izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  485820,581
  % 2,40
 • BIST 100
  %

Kripto Para Borsası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl çalışır?

Kripto Para Borsası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl çalışır?

Teknolojik gelişmelere bakıldığı zaman gelecekte, bugün kullanılan para birimlerinden farklı paraların kullanılacağı görülmektedir. 2017 yılında bakıldığı zaman 1600 çeşidin üzerinde  kripto para dolaşımda bulunmaktadır. Coin, dijital para, sanal para, kripto para gibi çeşitli isimler verilen bu teknolojik paralar gelecekte ödeme sisteminde çokça kullanılacağa benzemektedir. Bu paraların kullanıldığı borsalar oluşmuştur. Eldeki para birimleri ile bu borsalardan coinler alınabilmektedir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, yazılım uzmanları tarafından dijital ortamda geliştirilen ve yüksek performanslı bilgisayarlara tarafından üretilen bir kuruma ihtiyaç duymadan transferi yapılan alış-veriş araçlarıdır. İlk kripto para 2008 yılında hayata geçirilen Bitcoin’dir.  2008 yılındaki küresel kriz sırasında bu krizi avantaja çevirmek isteyen bir kişi ya da kişiler tarafından ortaya çıkarılmıştır. Merkez bankaları tarafından üretilmeyen bu para, para birimlerine olan güvenin sarsılmasıyla önem kazanmıştır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Bilinen borsalar gibi al-sat işleminin yapıldığı borsalardır. Burada sadece borsanın portföyünde olan kripto paralarla işlem yapılabilmektedir. Bilinen borsalardan ayıran en önemli özelliği aracı kurumların olmamasıdır. Transferler direk kişiden kişiye doğru yapılmaktadır. Yatırımcının elindeki parayla coin aldığı çevrimiçi platformlardır. Burada işlem yapabilmek için bir kripto para borsasına üye olunur. Hesaba istenilen miktarda para yatırılır ve istenilen düzeyden alım emri verilir ve belirlenen seviyeye gelindiği zaman emir işleme girilir ve kripto paranın sahibi olunur. Kripto para borsaları çeşitli kripto paralarla işlemler yapabilmektedir. Bu nedenle hangi dijital para ile işlem yapılacaksa o borsada hesap açılmalıdır. Türk Lirası ile coin alınmak istenirse, belirli bazı borsalar seçilir ve buralarda işlem yapılır.

Kripto Para Borsasının İşleyişi

Kripto para borsalarında işlemler, döviz bürolarındaki işlemlere benzetilebilir. Genellikle Dolar ve Euro ile işlem yapılabilen bu borsalarda artık diğer para birimleri ile de işlemler yapılabilmektedir. Kripto para borsaları, alıcı ve satıcıları biraya getiren ve karşılıklı alım-satım işlemlerinin yapıldığı borsalardır. Bu borsalar yapılan işlemler karşılığında komisyon almaktadırlar. Kripto paranın birimine göre komisyon ücretleri değişiklik göstermektedir. Borsanın çalışma sistemi arz ve talep dengesine göre işlemektedir. Kripto para borsasının işleyişi, satmak isteyen birinin satış emri girmesi ve alım yapacak birinin de o değer üzerinden alım yapması gerekir. Bu sayede işlem gerçekleşir. Bu işlemin yapılması için seçilen kripto para borsasında bir hesap oluşturulur ve hesaba para yüklenir. Daha sonra kripto para istenilen seviyeden alınmak için emir girilir. Bu emri karşılayan bir satış emri olduğu zaman işlem gerçekleşir.  Kripto para borsalarında kimlik onayı prosedürleri güvenlik gerekçesiyle uygulanmaktadır.

Kripto Para Borsası Ne İşe Yarar?

Kripto para alıcı ve satıcılarını bir araya getiren kripto para borsaları, oluşturulan hesap ile borsada işlem gören kripto para al-sat yapılır. Alım-satım işlemi sonunda kazanılan paralar da hesaba aktarılarak çekilebilir. Kripto para borsalarının tanınmış olanları ile güvenli işlemler yapılabilir. Tanınmayan, adı duyulmamış borsalarda işlem yapmak dolandırılmaya neden olabilir. Kripto para dünyasında ilk defa işlem yapacak olanların bu borsaları kullanmaları güvenlik açısından daha iyidir. Bu borsalarda yapılan işlemler çok kolaydır. Eskiden kripto para almak için yurtdışı kaynaklı borsalar kullanılıyordu. Bu borsalarda işlem yapmak hem maliyetli hem de güvenlik açısından pek uygun değildi. Artık Türkiye’de de kripto para borsaları bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !