• YARIM ALTIN
  1.307,14
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8662
  % 0,04
 • € EURO
  7,7865
  % 0,23
 • £ POUND
  8,6978
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  0,9807
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,0972
  % 0,25
 • BITCOIN
  63704,674
  % 0,16
 • BIST 100
  114.808,56
  % -0,85

Dropshipping yapmak için gerekenler!

Dropshipping yapmak için gerekenler!

Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen kendinize ait bir dropshipping mağazası kurmak istemektesiniz. Kolay yönlerini görmüş olmalısınız ki, bu işi yapmak için neye ihtiyacınız olacağını anlamak istemektesiniz..

Bir dropshipping perakende satış şirketi tamamen internet üzerinden gerçekleştiğinden, çok fazla para harcamanız gerekmeyecek, ancak iyi planlamanız ve ileriyi düşünmeniz gerekecektir.

Başarılı bir dropshipping işinizi başlamadan önce yapmanız gerekenler hakkında bazı yanlış anlamalar vardır. Pekçok kişi yada blog’ta bir toptancı bulmanızı, bir site hazırlamanızı ve satmaya başlamanızı söyleyecektir. Bu yaklaşım özünde doğru bir yaklaşım olmakla beraber, dropshipping sadece onlardan ibaret değil.

Basitçe söylemek gerekirse, dropshipping işinize yaklaşmanın doğru ve yanlış yolları vardır. Hızlı para kazanmaya çalışıyorsanız, işiniz acı çekecek. Bu yüzden farklı bir bakış açısı savunuyorum: dropshipping perakendecilerin belirli bir ürün grubu içinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılaması gerektiği fikri .

Doğal olarak, başlamak için belirli araçlara ve kaynaklara ihtiyacınız olacak, ancak yeni konseptleri öğrenmeniz ve doğru zihniyeti geliştirmeniz gerekecektir. İşinizi nasıl kurmak istediğinizi ve hangi hedeflere ulaşmak istediğinizi belirlemek için tonlarca düşünce içerisine girmeniz gerekecektir.

Bunu akılda tutarak, başarılı bir dropshipping iş için olmazsa olmazların üzerinden gidelim. Bunları değişik bölümlere ayıracağım, ama şu anda büyük resme bakalım.

İşe Değer Katmak
İşe Değer Katmak

İşinize değer katmalısınız

Tedarikçiler aramaya başlamadan önce (ve hatta bir ürün pazarını seçmeden önce), değere odaklanmanız gerekir. Bu, bu rehber boyunca düzenli olarak dile getireceğim bir şey çünkü çok önemli bir ilke.

Açıkçası, birçok dropshipping işletme değerini umursamıyor. Bu nedenle Dropshipping biraz kötü bir üne kavuşmuştur, çünkü birçok dropshipping perakendecisi sadece rakiplerini ucuza satılan ürünler sunarak geçmeye çalışıyor. Tüm bunlar insanları aldatıcı bir yöntem olduğuna itmiştir.

Bir dropshipping işi, diğer herhangi bir iş gibi, bu yüzden dropshipping başka bir tür iş yaklaşmak gibi yaklaşmanız gerektiğini mantıklı. Ne yazık ki, birçok dropshippers bunu göz ardı ediyor. Sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırmazlar.

Değer hakkında düşünmek başarılı bir dropshipping iş yapmak için yardımcı olacaktır. Rakiplerinizden öne çıkmanıza yardımcı olacak ve daha da önemlisi, dropshipping veya başka herhangi bir işin en önemli yönüne odaklanacaksınız.

Değere odaklanmanın en iyi yolu, başlangıçtan itibaren dropshipping işinize kurmaktır. 

Değer sizin bir numaralı önceliğiniz ise, tüketicilerin dikkatini çekme olasılığı çok daha fazla olacak ve işiniz sadece hızlı bir para kazanmak isteyen diğer dropshippers’tan çok daha uzun sürecek.

Önceliğinizi nasıl değerlendirebileceğinizi merak mı ediyorsunuz ? Başka bir şey yapmadan önce kendinize sormanız gereken bazı önemli sorular var:

 • Kime yardım etmeye çalışıyorsun? Ne tür insanlara ulaşmak istiyorsunuz ve ne istiyorlar?
 • Hangi ürün grubu işletmenize değer katar?
 • Ürün grubumdaki müşteriler ne tür ürünler istiyor?
 • Müşterilerime ilk önce nasıl ulaşabilirim?

Kısacası, değer sağlamanın en iyi yolu, potansiyel müşterilerinizi dinlemek, ne istediklerini bulmak ve daha sonra onlara vermektir. İşiniz, müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmaktır.

Değeri öncelik olarak ele almak, dropshipping işiniz için somut avantajlara sahiptir. Bu tutuma sahip olmak size yardımcı olacaktır:

 • Müşterileri edinmek ve elde tutmak
 • Sadık bir müşteri tabanınızı büyütün
 • Rakipleriniz arasından sıyrılın
 • İşinizi benzersiz ve güvenilir yapın

Bu rehber boyunca, değer katma konusunda tutarlı bir tema göreceksiniz. Devam ederken bu hedefin görüşünü kaybetmemeniz önemlidir. Bir iş kurma acelesine kapılmak kolaydır, ancak her zaman önce değeri korumayı unutmamalısınız.

Hangi Sektör

Neden bu kadar çok dropshipping şirketinin başarısız olduğunu merak ettiniz mi?

Bazen perakendeciler birer birer kapandığını görünebilir ve ilk başlarda cesaret kırıcı olabilir. Ancak tonlarca dropshippers’ın yaptığı genel hatalar var.

Bu hatalardan biri yanlış dropshipping ürün grubunu seçmektir. Ürün grubunu doğru seçemeyen dropshipping perakendecilerin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biridir.

Bunun neden olduğunu anlamak için, bazı genel dropshipping ürün gruplarını düşünelim:

 • Telefon aksesuarları
 • Giyim
 • Güzellik / kozmetik ürünleri
 • Kitap Ürünleri
 • Eğlence (örneğin, film, müzik vb.)

Muhtemelen bu tür eşyalardan en az birini sunan binlerce farklı dropshipping şirketi gördünüz.

Sorun? Bu ürün gruplarının hepsi son derece yüksek bir rekabet içindedirler.

Telefon kılıfları satan perakende satıcıları düşünün. Telefon kılıflarını internet üzerinden satın almak istiyorsanız, binlerce işletme arasından seçim yapabilirsiniz. N11’den Gittigidiyor’un da aralarında olduğu çok sayıda telefon kılıfı satan işyeri vadır.

Telefon kılıfları satmak istiyorsanız, yıllardır bunu yapan dropshipping mağazaları ile karşı karşıya gelmek zorunda kalacaksınız. Deli gibi reklam vermek ve insanların sizi bulmasını ve sattığınız ürünü almasını dilemek gibi

Daha da önemlisi, bunun gibi bir ürün grubuna gerçek bir değer katmak zordur. Düşürdüğünüzde, genellikle rakiplerinizin satın aldığı ürünleri seçiyorsunuz. Bu, değer katmak için tamamen farklı bir yaklaşım izlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Seçtiğiniz dropshipping ürün grubu işletmenizin değeri için büyük bir belirleyici faktördür. Daha az popüler olan bir ürün grubu seçerseniz, o aşamaya girip o ihtiyacı doldurmanız için iyi bir olasılık var. Ama rekabeti yüksek bir ürün grubu seçerseniz, kendinizi rakiplerinizden sıyırmanız neredeyse imkansız olacak

Elbette, doğru ürün grubunun seçilmesi, herhangi bir işletme için çok önemli bir karardır, ancak birçok dropshipping şirketi tamamen göz ardı etmiş gibi görünmektedir. 

Bir niş seçerken, dikkate alınması gereken çok şey var. Bu yüzden, bunu bir sonraki makale konusu olarak ele alacağım.

Doğru Ürünler

Bir ürün grubuna yöneldikten sonra, bir sonraki adıma geçmenin ve mağazanızın sunacağı ürün çeşitlerini düşünmenin zamanı geldi.

Popüler görünen dropshipping ürünlerini seçmek kadar basit değil. Ürünleriniz hakkında seçici olmanız gerekir. Başarılı bir dropshipping işi kurmak için ürünlerinizi dikkatlice seçmeli ve seçimlerinizi müşterilerinizin ne istediği ve ihtiyaç duyduğu şeylere dayandırmalısınız.

Yine, değer hakkında düşünmelisin. En çok satan ürünlere bakarak ürün çeşitleri hakkında bir fikir verecek olsa da hepsi bu değil. Sunduğunuz ürünlerin müşteri tabanınız için önemli bir değere sahip olduğundan emin olmalısınız. Birçok popüler dropshipping ürünü yalnızca bir süre popülerdir. Kalıcı değeri olan ürünleri seçerseniz, zamana dayanabilecek ürünleri sunabileceksiniz.

Aynı zamanda, ürün trendlerini analiz etmek ve bunları kendi yararınıza kullanmak istersiniz. Bazı ürünler son birkaç ay içinde artmışsa, muhtemelen çok iyi satıyorlar. Bu kılavuzun ilerleyen kısımlarında, trendleri nasıl analiz edeceğinizi ve hangi ürünlerin sizin için en iyi olacağını nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ürünleri göndermeye başladığınızda, sunduğunuz ürünleri hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre değiştirmeye karar verebilirsiniz. Yine de, güçlü bir başlangıç ​​yapmak ve sizin için iyi olacak bir ürün grubu oluşturmayı hedefliyoruz.

