izmir escort bayan

 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  488408,285
  % 3,39
 • BIST 100
  %

Kişisel bütçe oluşturma rehberi

Kişisel bütçe oluşturma rehberi

Bütçeleme için: Gelen para ve giden paranın net bir resmini çıkarın

Pek çok insan kendi imkanlarının üstünde yaşıyor ve farkında bile değil. Finansal sağlığınızı iyileştirmek istediğinizde, en sık duyduğunuz tavsiyelerden biri bütçe oluşturmaktır. Bütçeleme, paranızı nasıl harcadığınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve paranızı yönetmenin, borçları ödemenin ve gelecekteki finansal hedefler için tasarruf yapmanın yollarını gösterir. Bütçeleme konusunda yeni veya daha önce denemiş veya başarısız olmuş olsanız da, hangi adımların uygulanacağını anlamak, yeni başlayanlar için ise bütçelemeyi kolaylaştırır.

Yeni başlayanlar için bütçelemenin temelleri

Aylık bütçenizi planlamaya başlayın ve her ay ne kadar para harcayacağınıza karar verin. Sonuçta, gelirinizi ve harcamalarınızı özel olarak ayıran bir planla bitirmek istersiniz, böylece ne kadar harcayabileceğinizi ve her ay ne kadar tasarruf edebileceğinizi bilirsiniz.

1. Adım: Aylık geliri listeleyin

Otomatik olarak vergilerin düşüleceği düzenli bir maaş alıyorsanız, aylık geliriniz kalan miktardır. Buna net geliriniz veya eve dönüş maaşınız denir. Birden fazla işiniz varsa, aylık toplam gelirinizi belirlemek için her bir iş için net ücretinizi listeleyin. Serbest meslek sahibi iseniz veya bir vakıf fonu veya ebeveyn yardımı gibi dış gelir kaynaklarınız varsa, her ay aldığınız tutarları kesin olarak kaydedin.

2. Adım: Sabit giderlerin listelenmesi

Belirli harcamalar sabittir, bu da her ay aynı tutarı ödediğiniz anlamına gelir. Bu kategoriye giren Hane halkı faturaları, kira veya ipotekli ev kredisi ödemenizi, öğrenci kredilerini, otomobil kredilerini ve kişisel kredileri içerir. Bunların izlenmesi kolaydır, çünkü aylık tutarlar yalnızca geç ödeme yaparsanız vade farkından dolayı değişkendir.. Yeni başlayanlar için bütçeleme, paranızı yönetmenize yardımcı olur; böylece faturalarınızı her zaman zamanında ödemeniz ve bütçenizi zorlayan geç ücretlerden kaçınmanız gerekir.

Adım 3: Değişken giderlerin listelenmesi

Aylık faturalarınızın bazıları dalgalanıyor. Örneğin, aşırı sıcaklıkların olduğu mevsimsel bir iklimde yaşıyorsanız, ısıtma ve soğutma faturalarınız dış sıcaklığa bağlı olarak değişir. Bazı kamu hizmeti şirketleri, hizmetler için her ay sabit bir oran ödemenizi sağlayan ve bu gideri bütçenize eklemenizi kolaylaştıran bütçe fatura planları sunar. 

Her ay değişen diğer giderler arasında gaz, yiyecek, kişisel bakım ürünleri ve yenilenmesi gereken ev eşyaları sayılabilir. Bu harcamalara genellikle harcadığınız tutarın bir listesini oluşturmak için üç aylık banka ve kredi kartı ekstrelerini inceleyin. Her bir masraf için kesin bir miktar elde etmek amacıyla mağaza makbuzlarınızı birkaç ay boyunca saklayabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bir ortalama hesaplayın ve tutarı bütçenizde listeleyin.

Bütçenizi oluşturma

Aylık olarak ne kadar kazanmayı ve harcama yapmayı umduğunuzu öğrendikten sonra, aylık bütçenizi oluşturun. 

4. Adım: Model bütçesini göz önünde bulundurun

Kapsamlı bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olmak için, bir finansal planlamacının tavsiyesini almak isteyebilirsiniz. Çoğu mali müşavir, bütçeleme için 50/30/20 modelinin izlenmesini tavsiye eder. Bu model, eve masraflarınız için % 50’sini, istekleriniz için % 30 ve tasarruflar için % 20 kullanmanızı önerir. 

Adım 5: İstekler için bütçe

Bütçenizin birincil kısmı daima ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Geride kalan şey, istediğiniz şeyler ve tasarruflarınız arasında bölünür. İstekler için alışveriş yapmak ne demek? Dışarıda yemek yemek, sinemaya gitmek ve hoşunuza giden diğer aktiviteleri içerebilir. Ancak, yemek gibi bazı durumlarda hem ihtiyaçlara hem de diğer kategorilere girebilir.

Yiyecekler yaşamın gerekli bir parçasıdır, ancak market alışverişi için bütçenin ne kadar olduğunu bulmak zordur. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Amerikalılar harcanabilir gelirlerinin % 5,2’sini evde, 2016’da ise % 4,7 harcadı. Gelirinizin sihirli bir yüzdesi olmasa da, yiyecekler için harcama yapmalısınız, özel ihtiyaçlarınız için bütçelemek ve fazla harcama yapmaktan kaçınmak için, üç aylık bir süre boyunca marketlerde ne kadar harcama yaptığınızı çıkararak, aylık bütçenizde kullanılacak bir ortalama tutar hesaplayın.

