• YARIM ALTIN
  1.585,92
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3491
  % 0,07
 • € EURO
  8,6462
  % 0,17
 • £ POUND
  9,6197
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  1,0578
  % 1,21
 • РУБ RUBLE
  0,1001
  % 0,99
 • BITCOIN
  86988,412
  % -1,01
 • BIST 100
  1.075,52
  % 1,41

Mükemmel bir emekli maaşı için nasıl tasarruf yapmalı?

Mükemmel bir emekli maaşı için nasıl tasarruf yapmalı?

İçerikler

Bir emeklilik planı içinde tasarruf ve yatırım yapmanın en iyi yolu nedir? Emekliler, emeklilik fonlarına otomatik olarak destek sağlayan cömert vergi indirimlerinden yararlanır, ancak hayatın sonraki dönemlerinde gelirinizi gerçekten en üst düzeye çıkarmak için, katkılarınızdan mümkün olan en iyi getiriyi almanız gerekir. Dört yıl önceki emeklilik özgürlüğü reformları bu tartışmaya başka bir boyut katıyor. Bu günlerde, tasarruf sahiplerinin çoğunluğu, en azından başlangıçta doğrudan tasarruflarından, para kazanmaya başlamak istediklerinde, garantili bir düzenli gelir ödeyen bir gelir elde etme eğilimindedirler. Bu durumda, yaşamınızın bu dönemi için uygun yatırımlar yapmanız gerekecektir.

Önce ve sonra

Başka bir deyişle, bir emekli aylığına yatırım yapmak artık iki aşamalı bir süreçtir. İlk aşamada, emeklilik için mümkün olduğunca büyük bir fon oluşturmaya çalışıyorsunuz. Finansal danışmanlar buna “biriktirme” aşaması diyorlar. İkinci aşama ise “birikim” olarak adlandırılır. Yatırımlarınızı koruyacak ve hatta daha fazla sermaye biriktirecek şekilde yatırım yapmak, aynı zamanda tasarruflarınızdan bir gelir elde etmek.

Bunlar iki farklı hedef, ancak bu mutlaka planlanan emeklilik tarihinden önce ve sonra tamamen farklı yatırımlara ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmez. Gelir elde etmek için öncelikle sermaye büyümesi ile seçilen yatırımları kullanmak genellikle mümkündür. Aynı şekilde, fazla miktarda gelir üreten yatırımlar, büyüme için genellikle iyi bir seçenektir, çünkü genellikle geliri tasarruflarınıza geri yatırmanız mümkün olacaktır.
Peki, hangi yatırımlar uygun olabilir? Yakın zamanda borsacı AJ Bell tarafından yayınlanan bir ankette, emeklilik tasarruf sahipleri ile en çok satan 10 yatırım fonundan altısının yatırım şirketleri olduğunu kanıtlandı.

Her mevsim için bir fon

Tasarruf sahiplerinin yatırım şirketleri kullanarak yatırım yapmalarının iyi nedenleri vardır. En açık şekilde, bağımsız analiz bu fonların uzun vadede daha büyük yatırım getirileri üretme eğiliminde olduğunu öne sürüyor. Geçen yıl Cass Business School tarafından yayınlanan bir çalışmada, yatırım şirketlerinin 2000 ila 2016 yılları arasında yılda ortalama 0,8 puan kazandırdığını; 30 veya 40 yıldan fazla emeklilik tasarrufu için, bu büyük bir fark yaratıyor. 

Bunun anlamı, Yatırım şirketleri tasarruf sahiplerine güvenilir ve genellikle yükselen gelir dağılımı yapabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Son 50 yıllık arşiv kayıtlarına baktığımızda son 10 yılın her birinde temettülerini yükselten 40’tan fazla yatırım şirketi var.

Eticaretgunlugu Sorumluluk Reddi Beyanı

Bu makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi veya kişisel öneri niteliğinde değildir ve yatırım faaliyetinde bulunmak için bir davet veya teşvik değildir. Herhangi bir yatırım kararının uygunluğu konusunda bağımsız finansal ve uygunsa yasal tavsiye almalısınız. Geçmiş performans gelecekteki performans için bir rehber değildir. Yatırım şirketi hisselerinin değeri ve bunlardan elde edilen gelir, yükselişin yanı sıra düşebilir. Yatırım yapılan tutarın tamamını geri alamayabilirsiniz ve bazı durumlarda hiçbir şey yapamazsınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !