• YARIM ALTIN
  1.358,20
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6641
  % 1,71
 • € EURO
  9,1004
  % 1,29
 • £ POUND
  10,5932
  % 1,41
 • ¥ YUAN
  1,1740
  % 1,17
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % 1,07
 • BITCOIN
  377641,330
  % -1,53
 • BIST 100
  1.545,50
  % 0,23

2017 Yılı Mobil Ticaret Trendleri

2017 Yılı Mobil Ticaret Trendleri

2017 Senesindeki Mobil Ticaret Trendleri

Dünya da genel olarak internet kullanıcılarının yaklaşık %80’i akıllı telefon kullanmaktadır.

Son 3 senede mobil cihazlarda mail açma oranı %180’e yükseldi.

Mobil cihaz kullanıcıları %70’in mobil uyumlu olmayan mailleri okumadan silmektedir.

E-ticaret firmalarında %70’e yakın bir kısmı, dijital pazarlama stratejilerine de mobil pazarlamalara da yer vermektedir.

Mobil cihazların zaman %85’ten fazlası uygulamalar ile geriye kalan kısım ise web sayfalarında geçmektedir.

1980-2000 seneleri arasında ise doğan Y kuşağı %50’ye yakını, sadece mobil cihaz üzerinden video izlemekteler.

Mobil aramaların %40’ı yerel ihtiyaçlara yönelik olarak seçilmektedir.

Kullanıcılar da %50’si araştırmalara göre mobil cihazlarındaki arama motorları ile başlamaktadır.

Yukarıda bulunan 2016 e-ticaret ve kullanıcı istatistiklerinde mobil cihazların kullanımın geldiği boyutu ve e-ticaret şirketlerinin bu anlayışa yaklaşımlarını açıklama hakkında oldukça önemlidir. Açıklanan rakamlar ve geçmiş senelere göre yapılan karşılaştırmalara göre mobil ticaret gelecekte daha büyüyeceğini ve e-ticaretteki payını da daha fazla arttıracağını söylememiz mümkün. Tabii bu değişim de gelişim süreci boyunca da teknoloji ile uyum sağlayan ve ihtiyaçlarını yakında takip edip kendini yenileyen mobil e-ticarette trendleri de çok yakından takip etmek gerekmektedir.

Mobil Ticaret 2017 Trend Sıralaması

Akıllı Telefonlarda Mobil Ticarete Göre Planlanacak

2016 senesinde ABD’de mobil ticarette akıllı telefonlar %58’e ulaşmıştır. 2017 tahminlerindeyse bu oran %65 olacaktır. Tabletler ile olan bu rekabette daha bir güçlü konuma gelecek olan akıllı telefonlar, genel olarak hâkimiyetini de perçinleyecek.

Canlı Yayınlar Etkinliği Daha Çok Artacak

2016 senesinde popülerliğini arttırmış olan canlı video içerikleri, 2017 senesinde daha değerli bir durumda olacak. Youtube, facebook, ınstagram gibi sosyal medyalarda video özelliklerinin bulunması, tekil kullanıcılar kadar marka ve e-ticaret sitelerinin de yatırım yapıldığı bir alan konumuna ulaşmıştır. Özellikle de videoların dijital pazarlamada etkisinin daha fazla olması bekleniyor.

Mobil Uygulamalar Çok Yaygın Kullanılacak

Yağın araştırmalarda mobil uyumlu web siteleri daha fazla ziyaret edildiğinde mobil uygulamalar başarılı bir alışveriş oranlarında öne çıkmaktadır. Mobil sitelerden daha az internette harcayan ve daha sade tasarım sahip olan kişiler 2017 senesinde e-ticaret sitelerindeki kadar markalarının da ünleneceğini öngörmektedir. Üstelik de mobil uygulamalara yönelik bir şekilde promosyon, indirim ve kodların sunulmaları da tüketicilerin bu alana daha fazla yönelmesini de sağlamaktadır.

Chat botlar ve Sosyal Medya Alışveriş

Son senelerde ortaya çıkmış olan ve 2016 yılında asıl kimliği oluşturan Chat Botlar, 2017 senesinde gelişimini sürdürüp ve e-ticarette daha geniş bir alanı içerisine alacaktır. Yapay zekâ yöntemlerinde yalnızca standart cevaplar verilmesinin dışında yerine günlük bilgileri, online alışverişi yönlendirmesi ve haberleri 2017 senesinde e-ticarette ve mobil ticaretler de yeni boyut kazanacaktır.

Ayrıca da Instagram’ın alışveriş özelliğine Facebook Dükkân uygulamasını geliştirmesiyle sosyal medya araçlarının üstünden alışveriş yapılmasını da daha çok sağlayacaktır. 2017 senesinde hem uygulama kulacıları hem de mobil kullanıcılar için çok heyecan verici bir yıl olacaktır. 2016 senesinde kullanım oranı çok fazla artan mobil 2017 senesinde 2 kat daha fazla artacağı öngörülmektedir.

Kişisel Verilerin Analizi Daha Değerli Bir Duruma Gelecek

Akıllı telefonlarla tabletlerin günlük hayatlara daha geniş bir alanı kaplamasının, markalar ve e-ticaret sitelerin içinde avantajı da kendi beraberinde getirmektedir. Kullanıcıların ilgili aramalarıysa ihtiyaçlarını ve beklentilerini de daha derinlemesine analiz edilmiş olan uygulamalar, e-ticaret sitelerinde daha doğru ve hedefe yönelik cevaplar ile tüketicilerin karşısına çıkmasını sağlamasına yaracak. Kişi olan cihazlardaki verilerin işlenmesi daha değerli ve yatırıma açık bir şekilde gelecektir.

Video İçerikler ve Görsellerin Etkisi Devam Edecek

Yapılan araştırmalarda video içerikleri, üyelerin online alışverişteki kararlarına göre %65 oranlarında daha olumlu etkilediği ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da e-ticaret firmalarında ve markalarında bu alana daha çok yatırım yapmasını da beraberinde süründürmektedir. Üstelik de video içeriklerinin bulunduğu web sitelerinde geçirilen sürenin diğer sitelere oran ile kullanıcı başında 2 dakika daha fazla olmasında da markaların iştahını daha da kabartmaktadır. Aynı şekilde de videolar kadar görseller ile de desteklenen e-ticaret siteleri kullanıcıların daha fazla ilgisini buraya yönlendirebilmekteler. Kısaca bahsedecek olursak 2017 senesinde de video içerikleri daha kaliteli görsellerle çekiciliğini koruyacak ve bu şekilde devam edecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir !