Domain (Alan adı) seçiminde 10 önemli kriter

alan adı

Alan adı seçimi oldukça önemli bir konudur. Alanlarında popüler, başarılı olmuş eticaret sitelerini incelediğimizde domain seçiminde çok başarılı oldukları görülmektedir. Domain sitemizin görünen yüzüdür, dışarıya açılan kapısıdır, giydiği kıyafetidir bu nedenle domain seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. İyi bir alan adının projemizin başarıya ulaşmasına doğrudan katkı sağlayacağı unutulmamalı, en baştan ciddi olarak ele alınıp değerlendirilmelidir.

Alan adı seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini maddeler halinde ele alarak devam etmek istiyorum.

1- Domain alırken bir daha değiştiremeyeceğimiz, yola bu alan adı ile devam edeceğimiz düşünülmeli ve konu bu ciddiyetle ele alınmalıdır. Alan adının değiştirilmesi demek domaine verilen tüm emeklerin çöpe atılması anlamına gelebilir. Bu da zaman, para ve müşteri kaybı olarak bize geri dönecektir.

2- Alan adımız orijinal olmalı. Herhangi bir firmanın alan adını taklit ederek bir yerlere gelmek hele ki markalaşmak neredeyse imkânsızdır. Örnek vermek gerekirse hepsiburada.com yerine hepsiburda.com ya da oyuncakdenizi.com yerine oyunjakdenizi.com gibi alan adları ile marka olmak, güven telkin etmek, saygı kazanmak mümkün değildir.

3- Site içeriği ile uyumlu olmalı ve mutlaka anahtar kelimemiz alan adımızda yer almalıdır. Özellikle dikey e ticaret sitelerinde anahtar kelimenin kullanılması her açıdan çok daha faydalı olacaktır. Örneğin oyuncak üzerine bir dikey e ticaret sitesi kuracağız diyelim, bu durumda alan adımız ‘oyuncakevi’, ‘oyucakdenizi’, ‘oyuncakdunyasi ‘ vs. şeklinde olmalıdır. Yatay e ticaret siteleri ise daha geniş kapsamlı isimleri tercih etmeli ya da jenerik bir isimle markalaşmalıdır.

4-Okunması ve yazılması kolay olmalı, sadece harflerden oluşmalı, kısa tutulmalı ve mümkün olduğunca çoğul ek kullanımından kaçınılmalıdır. Üçüncü maddemizde örnek olarak ele aldığımız alan adları üzerinden gidecek olursak ‘sizinoyuncakeviniz’, ’oyuncakdeniziniz’ , ’oyuncakdunyaniz’  bu isimler ile markalaşmak uzun vadede bir yerlere gelmek çok zordur. Bunun yanında bu kriterlere uygun olarak alınan alan adlarının avantajlarını aşağıdaki maddeler halinde sıralamak mümkün.

  • Ziyaretçilerin, bu özellikteki alan adlarını akıllarında tutması kolaylaşır.
  • Ziyaretçiler, alan adınızı google’a ya da diğer arama motorlarına yazarken daha az hata yaparlar. Ziyaretçilerin, kısa bir alan adının tamamını arma motoru üzerine yazarak direkt olarak sitenize gelme ihtimalleri yüksektir.
  • Kısa ve özellikle anahtar kelime içeren alan adlarının reklamsız trafikleri vardır. Örneğin;  ‘oyuncakevi.com’ adresi üzerinde faal satış yapılmamasına, reklam, tanıtım, seo vs hiçbir çalışma olmamasına rağmen bu siteyi her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği bilinmektedir.
  • Kısa alan adları, arama motoru optimizasyonu açısından avantaj sağlar. Bu e ticarete bir adım önde başlamaktır.

5-Alan adımız, Türkçe karakter, nokta, kısa çizgi, büyük harf vs içermemelidir. Küçük harflerle ve birleşik olarak yazılmalıdır.

6- Büyük girişimler, ekonomik güçlerini kullanarak arama motoru optimizasyonu vs gibi kriterleri göz önüne almayabilir. Hiç duyulmamış bir isimle bir anda ortaya çıkıp, tanınır ve güçlü bir marka olabilir.

Ancak küçük çaplı e ticaret girişimleri, alan adı seçiminde bu kriterleri mutlaka dikkate almalıdır.

7- ‘com’ uzantısının önemi; Bu uzantı günümüzde en çok kullanılan alan adı uzantısıdır. E ticaret’e girilirken mutlaka alan adı uzantısı olarak ‘com’ tercih edilmelidir. Örneğin siz ‘xxx.net’ alan adı ile e ticaret sektörüne atıldınız, belli bir başarı sağlayarak işinizi geliştirdiniz sonra bir firma çıktı ve sizin alan adınızın ‘…com’ uzantısını satın aldı. Böyle bir durumda emin olun sizin siteniz ikinci planda kalacaktır. Nedeni ise ‘…com’ uzantısının insanlarda güçlü marka imajı oluşturmasıdır.

8-İyi bir proje için gerekirse proje bütçesinden bir miktar alan adı alımı için ayrılabilir. Bu boşa harcanan bir para değil aksine karlı bir yatırımın en doğru adımı olabilir. Zira günümüzde jenerik alan adlarının büyük bir kısmı satın alınmış durumdadır.

9- Alan adı almadan önce marka araştırması yapılmalı ve marka hakları ihlal edilmemelidir.

10- Son olarak alan adı kaydından sonra mutlaka marka tescili yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Alan Adı (Domain), Alt Domain (Subdomain) Nedir?

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları nelerdir?

Alan Adı (Domain ) Nedir ?

Domain Üzerine Mail Açmak

Bir Domain İçin Ödenebilecek İdeal Fiyat Aralığı

Kısa Domainler Neden Tutulmakta ?

Domain (Alan adı) seçiminde 10 önemli kriter

Reverse DNS (Domain Name System) Nedir?

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları nelerdir?

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

En Ucuza .top Alan Adı Alın !

ist ve istanbul Uzantılı Alan Adları Satışta !

Blog İçin Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Dikey e-ticaret sitelerinin alan adı seçimi

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı