO kavramı, alan adı üzerine çalışan başlıca bir sektör. Dolayısıyla internette üst sıralarda çıkabilmek için yapmış olduğunuz bu çalışmalar, sizin arama motorlarındaki yerinizi, dolayısıyla da günlük ziyaretçi sayınızı belirlemekte. SEO çalışmaları da direkt olarak alan adı üzerinden yapılan çalışmalar olduğu için bir alan adının değiştirilmesi, sitenin sıfırdan açılan bir siteyle eşdeğer olması anlamına gelecektir. Bu yüzden alan adınızı iyi belirlemelisiniz.

Sadece site içeriği ve site yapısı değil, alan adınız da SEO ile uyumlu olabilir. Ancak çoğu internet girişimcisi bunu hiçe sayarak markalaşabilecek alan adları üzerine yatırım yaparak şansını zorlar. Eğer alan adınızı, sektörünüze uygun keyword “anahtar kelimeler” üzerine alırsanız arama motorlarında o kelimede üst sıralara yerleşebilme şansınız da artacaktır. Günümüzde sektörle ilgili anahtar kelime kullanmadan üst sıralarda çıkmayı başarabilen internet projeleri yok değil. Ancak bu internet siteleri, genel olarak kaliteli bir On – Off Page SEO çalışmaları yaptırdıkları ve ayrıca Google’nin reklam servisi olan Adwords‘e yatırım gerçekleştirdikleri için doğal olarak arama motorlarında üst sıralarda yer almayı başarabiliyor. Ama siz şansınızı fazla zorlamayın ve anahtar kelimeler içeren alan adları ile yolunuza başlayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir !