• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  381029,432
  % 5,85
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

İçerikler

Web Tasarım son yıllarda oldukça gelişme gösteren ve her geçen gün bünyesine yeni teknolojiler ekleyen çok geniş bir alandır. İnternetin ön yüzü, hatta firmanızın ön yüzü artık web sayfanız olmuştur diyebiliriz. Dünyadaki insanların büyük çoğunluğu artık bir internet kullanıcısı ve her geçen gün binlerce internet sitesi hizmete giriyor. Elbette ki artık hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun kurumsal bir kimlik kazanmak zorundasınız. Özellikle çağın şartları ve teknolojinin geldiği duruma bakılacak olursa bu bir zorunluluk haline geldi diyebiliriz. Tüm bu zorunluluk da çeşitli Web Tasarım araçlarının gelişmesine sebebiyet vermiştir.

Birçok farklı teknolojiye hizmet eden, birbirinden şık tasarımlarla artık her isteğe ve kalıba uygun web siteleri hayata geçirmek oldukça mümkün oldu. Özellikle de Web Tasarım alanında “Kurumsal” bir kimlik edinmeye çalışıyorsanız kesinlikle bilinmesi gereken bazı maddeler var. Her şeyden önce Kurumsal bir kimlik edinebilmek için şık ama sade, iyi bir tasarımın yapılmış olması şarttır. İnsanlar bir siteye girdikleri zaman öncelikle görseller ve iyi ayarlanmış tasarım dikkatlerini çeker. Örneğin sitenizde kullanılan renk paleti ve renklerin birbiriyle uyumu son derece önemlidir.

Renk Seçimi ve Tasarım

Bir web sitesini ayarlamak için dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur vardır. Kurumsal bir web sitesi hazırlamak içinse iki kat dikkat gerekmektedir. Çünkü normal siteler bir insanın tamamen kişisel zevkine ve sevdiği şeylere bağlı olarak hazırlanırken, Kurumsal bir yapı birçok maddeye dikkat etmeyi gerektirir. Örneğin Kurumsal bir site hazırlamak için birbiriyle uyumlu, göz yormayan, insan gözüne ve algısına hoş gelen renk paletleri kullanılmalıdır. Buna da verebileceğimiz en somut örnek genelde tasarımcıların bileceği gibi, mavi ve kırmızı, sarı ve mavi gibi birbirine zıt renklerin bir arada, hatta mümkünse aynı sitede kullanılmaması gerektiğidir.

İyi bir tasarıma kalkışmak için öncelikle bir renk paleti ve renk kodları belirlemelisiniz. Kurumsal kimliğinizi tüm alana yaymak için, broşürlerinizde, internet sayfalarınızda, sosyal medya hesaplarınızda ve sosyal medya paylaşımlarınızda, tüm içeriklerinizde, anahtarlıklarınızda, aklınıza gelebilecek tüm Kurumsal kimlik kazandıracağınız mecralarda aynı tondan yürümelisiniz. Bu konuda yıllardan beri en net örneği Facebook olarak verebiliriz. Facebook kurulduğu günden bu yana kadar birçok tasarım değişmiş olsa da literatürümüze soktuğu “Facebook Mavisi” rengini ve beyaz deseni hiçbir zaman değişmedi. Mavi, beyaz ve hafif gri ton Facebook’un bir nevi kimliği olmuştur.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları

İnternet sitenizi, hatta firmanızı Kurumsal bir yapıya büründürmek için yukarıdaki örnek gibi uyumlu renkler seçmek oldukça önemlidir. Renk seçimlerinin yanı sıra Kurumsal bir firma ağırlıklı olarak sade, ciddi ve resmi bir izlenim sunmak zorundadır. Örneğin kurumunuzu temsil eden resmi bir internet sitesini çok cıvık renklerle tasarlayamazsınız. Yine aynı şekilde Kurumsal web sitenizde gereksiz bölümler ve alanlar olmamalıdır. Site tasarımı planlanırken tüm bu maddelere dikkat ederek alanlar iyi yerleştirilmeli ve tasarlanmalıdır. Sitenizin oldukça anlaşılabilir ve göz yormayan şekilde hazırlanması da yine oldukça önem arz eder. Kullanıcıların yorulacağı ve okumayacağı yazıları koymak yerine, her bölüme ve resmin üstüne sizi özetleyen kısa yazıları koymanız daha tercih edilesidir.

Bunun yanı sıra kullanıcıların bir Kurumsal sitede aradıkları her şeyi bulmalarına olanak sağlamalısınız. Bunun için Hakkınızda kısmı olmalı ve sizi, geçmişinizi anlatmalı. Hizmetleriniz kısmı yer almalı ve firmanız hakkında geniş bilgiler vermeli. Bunun yanı sıra iletişim gibi alanlar da oldukça önemli ve güven veren etmenlerdir. Mutlaka size nasıl ulaşılabileceği gibi yerleri eklemek bir kurumsal firma için oldukça önem arz eder.

Kurumsal Web Tasarım her anlamıyla kaliteyi ifade etmeli ve bu yolda hazırlanmalıdır. Sayfalarınızın tasarımı kadar açılış hızı ve iyi ayarlanmış bağlantıları da çok önemli etkenlerdir. Performansı düşük bir internet sayfası her ne kadar harika tasarlanmış olsa da kullanıcılarından geçer not alamayacaktır. Bu yüzden de Site Optimizasyonunu iyi yapabilmek büyük önem taşır. İnternet sayfanızı kurumsal bir yapıya büründürmek için bahsettiğimiz maddelerin tamamını dikkate almalı ve kendi kimliğiniz üzerine yoğunlaşmalısınız. Kimlik ve logo seçerken de profesyonel tasarımcılar ile çalışabilir, yaptığınız hizmet sektörüne dönük olarak kendinize bir maskot veya araç seçebilirsiniz.

Ancak elbette kurumsal kimliğiniz çok farklı şeyleri de sembol edebilir ve oldukça sade tutulması her zaman yararınızadır. Örneğin dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Apple, teknoloji ile herhangi bir alakası bulunmayan “Elma” logosunun üstüne düz bir yazıyla yazılmış Apple yazısını kullanır. Kendi kimliğinizi yaratırken de yaratıcı olmalı, ancak bir o kadar da sadelikten ve kurumsallıktan yana olmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !