• YARIM ALTIN
  962,88
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  5,8890
  % 0,53
 • € EURO
  6,5329
  % 0,03
 • £ POUND
  7,6666
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  0,8596
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0957
  % 0,65
 • BITCOIN
  50757,472
  % -3,52
 • BIST 100
  121.474,7500
  % 0,39

DigiByte (DGB) Nedir, Ne İşe Yarar, Madenciliği Nasıl Yapılır?

DigiByte (DGB) Nedir, Ne İşe Yarar, Madenciliği Nasıl Yapılır?

DigiByte (DGB), 2013 yılında Jared Tate tarafından kurulmuş ve 2014 yılında ilk bloğunu oluşturmuş olan, sayısallaştırılabilen verilerin taklit edilmesini veya çalınmasını engelleyen dijital bir para birimidir. İki nokta arasında en hızlı para transferi için bu para birimi tercih edilmektedir. Önemli belgeleri şifreleyerek taklit edilemez ve çalınamaz hale getirerek transfer etmektedir. DigiByte’in ilk bloğu olan Genesis bloğu 2014 yılında üretilmiştir.

#DigiByte Ne İşe Yarar?

Teknolojinin ilerlemesi ile dijital çağa ayak uydurmak için insanlar interneti sık kullanmaya başlamışlardır. Alışverişler bile artık internet zerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca yapılan işlemlerin hızlı ve güvenilir olması ayrıca da en az maliyetle yapılması da önem kazanmaktadır. DigiByte platformunda merkezi olmayan bir ödeme ağı bulunmaktadır. DigiByte üç ana uygulama içermektedir. Birincisi DigiByte platformundaki tüm verilerin aramasının yapıldığı bir arama motoru olan Digiexplorer’dır. İkincisi Digibot-Telegram, DigiByte ile haber mesajcısı arasındaki işbirliğinin ürünüdür. Üçüncü olarak da, Counter Strike, Legends, WOW gibi oyunları oynayarak DigiByte paraları kazanma şansıdır. Bunlar oyuncuların para birimidir. DigiByte satın almak için, Poloniex ve Birttrex gibi borsalar kullanılarak BTC ve XRP kullanılarak DGB alınabilmektedir. DGB coinleri saklamak için cüzdana ihtiyaç vardır. DigiByte cüzdan oluşturmak için, en güvenilir Ledger Nano S adlı cüzdandır.

#DigiByte Madenciliği Nasıl Yapılır?

DigiByte madenciliği yapmak için Blockfactory ve DigiHash kullanılabilir. DigiHash ile madencilik yapıldığı zaman kullanıcılara farklı oranlarda kripto para kazanma fırsatı verir. Madencilik havuzunun geliştirici firması olan DigiHash birkaç farklı kodlama dili kullanmaktadır. Her algoritmanın da kendine özel zorluk dereceleri bulunmaktadır. DigiHash, beş ayrı DigiByte madenciliği algoritmasını destekleyen bir havuzdur. DGB coinler cüzdan da tutulduğu müddetçe kullanıcılar havuzdan ödüller almaktadırlar.

#DiguSign Nedir, Kullanım Alanları Nedir?

DiguSign, herhangi bir belgeyi merkezi olmayan bir blok zincirinin içine yerleştirerek korur, güvence altına alır ve doğrular. DiguSign, sağlık sektöründe kullanılabilir. Hasta kayıtlarının dijitalleştirilerek korunması ve güvence altına alınarak saklanması için ideal bir teknolojidir. Ayrıca maliyeti de düşürür. Hükümet belgeleri ve sözleşmeleri de DiguSign kullanılarak güvence altına alınmaktadır. Hukuki anlaşmaların dokümanları da, şifrelenerek blok zincirinde güvence altına alınabilir. Ticari belgelerin de dijitalleştirilerek blok zincirinde saklanması ile mevcut durumdaki dolandırıcılık, verimsizlik ve gecikmelerin önüne geçilecektir. Finans hizmet dokümanları içinde DiguSign kullanılabilir. Bankacılık ve kredi sözleşmeleri, varlık ve servet yönetimi sözleşmelerinde kullanılabilir. Müşterilerle yapılan sigorta poliçelerinin de güvenli bir şekilde imzalanması da bu teknoloji sayesinde gerçekleştirilebilir. Emlak alım-satımlarında sözleşmeler imzalanarak dijitalleştirilerek blok zincirinde saklanabilir ve bu da kağıt maliyetini düşürür.

#DigiByte Blok Zinciri

DigiByte bir piramite benzeyen üç katmandan oluşur. Birinci katmanda, altyapıyı destekleyen çekirdek iletişim protokolü yer alır. İkinci katmanda, dijital verilerin korunması için dijital güvenlik prosedürü bulunmaktadır. Üçüncü katmanda ise, günlük yapılan işlerin kullanıldığı platform bulunmaktadır. Uygulama katmanı adı verilen bu katmanda, para transferleri, alış verişler ve veri transferleri yer almaktadır. Her 15 saniyede bir blok oluşmaktadır.

#DigiByte Yatırım ve Ortaklıkları

Açık kaynak kodu ile çalışan DigiByte, blok zinciri üzerinde yeni projelere imza atmak isteyen firmaların radarına girmiştir. Mine That Digi isimli oyun platformu, Minecraft oyunundaki kullanıcılarını DigiByte ile ödüllendirmektedir. Ayrıca bir Play Station Store hizmeti olan DigiPSN ise ödemeleri DigiByte ile almaktadır. 2017 yılında önemli başarılara imza atan DigiByte platformu, Citi Bank ve Digisign ile ortaklık anlaşması yapmıştır.

#Bitcoin ve DigiByte Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin madenciliği bir tanedir. Buna karşın DigiByte madenciliği beş farklı algoritmada yapılmaktadır. Bu nedenle daha güvenli işlemler yapılır. Bitcoin 10 dakikada bir blok oluştururken, DigiByte blokları 15 saniye içinde tamamlar. Bitcoin saniyede 7 adet işlem gerçekleştirirken, DigiByte saniyede 280+ işlem gerçekleştirmektedir. Bitcoin 21 milyon adet üretilebilecek ve bunu 140+ yılda tamamlayacaktır. DigiByte ise 21 milyon DGB’yi 21 yılda üretecektir.

#DigiByte Nasıl ve Nereden Alınır?

DigiByte coin almak için yabancı kripto para borsalarından faydalanılabilir. Önce, ülkemizdeki kripto para borsalarından birine üye olunarak Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerden alınır. Daha sonra bu coinler yurtdışındaki borsaya transfer edilir. Bu borsadan da Bitcoin karşılığında DigiByte coin alınır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !