• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  365686,463
  % 0,70
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Günlük Hayatta Temassız Ödemenin Yeri

Günlük Hayatta Temassız Ödemenin Yeri

Market alışverişlerinizi yaparken, kasalarının önünde kuyruk olduğunu gördüğünüz zaman için sıkılıyor değil mi? Alışveriş sonrasında dinlenirken kahve almanız sıranın uzunluğunu görüp sipariş vermek vazgeçtiğiniz hiç olmadı mı?

Temassız ödeme basit tabiri ile ödeme aracında ve POS cihaz seçeneklerinde bir temas olmadan yapılacak olan ödeme işlemine temassız ödeme denmektedir. Kredi kartının üstünde yer alan çiğin anteni ile POS cihazınızın üstünde bulunan okuyucunun radyo frekans dalgalarıyla bir araya gelmesi ile ödemenizi kolay bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Temassız sembolünü gördüğünüz zaman işlemlerinizi kolay bir halde yapmanız mümkün. Bazı ödeme sistemlerindeyse temassız ödeme limitleri 35 TL’ye kadar olmakta bazılarındaysa 50 TL’ye kadar çıkıyor. Düşük miktarlarda yapacağınız alışverişlerde bozuk para arama derdine son verebilirsiniz. Bu özellikle ceplerinizi aşındırmış olan demir paraları geride bırakabilir ve taşıma yüklerini de ortadan kaldıracağınız anlamına gelmektedir. Fakat bu limitlerinizi aşan alışverişleriniz ile temassız özelliğinizi kullansanız da kart şifrenizi girmeniz gerekiyor. Limit dolana kadar şifresiz alışverişinizi yaparken limiti aşmanız takdir de devamlı şifreyi girmeniz gerekecek ve daha güvenli bir hal alacaktır.

Günlük hayatınızı ele alın işe gitmeniz için evden çıkıyorsunuz ve karşınıza ödeme yapmak zorunda olduğunuz sizi duraksatabilen bir sürü engel çıkmaktadır. Kahve almak için taksi kullanmak istiyorsunuz, metroya binerken de atıştırmalıklar alıp hızlı bir şeyler almak için acele ediyorsunuz. Tüm bu işlemleri ise saliseler içerisinde gerçekleşmekte ve hayatı kovalamak zorunda kalmadığınızı düşünsenize.

Hızlı olmak her zaman insanların tutkusu haline gelmiştir. Bir şeyin hızlı olması aklımızda onu her zaman bir adım öne taşar. Hızlı yaşamanız, hızlı araba kullanmanız, hızlı öğrenmeniz bir şeyleri hızlı yapmanız çok etkileyici olmaktadır. Hızın bu derece önemli olduğu bir dönemde insan hayatının her saniyesinde önemler artıyor. Bu hız ile değişen çağa ayak uydurabilmeniz için de tek yapacağınız şey aynı şekilde hızlı olmanız. Bu noktada da temassız ödeme sistemleri sizleri beklemeyi unutturmuyor ve hayatınıza daha fazla hız katıyor.

Günümüzde temassız ödemenin payı zamanla artmaktadır. Verimi, güvenliğiyle günümüzdeki ekonominin dönüm noktaları arasına girmeyi başarmıştır. Temasız ödemelerin işlemleri daha hızlı yapmaya ve POS-terminalle müşterinin ödeme için kullandıkları cihaz aralarındaki iletişimi sağlamaktadır. Temassız ödeme 2016 yılında kalkışa geçti ve NFC (Near Field Communication) işlemlerinin dışında da dünya genelinde 74 milyar dolara vuracağı bekleniyor. Çalışmalar bu kanal yolu ile harcamaların da artacağını göstermekte. Bunlar da bankalar için belirgin değerlerde büyüme fırsatı sunuyor. Bu noktada da Türkiye, Avrupa ülkelerine bakıldığı zaman temassız ödeme de en gelişmiş ülkeler arasında yerini almaktadır. Temassıza geçişlerde tüketici farkındalığı, avantajlarını anlama ve teknik alışkanlıklarının değişimleri gibi bazı şeyler zaman almaktadır. Kartların temassız özelliklerinin insanlarda yarattığı bariyerlerine önüne geçerek farkındalığı arttırıp temassız kart kullanımının da artışını hedeflemekte.

Temassız kart denildiği zaman akla en çok şifresiz alışveriş kullanımı gelmekte. Acaba güvensiz mi sorunu burada doğuyor işte. Halbuki gün geçtikçe yaygınlaşan kullanımlar gösteriyor ki temassız ödeme güvenlidir ve asıl kullanım sebepleri ise hızlı, pratikliği ve şifre girme zahmetine girmemiş olmanızdır. Temassız kartlar ile ödemelerinizi 50 TL’ye kadar şifresiz, 50 TL üzerindeyse tekrardan temassız ama şifreli yapma imkanınız bulunuyor. Bankanız tarafından belirlenmiş olan şifresiz temassız işlemleriniz sınırına ulaştığınız zaman kartınız sizi kart sahibinin siz olduğunu doğrulayabileceği şifreli işleme yönlendirmektedir. Kısaca tüketici kafasında oluşturduğu şifre bariyerini kırdığın temassız ödemenin belli bir sınır olduğunun bilincine vardığı zaman ikinci en büyük sorun olansa alışkanlık olmamış bariyeri de bu şekilde aşmaktır.

Artık sinemalarda da ödeme esnasında da müşteri kartını çıkartmadan temassız var mı diye sormaktadır. Bu algıyla alışkanlık karşılıklı olarak bir şekilde hem üye iş yerlerinde hem de kullanıcılarda oluşmaya başlamaktadır. Gidip artan bu arz – talep döngüsü de temassız kartların yayılmasında en büyük destekçidir.

Temassız ödemelerde teknolojisi insanın hayatta kalitesini arttırmak ve dinamiğini koruyabilmek içi hızı daha çok insanlarına hayatına sokmayı hedeflemektedir. Uzun lafın kısası da ister dükkan sahibi olun esnaf olun ister kart sahibi hayatınızı hızlandıran ve kolaylaştıran teknolojiler hepimizin vazgeçilmesi bir hale gelecek.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !