• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  361331,297
  % 0,44
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Stellar Lumens (XLM) Nedir, Neden Tercih Edilebilir?

Stellar Lumens (XLM) Nedir, Neden Tercih Edilebilir?

Stellar Lumens (XLM) coin, nedir? Peki neden tercih edilir? Tüm finansal sistemleri birbirine bağlayan, hızlı, güvenli ve çok az bir masrafla paranın akışını sağlayan bir platformdur. Diğer coinlerden farklı bir yapıya sahiptir. 2014 yılında Ripple’dan ayrılan geliştiriciler tarafından kurulan açık kaynaklı bir protokoldür.

Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen Stellar Lumens coin kar amacı gütmemektedir. Stellar sunucuları, interneti kullanarak bir değer değişim ağı oluşturur. Her sunucu tüm hesapları ağa kaydeder ve buna defter adı verilir. Her sunucunun defterinin eşitlenmesi 2 ile 4 saniye arasında gerçekleşir.

Diğer kripto para birimlerinden ayrılan tarafı, doğrudan ağında para alışverişi yapılabilmesidir. Stellar ağının para birimi Lumens coindir. Bu dijital para birimi iki amaca hizmet eder. Birincisi, Lumen spam önlemektedir. Her işlemin ücreti, 0,00001 lümendir ve bu ücret kötü niyetli kişilerin ağa sızmasını engeller. İkinci olarak da, döviz çiftleri arasındaki işlemleri bir köprü görevi kurarak kolaylaştırır.

Stellar Lumens Özellikleri Nelerdir?

Stellar Lumens,  para transferi haricinde ayrıca döviz platformu olarak da işlev görür. Kullanıcılar, en iyi kurda dövizi otomatik olarak değiş-tokuş edebilirler. Değişim görevi gören ağ, çeşitli paraların alışverişini yapar. Para birimlerine karşılık emirle ticaret yapmak isteyen iki kişiyi birbirine bağlar. Euro ve Dolar paritesi üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler, işlemde Lumens coin kullanır. Bunların yanı sıra, yıllık % 1’lika sabit artış oranıyla enflasyona dayanıklı bir para birimi haline getirilmiştir.

Stellar Lumens Nasıl Doğmuştur?

Stellar, 2014 yılında Ripple’ın kurucuları tarafından kurulmuş açık kaynak kodlu bir kripto paradır. Stellar’da işlem yapmanın maliyeti diğer kripto paralara göre daha ucuzdur. Stellar’ın potansiyelini sömürebilir kod yazılmaması için akıllı sözleşmeleri vardır. Stellar’da token başlatmak çok kolaydır. Basit olanlar birkaç saat içerisinde, karmaşık olanlar da birkaç gün içerisinde oluşturulabilir.

Stellar Lumens Cüzdan

Stellar Desktop Client açık kaynak kodlu bir masaüstü cüzdanıdır. Anahtar şifrelemeye ve bilgisayarda bir dosyada saklamaya yarar. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerini desteklemektedir. Ayrıca, Lobstr Wallet gibi bir mobil cüzdan mevcuttur. Bu cüzdan, Lumens gönderip almak için güvenli bir yoldur. Tasarımı ve yararlı özellikleri ile kullanıcı dostu bir uygulamadır. Android ve IOS işletim sistemi desteklidir.

Lumens Dağılımı ve Stellar Lumens’in Geleceği

Stellar ağı oluşturulurken, 100 milyon XLM oluşturuldu. Her yıl % 1’lika enflasyon oranında ağa yeni Lümenler eklenir. Ağ ayrıca her işlem için bir taban ücret toplayarak bunu enflasyon havuzunda biriktirir. Bu havuzdaki fonun nereye gideceğine, elinde Lumens tutan kullanıcı karar vermektedir.

Ağ protokolü bu ağdaki Lumenleri, ağdaki diğer hesaplardan en fazla oy alan herhangi bir hesaba aktarır. Az gelişmiş ülkelere yönelen Stellar Lumens iyi bir yatırım olarak görülmektedir. Çeşitli ortaklıklar kurarak, sınır ötesi para akışının kısıtlanmasını sağlayarak global dünyanın daha da yakınlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Stellar Lumens çıktığı ilk günden beri platformdaki kullanıcılarına ve Bitcoin yatırımcılarına milyonlarca dolar XLM dağıtmıştır.Dağıtılan bu coinler kullanıcılar tarafından hemen satılmıştır ve piyasa hacmine hiçbir katkı sağlamamıştır. Bu da yapılan bu uygulamanın yanlış bir hamle olduğunu göstermektedir. Uzun vadede iyi projeler geliştirmek için çaba sarf ediyorlar ancak kısa vadede iyi bir çıkış yapacağa benzemiyor.

Çok Para Birimi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Stellar sınırlar ötesi para transferi yapmayı sağlamaktadır. Bunu başarmak için sistem üç şeyden birini yapar. Stellar, bir önceki teklif ile fonları sipariş defterine dönüştürür. Stellar değişim aracı olarak Lumens’i kullanır. Bir para birimindeki fonları Lumense dönüştürür ve sonra bu Lumens’leri alarak fonları alan kullanıcılara farklı bir para biriminde dönüştürür. İki para birimi karşılığında alım satım çiftlerini bulmak için ağda tarama yapar. B u çok para değişimi süreci kullanıcılara uluslararası alanda kolayca para transfer etmeleri için esnek bir yaklaşım sunar.

Stellar Lumens Nereden Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarında altcoin alım satımı yapılamamaktadır. Bu nedenle, Stellar Lumens coin almak için yurtdışı kripto para borsalarını kullanmak gerekir. Öncelikle, ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarından birinde hesap açıp TL yatırılmalıdır. Bunun karşılığı olarak Bitcoin, Ethereum gibi coinlerden alınır. Daha sonra yurtdışı borsasında hesap açılarak buraya Bitcoinler transfer edilir ve karşılığında Stellar Lumens coin alınır.

Altcoin ile ilgili diğer makalelerimizi okumak istiyorsanız linke tıklayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir !