• YARIM ALTIN
  1.222,06
  % -1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7421
  % 0,47
 • € EURO
  7,5800
  % 0,94
 • £ POUND
  8,4889
  % 0,73
 • ¥ YUAN
  0,9470
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,0983
  % 0,65
 • BITCOIN
  64587,735
  % 1,32
 • BIST 100
  109.111,34
  % 0,94

Lisk (LSK) Coin Nedir, Ne İşe Yarar?

Lisk (LSK) Coin Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Lisk (LSK), merkezi olmayan blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Kendi ağında yan zincirler oluşturarak kendi özel tokenlerıyla geniş bir uygulama yelpazesi oluşturmalarını sağlamak için başlatılan kendi blok zincirine sahip özel bir ağdır. 2016 yılında Crypti’den çatallanarak oluşmuştur. Java script tabanlı blok zinciri uygulamasını geliştiren ve dağıtılmasına izin veren bir kripto para birimidir. Ekip, yan zincir uygulamasıyla ana ağı güçlü tutmak ve Lisk’in verimli kalmasını da ummaktadır. Özelleştirilmiş blok zincirleri, akıllı sözleşmeler, bulut depolaması ve bilgi işlem node’larının kullanılmasına izin veren bir kripto para sistem içinde güçlü uygulamalar kurabilir, dağıtabilir, yayınlayabilir ve para kazanabilir.

Lisk’i Diğer Kripto Paralardan Ayıran Nedir?

Altcoin sıralamasında, ilk 20 altcoin arasına girmesi kendini geliştirdiği anlamına gelmektedir. Yan zincirleri kullanan ilk kripto para olarak piyasada yerini almıştır. Popüler programlama dillerinden biri olan Java script, Lisk için tercih edilen dildir. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların en büyük sorunu ölçeklenebilirliktir. Lisk platformu üzerinde geliştirilen her uygulama için bir yan zincir uygulandığından ölçeklendirmek kolaydır. Uygulamaların yan zincirlerde gelişmesi, herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda Lisk ana blok zincirini etkilemeyecektir. Yan zincirler sayesinde daha güvenli ve daha hızlı işlemler yapılabilmektedir. Lisk ile kolay alışveriş için, blok zinciri içerisinde mini değişim sistemi uygulanabilmektedir. Her şey Lisk yan zincirine uygulanabildiği gibi, blok zincirinin aynı sorunları çözecek projelere sahip olduğu da bir gerçektir. Merkezi olmayan depolama, anonim işlemler ve bir sosyal bloglama tek başına bir blok zincir ya da Lisk üzerinde yapılabilmektedir. Lisk ağı üzerinde kullanıcılar mini ağlar yaratmaktadır. Yaratılan bir uygulamanın mini ağına dahil olarak, o uygulamanın yazılımını alabiliyor, geliştirebiliyor ve modifiye ederek kullanabiliyorlar. Kullanıcılar yan ağlara dahil olduğunda, ana ağ üzerindeki yük hafiflemekte ve herkes işlemlerini rahatça yapabilmektedir.  Yan ağa girmenin olumsuz tarafı da var. Girilen yan ağı oluşturan kişiye güvenmek gerekir. Yan ağa girildiği zaman tüm cüzdan bilgileri de bu ağa taşınacağından art niyetli yazılımcılar kişilerin Lisk coinlerini çalabilir ve bilgilerini yayabilirler. Acemi kullanıcıların bu yan ağları kullanması bu sebeple sakıncalıdır.

Lisk Madenciliği Nasıl Yapılır?

Lisk, merkezi olmayan ve kendi blok zincirine sahip bir ağdır. Lisk madenciliği, Proof Of Stake veya Proof Of Work gibi iş kanıtını kullanmaz. Farklı bir konsensüs algoritması kullanır. Her LSK sahibi, ağı güvence altına alan ana ağın temsilcilerine oy verebilir. Oy verebilmek için Lisk cüzdanı almak gerekir. Cüzdan içinde de en az 100-200 Lisk bulundurmak gerekir. Oylama işlemi için borsada değil cüzdanda Lisk tutulması gerekir. Her temsilci oy alabilmek için çeşitli promosyonlar verir. Oy verilen temsilci kazanırsa yaptığı madencilikten belli oranda komisyon alınır. Kazanç, cüzdanda bulunan Lisk ile doğru orantılıdır. En iyi kullanıcılar blok oluşturma ödülleri kazanabilmektedir. Her temsilci seçilmek için bekler.

Lisk Neden Java Script Kullanmaktadır?

Lisk geliştiricileri, çeşitli sorunlardan dolayı java script kullanmayı uygun görmüşlerdir. Java Script, tüm geliştiricilerin ulaşabileceği her yerde olmasından dolayı da tercih edilmiştir. Tüm internet sitelerinde eklenti olarak bulunması bu kararda önemli rol oynamıştır. Tüm dünyada en çok tercih edilen programlama dili olan java script sadece 10 günde tasarlanmıştır. LSK tasarlayıcıları, bu programlama dilini kullanarak kullanıcı ve geliştirici sayılarını arttırmaktadır. Geliştiriciler ne kadar fazla olursa, o kadar bilinirlik ve mükemmeliyet ve bu da kazanç demektir.

Lisk Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Lisk coinleri saklamak için bir cüzdana ihtiyaç vardır. Cüzdanı oluşturmak için, Lisk resmi cüzdan indirme sayfasından Lisk nano cüzdan indirilir. Uygulama indirildikten sonra yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işlemi bittikten sonra, cüzdan açılır. Yeni hesap tıklanır ve açılan penceredeki yazı okunarak ileri tıklanır. Karışık bir parola oluşturulur ve bu parola kaybolmayacak bir yere kopyalanır. Parolanın kaybolması halinde paraya erişim sağlanamaz. Bu işlemler tamamlanıp cüzdan oluşturulduktan sonra, LSK coin bir hesaptan diğerine çok kısa bir sürede transfer edilebilir.

Lisk İyi Bir Yatırım Aracı mı?

2016 yılında yola çıkan bu altcoin, kısa bir süre içerisinde 18 farklı kripto borsasında kendine yer edinerek, en önemli rakibi Ethereum’u geride bırakmayı başarmıştır. Japon pazarında da kendine yer bulan Lisk, Japon Yen’i ile de satın alınabilmektedir. Türkiye’de de yatırımcıların odak noktası haline gelen bu kripto para, uzmanlar tarafından geleceğin en parlak kripto parası olarak görülmektedir.

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !