Seo: Google Webmaster Araçları

admin-ajax (798 x 450)

İçerikler

Google Web Master Araçları Google’ın web sitelerini daha iyi tanıyarak web site sahipleriyle daha kolay iletişim kurmak için oluşturduğu bir platformdur. Bu platform sayesinde Google botlarının siteyi taraması esnasında karşılaştığı problemlerin site sahibine ileterek düzeltmesini kolaylaştırması ve web sitesi sahibinin siteyle ilgili yaptığı ayarlama ve özellikleri dikkate alarak  bunu uygulamaya geçirmesini sağlayan SEO için olmazsa olmaz bir konudur.

Google Webmaster Kaydı

Bir gmail hesabıyla giriş yaptıktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr  Google Webmaster Araçlarına giriş yaparak sitenizi kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir site üzerinde bu toolslara gözatalım.

site ekle

Aşağıda ki resimde gördüğünüz gibi sitemiz eklendi fakat ben daha önceden kayıt yaptığım için site doğrulama ekranı gelmedi. 4 farklı yöntem var bunlardan birini yaparak sitenizi doğrulayabilirsiniz.

web yöneticisi araçları

Resimde de görüldüğü gibi Google Webmaster Kontrol Paneli görünmekte. Kontrol Paneli siteye ait Google tarafından belirlenen önemli sorgu ve kriterlerin listelendiği bölümdür. Bu bölümdeki listelenen özellikler:

Arama Sorguları

Sitenin en çok hangi kelimeler üzerinden yapılan aramalarla ziyaretçi ve gösterim aldığını ve bunların sayısını vermektedir.

Arama Trafiği> Arama Sorgularına sırasıyla tıklayarak daha detaylı inceleyebilirsiniz.

en çok yapılan sorgular

Tarama Hataları

Google botları tarafından sitenin taranması esnasında karşılan hataları listelemektedir. Bu hataları minimuma indirmek SEO açısından oldukça yararlıdır.

Tarama> Tarama Hatalarına tıklayarak daha detaylı inceleyebilirsiniz.

site hataları

Site Haritaları

Site haritası, arama motorlarının sitenizi daha iyi taramasına ve kategorilendirmesine yardımcı olur .Eklenen site haritaları hakkındaki özet bilgileri vermektedir. Tarama> Site Haritalarına tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz.

Site haritasını oluşturmak için Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklayıp kutucuğa http://sitenizinadresi/system/feeds/sitemap yazarak site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Şimdi de Araç Menülerine göz atalım.

Tarayıcı Erişimi

Robots.txt ilgili inceleme ve düzenlemeleri sağlar. “robots.txt dosyasını test edin” bölümü ile robots.txt dosyanızın arama motorları tarafından hatasız görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

“robots.txt oluşturun” kısmından istenilen bota belirlenen dizin ve dosyalar için erişim yetkisi verebilir ve ya engelleyebilirsiniz. Blogumunrobots.txt dosyası şu şekildedir:

robots.txt Test Aracı

“URL’yi kaldır” bölümünden hatalı indexlenen sayfaların arama motoru sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Site Bağlantıları

Google’ın bazı arama sonuçlarının altında görüntülenen ve site bağlantısı adı verilen bağlantıların kullanılmasındaki amaç, kullanıcıların sitenizde daha kolay gezinebilmesini sağlamaktır. Google otomatik olarak en çok link verilen ve ziyaretçi çeken sayfaları belirlemektedir. URL düşür kısmında ise istemediğiniz site bağlantılarını göstermeyebilirsiniz.

Bir site bağlantısı URL’sinin sıralamasını düşürme:

  1. Web Yöneticisi Araçları Ana sayfasında, istediğiniz siteyi tıklayın.
  2. Arama Görünümüaltında, Site Bağlantıları‘nı tıklayın.
  3. Bu arama sonucu için kutusunda, belirli bir site bağlantısı URL’sinin görünmesini istemediğiniz URL’yi girin. (Doğru URL’yi bulma.)
  4. Bu site bağlantısı URL’sinin sıralamasını düşür kutusunda, sıralamasını düşürmek istediğiniz site bağlantısının URL’sini tamamlayın.

Ayarlar

Genel Ayarlar” bölümünden sitenize ilişkin Coğrafi bölge hedefleme etki alanı ayarı (www seçimi) ve tarama hızına ilişkin seçim yapabilirsiniz. Coğrafi hedefiniz sadece Türkiye kaynaklı bir SEO çalışması yapıyorsanız Türkiye olarak belirlenmelidir.  Ancak .in  veya .ca gibi ülke bazlı domainler kullanıyorsanız  coğrafi hedef bu ülkeleri baz alarak  otomatik olarak ayalarlanacaktır.

Sitenize Giden Bağlantılar

Sitenize ilişkin en çok backlink sağlayan siteler, en çok backlink alan sayfalarınız ve backlinkleriniz için en çok kullanılan anchortext detaylarıyla gösterilmektedir.

Anahtar Kelimeler

Google’ın siteyi tararken en çok rastladığı anahtar kelimeleri göstermektedir. Buradaki sıralamaya göre SEO önceliği olan anahtar kelimelerde değişmektedir.

İç Bağlantılar

Siteniz üzerinden yine kendi sayfalarınıza verilen bağlantılar en çok link verilen sayfadan aza doğru gösterilmektedir. Hangi sayfalar tarafından link verildiğini de detaylıca görebilirsiniz.

Umarım Yararlı Olmuştur.

Windows 10 Enterprise

Bunlar da ilginizi çekebilir !