Kapat

binance.com üzerinden Bitcoin ve Alcoin Alımı Kullanıcı Rehberi

binance

1. Binance Nedir?

Binance , dünyanın her yanına dağılan bir ekip tarafından yönetilen en önemli kripto paralarının değiş tokuş yapıldığı platformlardan biridir. Tüm önemli paraların (BTC, ETH, LTC, NEO), çoklu dil, çoklu cihaz platformları, temiz kullanıcı arayüzü ve önemli olan ticaret çiftlerini destekleyen (BTC, ETH, BNP, USDT para birimleri ile değer altcoinleri alıp satabilirsiniz) ve daha birçok özelliği olan bir borsadır. Api anahtarı yardımı ile saniyede 1.400.000 siparişe kadar yüksek verimi vardır.

Binance, kripto para değişimi için fiyat (örneğin sadece ABD doları), kripto paralar arasındaki değişim oranına göre fiyatlama yapmaktadır. Her şeyden önce güvenlik, hız ve müşteri memnuniyetini vurgulamaktadırlar.

2. Binance Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Hız
  Başka borsaları daha önce kullandıysanız, çalıştırma hızındaki farkı kesinlikle hissedebilirsiniz. Aslında Binance’nin altında yatan alt yapı zaten Asya’da 30’dan fazla borsaya güç sağlıyor.
 • Takım ve Ortaklıklar
  Binance’ın CEO’su, finans, ticaret ve blokchain teknolojileri konusunda derin bir geçmişe sahip olan Changpeng Zhao’dur. Ayrıca, BijieTech’in (Yazılımın arkasındaki şirket) kurucusu ve aynı zamanda OKCoin’in kurucusu var. CMO, Çin’in önde gelen şifreleme uzmanlarından biri olan Yi He ve aynı zamanda OKCoin’in kurucularından biridir. Çin’in en umut verici blok zinciri protokolü olan Da Hongfei’nin liderliğinde NEO akıllı ekonomisi  ile yakın bir ortaklığı var (Aslında Binance, NEO ve GAS’dan ücret ödemeden para çekme olanağı sunuyor). Takım iyi 🙂
 • Binance Coin (BNB)

BNB sahipleri tüm ticaret ücretlerinde indirim almaktadırlar. Tüm ücret yapısını buradan gözden geçirebilirsiniz.  Buna ek olarak, Binance’da sunulan hizmetlerden bir tanesi de tüm ICO’lar (Yeni Projeler), BNB üzerinden ortaklık kurulabiliyor, desteklenebiliyor, yatırım yapılabiliyor; yatırım yapılırken de indirimli yatırım söz konusu olmaktadır.

Eksileri

 • Sınırlı Paraları
  Diğer üst düzey borsalara kıyasla, Binance, ticarette nispeten sınırlı sayıda altcoin seçimi sunmaktadır. Desteklenen bitcoin&altcoin listesinin dışında altcoin almak istiyorsanız , o zaman başka bir yerden satın almanız gerekecektir. Bu listeye her geçen gün yenileri ekleniyor. İki gün önce Binance List AppCoins (APPC) eklenmiştir. Diğer eklenen altcoinlerin tarihlerine bakmak istiyorsanız buradan bakabilirsiniz.  Ayrıca Binance’de listelenmesini istediğiniz herhangi bir altcoin için oy kullanarak Binance üzerinde listelenmesini sağlayabilirsiniz. Oy kullanmak için buradan başvurmanız gerekir.
 • Dokümantasyon Sorunu
  Binance doğal olarak Çinli; hazırlanan dokümantasyonlar Çince olarak başladı sonrasında İngilizce dahil toplam 8 dilde işlem yapılabiliyor. Bu yeterli mi bence değil, diğer diller için çeviri farklılıkları yaşanacak anlamına gelir.

3. Bitcoin veya Ethereum alın

BNB almak için yapmamız gereken ilk şey, kendimize bazı şifreli para birimleri satın almaktır. Dijital para dünyasında Bitcoin kraldır ve Ether kraliçedir ve BNB de dahil olmak üzere neredeyse istediğiniz herhangi bir altcoin’i satın almak için yeterlidir.

Her iki coini almak ya da daha fazlasını almak için izleyeceğiniz yolları vardır. Bunun için eski makalelerimizden bir tanesi olan Bitcoin’i nereden alıp/satabilirim makalemize bir bakalım.

Bitcoin’i nereden alabilirim ve satabilirim?

Bitcoin satın almak ve satmak, ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ülke bazında bir platform listesi için aşağıdaki listemizi kontrol ediniz. Bitcoinleri satın alırken ve satarken göz önünde bulundurmanız gereken şeyleri ve sahip olduğunuz ödeme seçeneklerini gösterir. Mümkün olan en kısa sürede başlamak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır

 1. Türkiye’de bitcoin alış, satış işlemini yapmak istiyorsanız; KoineksParibu, KoinimBTCTurk ve Bitcapital isimli siteler aracılığıyla alım satım yapabilirsiniz
 2. Kredi kartı ile bitcoin alıp satmak için de CEX.İO, Bitit.io(Aldığınız Bitcoin’i sadece cüzdanınıza gönderirsiniz), WirWox gibi siteler aracılığı ile

Bu seçenekler sizin için uygun değilse okumaya devam edin.

Bitcoin satın almak ve satmak için 3 yol var

 1. Komisyoncular : Bir komisyoncu kullanılarak Bitcoin satın almak veya satmak için en uygun yoldur.Genellikle bir pazaryeri veya bir borsadan geçmekten daha hızlıdır ve kayıt işlemi daha kolaydır. Ancak sık sık bu biraz fazla ücret anlamına gelir.
 2. Pazarlar : Burada başkalarıyla (çevrimiçi veya çevrimdışı) tanışıyorsunuz ve doğrudan bireylerden bir miktar satın alıyor veya satıyorsunuz. LocalBitcoins, uluslararası bir pazar için iyi bir örnektir. Bir pazarın avantajı nakitin bir ödeme seçeneği olabileceğidir.
 3. Değişimler : İyi mübadeleler çoğu zaman en iyi fiyatları ve en düşük ücretleri üreten likittir. Bununla birlikte, doğrulama işlemi tamamlanana kadar genellikle birkaç gün sürer. Birkaç gün beklemek istemiyorsanız, bir komisyoncu daha iyi bir seçimdir. Daha büyük hacimler almak isterseniz, daha sık bir değişimle kayıt olduğunuz para karşılığıdır.

Bitcoini satın alırken veya satarken bu 5 faktörü düşünün

 1. Hız: Ne kadar sürede alıp satabilirim? Değişimlerde doğrulama işlemi birkaç gün sürebilir, ancak işlemler çok hızlı olabilir. Broker ya da pazarlama alanları ile ilk kayıt genellikle hızlıdır, ancak bir ticaret birkaç saat, hatta bir ya da iki gün sürebilir tamamlandıktan sonra.
 2. Güvenlik: Site güvenilir ve bitcoinlerinizi güvenli bir şekilde idare ediyor mu? Anonim kalmaya çalışan oyunculara düşmeyin ve şirketin adını sadece biraz daha düşük bir ücret karşılığında kanmayın.
 3. Ücretler: İşlem ücretleri elbette mümkün olduğunca düşük olmalıdır. Tipik olarak brokerlar daha uygundur, ancak borsalardan biraz daha pahalıdır. Bir işlemden önce hangi ücretleri ödediğinizden emin olun.
 4. Fiyat: bitcoin fiyatları sağlayıcılar arasında farklılık gösterir. Bitkoini satın almadan veya satmadan önce ülkenizdeki farklı platformların fiyatlarını karşılaştırdığınızdan emin olun. Farklı fiyatlar başlıca farklı piyasa likiditesinin sonucudur.
 5. Ödeme seçenekleri : Bitkozeleri satın aldığınızda genellikle yerel para birimiyle ödemek zorundasınız. LocalBitcoins gibi market alanlarını kullanırsanız, satıcıyı bizzat karşılayıp nakit olarak ödeyebilirsiniz. İnternetten bit eşyaları satın aldığınızda banka havalesi yapmanız veya başka bir yöntemle ödeme yapmanız gerekir. Bu nedenle, sunulan ödeme seçeneklerinden birine erişip erişmediğinizi kontrol edin. Farklı ödeme seçenekleri de ödemeniz gereken ücretleri etkilemektedir.

Diğer kaynaklarımızı da bir gözden geçiriniz

4. Para Yatırma Çekme İşlemleri

Binance ‘den bir hesap açın ve 2FA’nızı vb. ekstra güvenlik için yapılandırın. Binance’ın en büyük avantajlarından biri, kayıt yaptıktan sonra günde 2 BTC’ye kadar çekebilirsiniz. Kayıt olduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran görmelisiniz:

binance_acilis

Şimdi, yukarıdaki menülerden “Funds (Fonlar)” üzerine gelin ve “Deposits Withdrawals (Para Yatırma Para Çekme)” yi seçin. Bu sayfada Binance’da işlem gören paraların tamamı gösterilir. Bu satırdaki ögeleri, paralarımızı borsada duran tüm çevirimiçi cüzdanlarımız olarak düşünebiliriz.

Para_yatirma-cekme

cüzdanlar

Her kripto para için, cüzdanınızda ne kadar varsa onu görebilirsiniz.

 • Coin: Paranın sembolü ve kısaltmasının olduğu kısımdır.
 • İsim: İsmi
 • Total Balance: Toplam bakiyeniz
 • Available Balance: Mevcut bakiye
 • İn Order: Alım/Satım talimatlarınızın yazılı olduğu kısımdır
 • BTC Value: BTC değeri

Her satırın sağında, “Deposit (Para Yatırma)” ve “Para Çekme(Withdrawal)” görürsünüz. İstediğiniz şeydir ve tıklayarak BTC veya ETH adresinizle açılır. Bu,  adresi kopyalayarak hangi borsadan aldıysanız o borsadaki BTC çekme ya da ETH çekme kısmına yapıştırıp onayı verdiğinizde Binance adresine yollanacaktır. Tabiki coini almış olduğunuz borsa diğer altcoinleri de almanıza imkan tanıyorsa, o altcoini alıp Binance’ye gönderebilirsiniz. Tabiki Binance borsasında olması kaydıyla.

deposit-windrawal

“Para Yatırma” ve “Para Çekme” düğmelerinin büyütülmüş hali
bitcoin_cüzdan

 Evet, bu benim gerçek BTC adresim!

paribu-para-gönder

Paribu’ya, Binance Cüzdanınızı girip aldığınız adresinizi giriyorsunuz. Sonrasında Bitcoin Çek seçeneğini tıklayarak Paribu Cüzdanınızdaki BTC’lerinizi aktarabilirsiniz.

BTC’yi veya ETH’nizi ilgili Binance cüzdanınıza gönderdikten sonra, Binance üzerinde işlem yapmaya ve sonraki adıma geçmeye hazırsınız!

5. Binance Coin (BNB) Satın Alma

İşte başlıyoruz! Beklediğimiz an geldi çattı …  Gezinme çubuğunun sol üst köşesinde, Exchange -> Gelişmiş’e tıklayın ve birçok sayı ve değişik renkler içeren çılgın karanlık bir sayfaya taşınacaksınız. Panik yapmayın. Her bölümü kısaca açıklayacağız.

Exchange

Yapacağımız ilk şey, hangi kripto para çifti ile al-sat yapmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz. BNB’yi satın almak için BTC’yi veya ETH’u kullanabiliriz, bunu belirtmemiz yeterlidir. Olası çiftleri görmek için sağ üstteki varsayılan “BNB / BTC” üzerine gelin.

BNB / BTC

Burada örneklerimiz için BNB / BTC kullanacağız. Doğrudan bu sayfaya ulaşmak için şu bağlantıyı tıklayın: https://www.binance.com/tradeDetail.html?symbol=BNB_BTC .

Derinlik

Soldaki dev çizgi grafiği (zaman içindeki fiyat).  Satın alma siparişlerinin tümünü ve insanların satmak istedikleri, satış teklifi vererek bekledikleri tüm satış siparişlerini görmek için “Depth (Derinlik)” e tıklayın. Ortadaki fiyatlar ise güncel alış/satış teklifleridir.

satın-alma-tablosu

Yukarıdaki tablonun sağ tarafında görünüşte karmaşık bir sayı tablosu var. Üstteki satır, Son Fiyat24 Saat Değişikliği , 24 Saat Yüksek , 24 Saat Düşük ve 24 Saat Toplam gibi istatistikleri gösterir .

Alt kısıma geçtiğimizde  (Price (BTC), VOL (BNB), Total (BTC)), gördüğümüz derinlik çizelgesindeki sayılar temsilidir.  Kırmızı rakamlar, aşağıdan yukarıya doğru değer kazanan “satın alma emirleri” olan, Yeşil rakamlarla ortada buluştukları, yukarıdan aşağıya doğru inen “satış emirleri” dir. Ortadaki daha büyük rakam (ekran görüntüsünde 0.00682636) aktif olarak işlem gören fiyattır.

Sağdaki sayıların ikinci kaydırma tablosu (Price (ETH), BNB, Time), kronolojik sırayla gerçekleşen tüm esnafların bir listesidir. Alış ya da satış desenleri ve son zamanlarda gelen siparişlerin boyutu hakkında genel bir fikir sahibi olabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde,  0.0012941 BTC’lik rakam için 21,51 dolarlık BNB alındığını görebilirsiniz.

satın-almak

Sonunda, sağ alt taraftaki gerçek yürütme istemi, BNB’yi satın alıp satmamızı sağlar. BNB’yi satın almak ve şu anda satmak istemediğimiz için yalnızca sol tarafla ilgileneceğiz.

 • Balance (Denge) , şu anda elinizde bulunan BTC sayısını ifade eder
 • Price (Fiyat) , BNB’nin her bir birimi için ödemek istediğiniz BTC sayısını ifade eder
 • Amount (Miktar) , yukarıda belirtilen fiyat için satın almak istediğimiz BNB’nin sayısıdır. Giriş kutusuna tıklarsak, bakiyenize ve fiyatımıza dayanarak satın alabildiğimiz maksimum BNB sayısını gösterecektir. Ayrıca, hızlı sipariş verebilmek için için % 25,% 50,% 75 ve% 100’ü tıklayabiliriz.
 • Toplam BTC,  otomatik olarak fiyat ve miktara bağlı olarak hesaplanır

binance-satın-al

Burada, BNB başına 0.0012941 BTC’de 10 BNB satın almak için toplam 0.012941 BTC toplam sipariş emri veriyorum. “Buy (AL)” ı tıkladıktan sonra siparişim yürütülür ya da sipariş defterinde bu BTC fiyatıyla geçer ve başkasının vermiş olduğunuz siparişte satış emri vermesi beklenir.

“Market” satın alımı için yeni bir seçenek var (aşağıdaki ekran görüntülerine bakın)market-satınalma-seçeneği

Ve son olarak, sol altta “Açık Siparişler” inizin yanı sıra “Ticaret Geçmişiniz” ve “Fonlar” ı da görebilirsiniz. Burada, yukarıda belirttiğim gibi vermiş olduğum emri görebilirim.

sipariş-geçmişi

11 Aralık 2017 tarihinden itibaren, artık bir  stop limitli sipariş türü de Binance’ye eklenmiştir. Binance Kılavuzu, bir durdurma sınırı siparişinin ne olduğuna dair iyi bir genel bakış sağlar, ancak burada somut bir örnek verilmiştir:

stop-limit

Burada BNB / NEO sayfasına bakıyoruz, özellikle BNB paraları ile NEO satın alıyor. Şu anda 1 NEO alabilmek için 12.949 BNB’ye mal oluyor.Stop (Durdur) : 12.949’da bir satın alma emri durdurmanın ayarlanması, 12.949 fiyatının (veya daha yüksek) işlemlenmesiyle siparişin tetikleyeceği ve satın alınacak bir limit siparişin limit fiyatla aktif olacağı anlamına gelir;Limit (Sınır) : Durdurulduğunda, bu fiyatın 12.949 olan bir limit emri yerleştirilecek ve aktif hale getirilecek.Genel olarak satın almak için, limit tutarın durandan daha yüksek bir değere ayarlanması , siparişinizin gerçekleşmesi için daha iyi bir şansa sahip olursunuz. Satış için tersi: stop tutarından daha düşük bir limit belirlenmesi satışınızın gerçekleşmesi için daha iyi bir şansa sahip olacaksınızdır.

Kullanabileceğiniz Bağlantılar

Yorumlar