6. Adım: Harcamalarınızı kısaltın

Bütçeniz, giderlerinizin gelirinizden fazla çıktığını gösterirse, harcamalarda yeni yollar arayın. Harcamalarınızı kısaltmanın en kolay yollarından biri, istediğiniz şeylere ne kadar para harcadığınızı ancak zorunlu olarak ihtiyaç duymadığınızı değerlendirmektir. Örneğin, arkadaşlarla dışarıda bir gece geçirmek, ortalama olarak 200 TL’ye mal oluyor, bu da haftada birden fazla gece geçirdiğinizde gerçekten artıyor. Bu, dışarı çıkıp eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak bütçenizi doğru planlamanız için harcamalarınızı sınırlamanız gerekebilir.

Giderlerinizi azaltmanın ve finansmanınızı kontrol altına almanın bir başka yolu, belirli hizmetlerin maliyetini düşürüp düşüremeyeceğinizi görmektir. Rakip firmaların daha iyi bir teklif sunup sunmadığını görmek için cep telefonu, internet ve kablolu televizyon sağlayıcılarıyla iletişime geçin. Birinci sınıf kablolu televizyon kanalları için ödediğiniz ücretleri düşürün ve ekonomik bir temel paket tercih edin. 

Hedeflerin belirlenmesi

Hedefler ve ödüller oluşturmak, başarılı bir şekilde bütçeleme şansınızı artırmak için harika bir yoldur. Örneğin, dışarıda yemek yemek, gece kulübü veya alışveriş gibi gereksiz harcamalara daha az harcama yaparak borçlarını ödemek için belirli bir tutardan tasarruf etme hedefi belirleyin. Faiz kazanmak için bu parayı tasarruf hesabına koyun. Tasarruf hedefinize ulaştığınızda, kendinizi eğlenceli bir şeye makul bir özenle ödüllendirin.

Adım 7: Kredi kartı borcu bütçesi

Kredi kartı borcunun silinmesi, yeni başlayanlar için bütçelemede önemli bir amaç olmalıdır. Kötü şartlara sahip kredi kartları seçtiğinizde, borcunuzun artması kolaydır. Maliyetlerinizi en aza indirmek için % 0’a yakın yıllık yüzde oranı sunan bir bakiye transferi kredi kartıyla yüksek faizli kredi kartlarını elemeyi düşünün. Bütçeniz izin veriyorsa, bakiyenizi düşürmek ve kredi kartı borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olmak için her ay ekstra bir ödeme yapın.

Adım 8: Öğrenci kredileri için bütçe

Kolej için ödeme yapmak zor olabilir ve genç yetişkinlerin % 54’ü eğitim masraflarını ödemek için öğrenci kredileri de dahil olmak üzere borç aldığı bilinmektedir. Faiz oranları genellikle öğrenci kredilerinde diğer kredi türlerine göre daha düşüktür ve genellikle mezuniyete kadar geri ödemeye başlamak zorunda değilsiniz. Ancak, uzun süre bütçenizin bir parçası olacaklar.

Asla okul masraflarınız için ödemeniz gereken öğrenci kredilerini almayın. 

Adım 9: Taşıt kredileri için bütçe

Bir ev satın almak dışında, bir araba satın almak yapacağınız en büyük alımlardan biridir. Kredi kullanmadan önce, ödemenin bütçenize uygun olduğundan emin olun. En iyi teklifi bulmak için çeşitli kaynaklardan otomatik kredi oranlarını karşılaştırın ve bütçeniz dahilinde kalmanıza yardımcı olmak için araç kredisi için onay alın. Araç satın alma hatalarını önlemek için tam olarak ne kadar araç harcamak istediğinizi ve aylık ödemelerinizin ne olacağını bilmek için araba bayisine gidin.

Adım 10: Ev Sahipliği Bütçesi

Aylık konut maliyetleriniz bütçenizin en büyük kısmını alır. Zaten bir ipoteğiniz varsa, aylık harcamalarınızı azaltmak için konut kredinizi yeniden finanse etmenin faydalarını ve kredinizin ömrü boyunca geri ödeyeceğiniz toplam tutarı değerlendirin. Bütçeleme hedeflerinizden biri ev almaksa, insanların genellikle karşılayabileceklerinden daha fazla ev istediklerini unutmayın. Potansiyel peşinat, gelir ve borç yükümlülüklerinize dayanarak ne kadar para kazanabileceğinizi hesaplayarak uzun vadeli finansal sorunlar yaratan fazla harcamalardan kaçının.

Daha iyi kredi için bütçeleme

Doğru planlama ve rakamlarınızı düzenli olarak gözden geçirme sayesinde, yeni başlayanlar için bütçeleme faturalarınızın üzerinde kalmamanıza yardımcı olur. 

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Ebru Bektaşoğlu1 sene önce
 • Bütçe oluştururken pasif gelir kaynağı yaratmak da iyi bir yöntem olabilir. Örneğin; giymediklerinizi satıp nakde çevirmek. Bu şekilde biriktirdiğiniz parayı da yine ikinci el kıyafetlere harcamak bütçenizi korumanıza yardımcı olur. ”Tasarruf Etmemizi Neler Zorlaştırır?” https://www.tarz2.com/tasarruf-etmemizi-neler-zorlastirir