Harika İçerik Fikirleri Akla Nasıl Gelir?

kisisel-blog-icerik

İçerikler

Boş bir bilgisayar ekranına ya da kağıt parçasına bakarak saatlerce vakit harcıyor musunuz? Umutsuzca sadece bir harika içerik fikri için beyniniz çatlıyor mu? Okuyucularınız, önemli yazılarınızdan birinin tadını çıkarmak ve onu paylaşmak için sabırsızlıkla bekliyor mu?

Bu makale, okuyucularınızın ilham alması ve sitenizi büyütmek için mükemmel içerik yaratmak, püf noktaları için referansınızdır.

Şu konuları kapsarız:

  • İlham kaynağını doğrudan doğruya okuyucularınızdan nasıl alırsınız?
  • Sosyal medya kanallarınızdan harika fikirleri nasıl elde edilir?
  • Zaten kullandığınız yararlı araçlar, ancak etkili bir şekilde değil mi?
  • Yazarak bloğunuzun üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

Okurlarınızı Tanıyın ve Endişelerini Bilintanımak

Muhtemelen harika içerik oluşturmanın başlangıç ​​noktası: okuyucunuzu tanımak ve kaygılarını bilmek.

Tutarlı bir izleyiciyi kazanmak ve devam ettirmek için, blog ziyaretçilerinizin ilgisini çeken sürekli iyi içerik üretmelisiniz. İçeriğiniz ideal olarak okuyucularınızın ihtiyaçları ve ilgi alanları etrafında toplandığından, bu kişilerin kim olduklarını bilmeniz çok önemlidir. Peki okuyucuların ne ile ilgilendiğini nasıl bilebilirsiniz?

İlk olarak, aşağıdaki soruları sormak ve cevaplamak:

  1. Okuyucularınız en çok hangi konuları okuyor?
  2. Araştırdıkları konuları   anlamalarına ve çözmelerine daha iyi nasıl yardımcı olursunuz?
  3. Okuyucu, sizin içeriğinizi bulmak için arama motorlarına neyi yazsın?

Değerli içerik oluşturma, okurlarınızın neyi aradıklarını, bilmek istedikleri noktaların ne olduğunu bildikten sonra, yazmak istediğiniz içeriği daha kolay yazmaya başlayabilirsiniz.

Hatırlanması gereken anahtar nokta, okuyucularınızın bazılarının konu alanınızla ilgilenmeye çalışan, yeni başlayanlar olabileceğidir. Bu nedenle yeni başlayanlar için, net ve çekici olan ve yalnızca gelişmiş okuyuculara içerik oluşturmaya odaklanmayın.

Analytics’inize bakıngoogle-analytics

Web sitenizin analizi, okuyucularınızın nereden geldiğini ve sitenizle nasıl etkileşime geçtiğini belirten çok sayıda bilgi sağlayacaktır. Kullanıcıların sitenize girmek için aradığı anahtar kelimeleri Google Analytics’te kontrol edin ve ardından bu konularla ilgili çekici içerik oluşturun.

Bu bilgiler, mevcut yayınları güncelleştirmek ve korumak için de kullanabilirsiniz. Ya da hedef kitlenizin çözmeye çalıştığı sorunlarla ilgili ayrıntılı bilgiler içeren yeni yayınlar yaratabilirsiniz.

Blogunuzdan Başlayın

Blogunuzdaki yorumlar, size çeşitli şekillerde  yardımcı olabilir.

Her şeyden önce, okuyucularınız yazdığınız içerik ile ilgili ne düşündükleri konusunda büyük bir fikir verirler. Yazınızın tarzı ve açıklığı, genişleyebileceğiniz alanlar hakkında daha fazla bilgi için sorulan sorular, tartışılan geniş çaplı sorunlar ve  bu sorunlara çözümler hakkında olumlu veya olumsuz geri bildirimleri olabilir.

Onları not edin ve okuyucularınıza yardımcı olmak için düşüncelerinizi paylaşın.

Okuyucularınız sahip oldukları bir sorunu yazmak için zaman ayırıyorsa veya size geri dönüş yapmalarını sağlamak için onları dinlemelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorularınız Üzerinden Geçinsss-eticaretgunlugu

Blog gönderilerinde en sık sorulan soruları cevaplayarak okuyucularınızla aktif şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Bu, okuyucuları içeriğinize verdikleri yanıtları dikkatlice incelediğinizi ve aynı zamanda benzer sorulara cevap verebilecek diğer okuyuculara yardımcı olacağını gösterir.

Sosyal Medya Kullansosyal-medya-uzmanı

Sosyal medya kanalları tartışmasız en iyi ilham kaynağı yeridir. Örneğin  onedio‘yu kullanın . Eğlenceli fikirler (genellikle küçük eğilimler veya kendi blog alanınızdaki popüler konular) için çeşitli içerikleri internet sitelerine sürekli aktarıyorlar ve onları daha popüler hale getiriyorlar.

Yazı yazarken, Twitter’ı gözden geçirin, içerik ipuçları blogcular için gittikçe artarak kullandığını gösteriyor.

Sosyal Medyadaki eğilimler yeni anahtar kelimeleri edinmenize yardımcı olabilir. Değişik sohbetleri okuyabilirsiniz ve blogunuzda paylaşmak için Google Trendler , Twitter TrendleriReddit vb. araçlarını kullanabilirsiniz.

Anket

Okuyucularla etkileşime geçmenin bir diğer yararlı yolu, blogunuza, sosyal medyanıza veya posta listenizde kısa anketler düzenlemektir. Onlara  herhangi bir soruyu sormak veya bazı konularda görüşlerini almak, aynı zamanda içeriğinizle etkileşimde kalmalarını sağlamak için harika bir yoldur.

İçeriklerinize geri dönerek geliştiriniz

İçerik fikirleri üretmenin en hızlı yolu varolan içeriği okuyarak içeriği geliştirmektir. Bu, rakiplerinizin yazdıklarını okumak ve bunu kendi blog yayınlarınızı aydınlatmak için bir işaret olarak kullanmak demektir. Bu, varolan materyali kopyalamak değil, kendi ilhamlarınız için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmakla ilgilidir.

Mevcut materyali genişletirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli şey, kendinizi orijinal parçaya sınırlamamaktır; okuyucuların bildiklerinden başka faydalanabileceklerini düşünmek. Belki de kişisel deneyimlerinizi referans alarak bu parçayı daha kişisel ve ilişkili hale getirebilirsiniz.

Feedly‘i kullanarak, rakiplerinizin neler hakkında yazdıklarını hızlı bir şekilde öğrenebilir ve onun içeriğini kendiniz için bir ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Peki blog konularınızı ile ilgili diğer içerikleri nasıl keşfedebilirsiniz? Belirli bir konuyla ilgili üretilen yayınların listesini gösteren Feedly gibi araçları kullanın. Hesap oluşturduktan sonra, belirli anahtar kelimeleri, URL’leri girebilir veya mevcut kategorileri tarayabilirsiniz.

Her Gün Oku

oku

Her gün okumak aslında her geçen gün blog konunuz ile alakalı bir şeyi okumak anlamına gelir. Bunu yaparak, zaman içinde, yalnızca konuyla ilgili bilginiz önemli ölçüde gelişecektir, aynı zamanda yeni ilham kaynakları da gelişecektir.

Alanınız ile ilgili başkaları tarafından yazılan içeriği okumak ve kullanıcıların önceki yorumları okumak size ilham kaynağı olacaktır. Diğer insanların makalelerini okurken, bazı sorunların olduğunu görünce bu sorunlara çözüm üretmeye çalışacaksınız. Bu sorunların çözümü, blogunuz da olması gereken içerikler arasındaki yerini alacaktır.

Popüler blogları ve web sitelerini ziyaret edin ve faaliyet gösterdikleri farklı yolları izleyin. Yazı tarzlarına ve üzerinde durdukları konulara dikkat edin. Yavaş yavaş yeni fikirler edinmeye ve farklı bakış açılarınızın oluştuğunu başlayacaksınız.

Okuma beyni harekete geçirir, bu nedenle harika içerik fikirleri üretmenizi o kadar kolaylaştırır.

Hergün sürekli yazmayı deneyin

Böylece esin kaynağı buldunuz ve şimdi blogunuzla mücadele ediyorsunuz. Üstesinden gelebilecek en iyi tekniklerden biri de yazmaktır! Her gün bir şeyler yazın, ne kadar küçük olursa olsun, ne kadar karma karışık olsa bile yazın. Önemli olan, daha sonra gözden geçirip geliştirebileceğiniz tüm fikirlerinizi kağıda dökmektir.

Çalışmalarınızı düzenli olsun ve sonra tekrar başvuracağınızı unutmayın.  Çalışmalarınızın yedeklenmesini ve kolayca erişilebilmesini sağlamak için Evernote veya Google Docs gibi çevrimiçi not uygulamalarını kullanabilirsiniz .

Başlamak için bir şeye sahip olmak, boş sayfayı daha az korkutucu kılar.

Kısaca

Bu ipuçlarını  kullanmaya başladıktan sonra, iyi içerik fikirleri üretmenin ilk başta göründüğü kadar zor olmadığını keşfedeceksiniz. Bu mesajın, bir sonraki ilgi çekici blog yayınınıza ilham kaynağı bulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Gerçek şu ki, bir sonraki ilham kaynağınız ne zaman sizi bulacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden en iyi şanslar!

Harika içerik fikirleri üretmek için özel fikirleriniz var mı? Bunları yorum bölümündeki diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir !