• YARIM ALTIN
  1.371,06
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7696
  % 0,19
 • € EURO
  9,2156
  % 0,11
 • £ POUND
  10,7559
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,1924
  % 0,58
 • РУБ RUBLE
  0,1045
  % 0,24
 • BITCOIN
  411758,438
  % 6,24
 • BIST 100
  1.530,27
  % -0,76

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları nelerdir?

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları nelerdir?

Bu yazımda faydalı olması bakımından alan adı uzantılarının anlamlarından ve kullanım alanlarından bahsedeceğim. Alan adı uzantıları aşağıdaki liste ile sınırlı olmamakla  birlikte ülkemizde en çok kullanılan domain uzantıları bunlardır. Bu sebeple yazımda en çok tercih edilen alan adlarından bahsetmeyi uygun buluyorum.

Domain uzantıları web sitelerinin kurulma amaçlarına göre sınıflandırılması amacıyla kullanılmıştır. Ancak kişi ve kurumlar uzantı seçiminde ; Kullanım amacını dikkate almayarak uzantının bilinirliği, kullanıcılar tarafından tercih edilme oranı, alan adı ile olan uyumluluğu, kulağa hoş gelerek daha akılda kalıcı olması gibi kriterleri ön planda tutmaktadırlar.

com: Ticari kuruluşlar için düşünülmüş bir alan adı uzantısıdır. Türkçe ticari’ anlamına gelen İngilizce commercial’  kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.  Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan uzantı olması sebebiyle ticari olsun olmasın tüm web sitelerinin önceliği olmaktadır.

net: Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için düşünülmüş alan adı uzantısıdır. Türkçe ağ’ anlamına gelen İngilizcenetwork’  kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır. .  Günümüzde ‘.com’ uzantısından sonra en çok tercih edilen uzantıdır.

org: Dernekler ve organizasyonlar için düşünülmüş alan adı uzantısıdır. İngilizcede ki organization’ kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır. Günümüzde kullanım alanına uygun olarak tercih edilen uzantılardan biridir.

biz: İngilizce  ‘business’ kelimesinden türetilmiştir. Türkçe iş, ticaret anlamına gelmektedir.  Logosunda slogan olarak ‘Nothing personal, just business’  ‘Kişisel değil, sadece iş’ yazmaktadır. Ülkemizde iş amaçlı olmayan web siteleri tarafından da kullanılmaktadır.

gov: Alan adı uzantısı Türkçe ’de manası devlet olan İngilizce government’ kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır. Sitenin ilgili ülkenin devlet kurumlarına ait olduğunu gösterir. Ancak .gov uzantısını kullanan e ticaret firmaları bile var.

mil: Askeri kuruluşlar için,

info : Bilgi anlamına gelen İngilizce information’ kelimesinin ilk 4 harfinden oluşmaktadır. Kelime anlamı bilgi olsa da her içerikli web site tarafından tercih edilmektedir.

edu: Akademik  kuruluşlar için düşünülmüş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce education’ kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur. Sitenin eğitim kurumlarına ait olduğunu gösterir. Ülkemizde eğitim kuruluşları tarafından tercih edilmektedir.

tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Ülkemizde televizyon kelimesinin kısa yazılışı anlamında olduğundan televizyon kanalları tarafından tercih edilmektedir.

co : Kolombiya’ya ait olan bir domain uzantısıdır. Ülkemizde ‘.com’ uzantısına olan yakınlığı sebebiyle sık tercih edilmektedir.

Domain uzantılarının anlamları ve kullanım alanları incelendiğinde, bazı bölgesel uzantıların genel alan adı gibi yahut ticari bir alan adı uzantısının  kişisel bir web site uzantısı gibi kullanıldığı görülmektedir. Örneğin.travel’ uzantısı kelimenin kendisinden de anlaşılabileceği gibi seyahat ile ilgili firmaların web siteleri için düşünülmüştür. Ancak ‘.com’ gibi  karizma bir uzantı dururken kimse ‘.travel’ uzantısını kullanmak istemiyor. Bunun sebebi ise yazımın ilk bölümünde de belirttiğim üzere, bazı kişisel ve genel kriterlerden kaynaklanmaktadır.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Alan Adı (Domain), Alt Domain (Subdomain) Nedir?

Hangi Alan Adı Uzantısı Daha Kullanışlıdır ?

En Ucuza .top Alan Adı Alın !

ist ve istanbul Uzantılı Alan Adları Satışta !

Blog İçin Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Dikey e-ticaret sitelerinin alan adı seçimi

Domain (Alan adı) seçiminde 10 önemli kriter

Alan Adı (Domain ) Nedir ?

Bunlar da ilginizi çekebilir !