İnternetten ürün al şurada sat saçmalığı

ürün satma saçmalığı

Değerli okurlarımız bu yazımızda altyapısı ülkemize uygun olmayan bir sistemden bahsedeceğim. Eticaret hacimleri gün geçtikçe arttıkça, pazardan pay almaya çalışan girişimci sayısı da doğal olarak artmaktadır. Bu yazımız Trendyol’dan ürün al sat, Hepsiburada’dan ürün alsan, Gittigidiyor’dan ürün al sat, N11’den ürün al sat yada şu siteden ürün al sat gibi makaleler okuyorum. Bu hususu deneyimleyip deneyimlerimi paylaşacağım.

Bir pazaryerinden ürün alarak Paketleme Yaptırıp Göndermek

Hangi internet sitesi olursa olsun ürün satıldığı an siparişi oluşturup, Paketleme yapan firmanın adresini gidip gönderirken şu aksiliklerle karşılaşılmaktadır.

  • Sipariş oluşturduğunuz firma ürünü paketleme firması değil de kendi adresinize gönderebilir. Bu da size ekstra paketleme masrafı demektir
  • Sipariş oluşturduğunuz firma, ürünün faturasını paketleme firması adına kesmiş olabilir. Buda muhasebesel olarak sizi olmayan malı satmış konumuna getirir ki, satılmış ürünün faturasını bir şekilde tedarik etmeniz gerekmektedir. Ayrıca KDV bedeli ödemek durumunda bırakır sizi.
  • Paketleme yaptırdığınız firma ürünü düzgün paketlemeyebilir. Ürün kırık teslim edilebilir.

Trendyol satıcısından ürün satın alıp başka bir yerde satmak

Trendol’da faturayı müşterinin vergi numarası veya TC Kimlik Numarası ve Vergi Dairesi bilgileri ile kesmek diye birşey yoktur. Gelen faturalarda vergi numarası 11 haneli 1 şeklinde gelir. Muhasebe sistemi açısından pek uygun olmayan bir durumdur.

Gittigidiyor satıcısından ürün satın alıp başka bir yerde satmak

Gittigidiyor’da satıcı müşterinin vergi dairesi ve vergi numarası bilgilerine göre fatura kesebiliyor orada da şöyle bir hata ortaya çıkabiliyor. Satıcılar yine bildiğini okuyarak teslimat adresine kesebiliyor. Sistem üzerinden adres bilgisini girmiş olsanız bile.

N11 satıcısından ürün satın alıp başka bir yerde satmak

N11’de satıcı müşterinin vergi dairesi ve vergi numarası bilgilerine göre fatura kesebiliyor orada da şöyle bir hata ortaya çıkabiliyor. Satıcılar yine bildiğini okuyarak teslimat adresine kesebiliyor. Sistem üzerinden adres bilgisini girmiş olsanız bile.

Hepsiburada satıcısından ürün satın alıp başka bir yerde satmak

Satıcılar için tek önereceğim platform Hepsiburada platformudur. Satıcı faturayı yanlış kesmişse faturayı düzelttiriyor. Platforma yüklenmesin sağlıyor.