Makale Yazmanın Püf Noktaları

iyi-bir-yazı-yazmak-için-püf-noktaları

İçerikler

Son zamanların popüler ek gelir getirici mesleklerinden olan makale yazarlığı oldukça çok kişinin ilgi odağı haline geldi. İnsanlara kazandırdığı para ile hayretlere düşüren makale yazarlığı mesleği, çok sayıda kişinin ek gelir sağlamasının yanı sıra çoğu insanın asıl işi olmuş durumda. Sizde makale yazarak, bütçenize katkıda bulunmak istiyor, fakat bunu yapamıyorsanız, doğru adrestesiniz. Öncelikle gerek kendi işiniz olsun, gerekse bir firmada çalışıyor olun, sabretmeyi benimsemelisiniz. Sabretmeyi beceremiyorsanız ve kendinizin sabırsız bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyorsanız, ya sabretmemekten yada makale yazmaktan, vazgeçmelisiniz. İnternette çok sayıda ücretli, ücretsiz çeşitli eğitim setlerinin ve derslerinin bulunması gerçekte, sizin makale yazma işini öğrenmenize büyük katkıda bulunuyor. Fakat çoğu insan, hiç eğitim seti ve ya ders almadan direkt para kazanmak istiyor. Makale yazarlığından para kazanmak istiyorsanız, bu düşünceyi bir kenara bırakın. Ve yazıyı okumaya devam ederek, gerçekte makale yazmanın bazı hususlarını öğrendiğinizde, işin ne kadar pratik olduğunu anlayacaksınız. Şimdi yazıyı okumaya devam ederek, o hususları öğrenebilir ve makale yazmayı benimseyebilirsiniz.

Makale Yazmanın Püf Noktaları;

Makaleye başlığı başarılı olmalı.

Çoğu makale yazmak isteyen bireyin yaptığı bir hata olan hatalı başlık seçimi makale yazmanın püf noktalarında, birinci sırada yer almaktadır. Peki güzel bir başlık seçtiniz ve şimdi ne mi yapmalısınız ?

İkinci bir husus olan ilk paragraf

Okuyucunun sizin yazınızı okuyup okuyamayacağına karar verdiği bölümdür. Diğer paragraflara göre, birinci paragrafa daha fazla özen göstermelisiniz.

Üçüncü ciddi bir püf nokta olan,

Yazının devamı başlık ve ilk paragraf kadar önemli olmasa da etkili bir makale yazarının geçemeyeceği hususlardan birisidir.

Dördüncü bir husus olan anahtar kelime seçimi,

Belki de yazınızın tüm içeriğini anlattığı için, listede ilk sıraya koymalıydık fakat başlığın daha ciddi olduğunun ve listelemedeki akışı bozmamak için dördüncü sıralamaya koyduk. Belirttiğimiz bu gibi, anahtar sözcük seçimi gerçekten önemli ve belli bir etmen.

Bunlar da ilginizi çekebilir !