Son olarak, ürün seçiminin devam eden bir süreç olduğunu unutmayın. Sektörünüzdeki eğilimlerden haberdar olmanız ve vitrininizi buna göre değiştirmeniz gerekir. Bu yüzden ürün araştırması için özel stratejiler paylaşıyorum. Amacınız, satış ve genel performans için mağazanızı optimize etmek için bu stratejileri düzenli olarak kullanmaktır.

Resmi işletme kurmak

Çoğu tedarikçi ve toptancı, birlikte çalıştığı firmaların yasal olmasını ister. Aslında, eğer resmi değilseniz, çoğu toptancı size fiyatlarını veya diğer ayrıntılarını göstermeyecektir. Bu kadar önemli.

Unutma, dropshipping işi hala bir iş. Geleneksel bir işletmeyle aynı kuralların çoğuna uymalıdır. Dropshipping internet üzerinden olabilir, ancak yine de yasalara göre yapılması gerekiyor.

Bu önemli kurallara uymazsanız sorunla karşılaşırsınız. Sonuç olarak: Tedarikçilere ulaşmadan önce şirket kurmak en iyisidir.

Tedarikçiler

Tahmin edebileceğiniz gibi, tedarikçileri ve toptancıları bulmak ve sitenize dahil etmek mutlak bir zorunluluktur. Ürünlerinizi doğrudan tedarikçilerden alacağınız için, açık bir şekilde iyi bir sicili olan ve sağlam bir iletişim içinde olan şirketlerle çalışmak istersiniz.

Sürecin bu bölümüne ciddi zaman ayırmanız ve dikkate almanız gerekecek. Gördüğünüz ilk toptancıyı seçmek istemezsiniz ve ayrıca bir Google aramasında bulabileceğiniz en popüler tedarikçilere göz atmak isteyebilirsiniz.

Seçeneklerinizi ölçmeniz, fiyatları karşılaştırmanız ve ihtiyacınız olan dropshipping ürünlerine erişiminiz olduğundan emin olmanız gerekir. Toptancılar ile iletişim kurarken ve onlarla anlaşmalar yaparken takip etmeniz gereken belirli protokoller de vardır.

Tedarikçileri bulmanıza yardımcı olmaya çalışan makaleyi sonra kaleme alacağım. Tedarikçi bulmak o kadar da korkutucu değildir.  İşletmeniz için doğru tedarikçileri seçmekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi ele alacağım.

Eylem Planı

İhtiyacınız olan son bir bileşen var: ‘Eylem planı’ ile işiniz için bir vizyon ve bu vizyonun gerçekleşmesi için atılabilir adımlar anlamına gelir.

Yapacağınız her küçük şeyi planlamanıza gerek yok, ancak yeni işinize nasıl yaklaşacağınız konusunda bir fikriniz olmalı. Büyük resmi anladıktan sonra; ardından küçük detayları anlamak istersiniz. Asla çok ayrıntılı düşünmekten asla zarar gelmez.

Dikkate alınması gereken bazı alanlar:

 • Satış almak
 • Dijital pazarlama stratejileri
 • İnternet mağazanızı optimize etme

Bazı zor soruları kendinize sormak, örneğin, 6 ay sonra hiçbir yere varamazsanız ne olacak? 1 yıl? Bu tür şeyler hakkında düşünmek eğlenceli değil, ancak bunu yapmak sizi mutlak bir başarısızlıktan kurtarabilir.

Kendinize sormak isteyebileceğiniz başka bir soru da, “İdeal olarak, işimin gelecek X yıllarında nereye gitmesini istiyorum?” Bu, vizyonunuzu yönlendirmeye yardımcı olabilecek daha genel bir sorudur.

Ne istediğini tam olarak biliyorsan, gerçekleşmesi yönünde adımlar atabilirsin. Ne kadar spesifik olursanız o kadar iyi. Bir iş planı hazırlamanıza veya işinizin ideal yörüngesini izleyen bir akış şeması hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Başlamak

Şimdiye kadar, aslında hiçbir şey yapamadık. Eğlenceli olmadığını biliyorum, ama her efsanevi iş böyle başladı.

Ama şimdi, hepsi değişecek. Yakında çalışmak için geliştirdiğiniz bilgi ve stratejileri koyabileceksiniz.

Şimdiye dek bilmeniz gerekenler:

 • İlgilendiğiniz sektörler
 • Satmak istediğiniz ürün çeşitleri
 • Mağazanızın geleceği için planınız

Artık işinizi ciddi bir şekilde kurmaya başlayabilirsiniz. 

Bunlar ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !