• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5616
  % 0,37
 • € EURO
  8,9949
  % 0,11
 • £ POUND
  10,4600
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  1,1593
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,09
 • BITCOIN
  376674,479
  % -1,33
 • BIST 100
  1.549,03
  % 0,46

Ripple Nedir? XRP Fiyatı Fırlayacak Mı?

Ripple Nedir? XRP Fiyatı Fırlayacak Mı?

 

Ripple, son yıllardaki en popüler kripto para birimlerinden bir tanesidir ve 2017 yılı itibariyle en çok değer kazanan kripto paralardan biri olması nedeniyle son yıllarda birçok yatırımcının dikkatini çekiyor. Bu blog yazımızda Ripple’ın sırları ve XRP to USD fiyatının gelecekte ne olabileceği konusu üzerinde duracağız. Bu konulara geçmeden önce Ripple’ın yapısını ve nasıl çalıştığını anlamak adına Ripple’ın tam olarak ne olduğuna, ne işe yaradığına ve ne gibi avantajlarının olduğuna göz atmak büyük ölçüde faydalı olacaktır.

#Ripple Nedir?

Ripple’ın tanımı yapılırken “uluslararası para transfer ağı” ifadesi sıklıkla karşılaşılan terimlerden yalnızca bir tanesidir. Bu bağlamda Ripple’ın uluslararası bir para transfer ağı olduğunu söyleyebiliriz. Ripple’ı diğer para transfer ağlarından ayıran en önemli nokta ise hızıdır. Ripple ile yapılan uluslararası işlemler diğer servislerle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede kısa süreler içerisinde gerçekleşmektedir.

Ripple’ı diğer ağlardan ve rakiplerden ayıran en önemli özelliklerden bir diğeri de Ripple’ın düşük maliyetli işlem ücretleridir. Ripple, diğer para transfer sistemleri ile mukayese edildiğinde Ripple’ın gerçekten de çok düşük bir işlem ücretine sahip olduğu çok daha net bir şekilde idrak edilebilmektedir.

Kripto para birimi transferleri, bankacılık sektöründe gerçekleştirilen geleneksel transfer işlemleriyle karşılaştırıldığında bu transferlerin çok daha hızlı ve az masraflı olduğu açık bir şekilde görülebiliyor. Bu noktada kripto para birimleri birbirine benziyor fakat Ripple çok daha hızlı ve çok daha düşük transfer maliyetine sahip olmasıyla diğer rakip kripto para birimlerinden ayrılıyor.

Ripple’ı diğer kripto para birimlerinden ayıran bir diğer özellik de Ripple’ın madenciliğe olanak tanımamasıdır. Bir başka ifadeyle, Ripple kullanıcılar tarafından üretilemez.

Ripple ile ilgili bir diğer ilginç nokta da Ripple’ın hem dijital para birimi ismi olarak hem de bu dijital para birimini üreten şirket ismi olarak kullanılmasıdır. Yani aslında Ripple bir şirkettir ve bu şirket XRP kripto para birimini üretir. Bu noktada, XRP’lerin kripto para madenciliği yapan kullanıcılar tarafından değil Ripple şirketi tarafından üretildiğini söylemek daha doğru olacaktır.

Ripple, 14 Haziran tarihi itibariyle kripto para piyasalarında en büyük 3. market payına sahip olan dijital para birimidir. Ripple’ın 0.55 Dolar civarındaki fiyatıyla kripto para piyasalarındaki en büyük 3. market payına sahip olması şaşırtıcı gelebilir fakat dolaşımda olan yaklaşık 40 milyar Ripple olduğu düşünüldüğünde bu durum hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Başka bir ifadeyle Ripple’ın değeri an itibari ile düşük olabilir ama piyasada çok fazla sayıda Ripple bulunması Ripple’ın en büyük 3. kripto para birimi olmasını sağlamıştır.

#Ripple’ın Avantajları

Her kripto para biriminin kendine özgü bazı avantajları olmakla beraber Ripple’ın da kendine has ve çok kullanışlı bazı avantajları vardır. Bu avantajlara geçmeden önce Ripple’ın piyasadaki en fazla sayıya sahip 5. kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir ifadeyle piyasada gezmekte olan Ripple sayısı diğer birçok kripto paradan daha fazladır. Burada ilginç olan nokta şudur ki; Ripple miktarına yakın sayıda olan diğer kripto paraların değerleri Ripple’ın çok gerisinde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 14 Haziran 2018 tarihi itibariyle kripto para piyasalarında toplamda 65 milyar 748 milyon civarında Tron kripto para birimi bulunmaktadır. Bu sayı kripto para piyasalarında bulunan Ripple miktarının yaklaşık iki katına denk gelmektedir. Buraya kadar her şey gayet normal olmakla beraber Ripple’ın ve Tron’un piyasa değerleri incelendiğinde aradaki fark şaşırtıcı derecede yüksektir. Yine 12 Haziran 2018 tarihi itibari ile Ripple’ın piyasa değeri 0.55 Dolar civarındayken Tron’un piyasa değeri Ripple’ın piyasa değerinden yaklaşık 13 kat daha düşüktür. Kripto paraların değerlerinin arz talep dengesine göre artıp azaldığı göz önünde bulundurulduğunda Ripple’ın bu noktada büyük bir avantaja sahip olduğu açıkça görülebilir.

Ripple’ın diğer avantajlarını daha rahat görmek adına bu avantajları listelemek faydalı olacaktır:

 • Ripple madencilik sistemi üzerinden üretilmiyor bunun yerine “ledger” diye adlandırılan bir sistem ile bir şirket tarafından yönetiliyor. Bu da muhattap bulma konusunda Ripple’ı rakiplerinin bir adım önüne geçiriyor.
 • Hızlı ve kolay ödeme seçenekleri olması Ripple’ın avantajlarından bir diğeridir. Ripple ile yaklaşık 4 saniye gibi kısa bir sürede dünyanın bir ucundan diğer ucuna transfer işlemi gerçekleştirilebiliyor.
 • Daha önce de belirttiğimiz üzere düşük işlem maliyeti Ripple’ın avantajlarından biri olarak görülebilir.
 • Ripple’ın en çok tercih edilen ilk üç kripto para birimi arasında yer alması da büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir.
 • Ripple’ın dünya üzerindeki en büyük 50 bankanın 15’i ile anlaşma yapmış olması güvenilirlik noktasında Ripple’a büyük bir avantaj sağlamaktadır. Unutmadan söylemekte fayda var; bu bankaların arasında bir de Türk bankası

#Ripple’ın Gücünün Asıl Kaynağı

Kripto para birimlerinin arz – talep dengesi ile değerlenip değer kaybettiği düşünülecek olursa Ripple’ın değerlenmesinin veya değer kaybetmesinin nedeni Ripple’a olan ilgiyle alakalıdır. Ripple’ın en çok ilgi gördüğü yerlerden biri Asya’dır. Asya’da bulunan kripto para birimi borsalarında Ripple’a olan ilgi çok yüksek bir seviyeye ulaşmıştır. En ünlü kripto para birimi uzmanlarından biri olan Ken Rapoza, hazırladığı raporda Ripple’ın, Asyalı kripto para birimi yatırımcılarının ilgi gösterdiği yatırım araçlarının başında geldiğini bir çok kez dile getirmiştir. Ripple Asyanın kurulması bu duruma verilebilecek en iyi ve en açıklayıcı örneklerden yalnızca bir tanesidir.

Kore, Çin, Tayvan ve Japonya gibi Asya’da bulunan en büyük ülkelerdeki yatırımcılar ve ticaretle uğraşan insanlar kripto para kullanımının işlerine ne denli faydalı olacağının farkına varmıştır. Ripple birçok bankayla çalışması sebebiyle bu kullanıcıların güvenini kazanmış ve bu sayede diğer rakiplerini geride bırakmıştır. Hatta öyle ki birçok Asyalı Ripple ismini duymanın tek başına rahatlatıcı bir etmen olduğunu düşünmektedir. Bu güven Ripple’ın sahip olduğu mükemmel teknoloji ile birleştiğinde ortaya Asya’da Ripple kullanımı ile ilgili muazzam bir tablo çıkmaktadır.

#Ripple’a Yatırım Yapmak için Doğru Bir Zaman mı?

Ripple belki de tarihinin en düşük seviyesinde seyrediyor. Fakat birçok uzmana göre bu durum çok fazla sürmeyecek. 2018 yılının Ocak ayında 3.32 Dolar gibi yüksek bir değere ulaştığı göz önünde bulundurulacak olursa Ripple’ın şu anki değeri bu seviyenin çok aşağısındadır. Ripple’ın kısa vadede 0.55 Doların üstüne çıkacağı konusunda birçok uzman hemfikir olmakla beraber uzun vadede 3.32 Doların üstünde bir değere ulaşacağı düşünülmektedir. Hal böyle olunca Ripple’a yatırım yapmak için belki de en doğru zaman dilimi içindesiniz. Çünkü birçok kripto para birimi uzmanına göre Ripple bir daha asla bu kadar düşük bir değere sahip olmayacak.

Eğer uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız Ripple yine çok avantajlı bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak, Ripple bir kere 3.32 Dolar değerini gördü ve bu değeri uzun vadede çok yüksek ihtimalle tekrar görecektir. Ayrıca Ripple birçok bankayla çalıştığı için, ona duyulan güven ve talep şimdilik azalmayacaktır. Bunun sonucunda da Ripple’ın değerindeki artış kaçınılmazdır!

 

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız. 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !