• YARIM ALTIN
  873,79
  % 0,13
 • $ DOLAR
  5,7869
  % -0,01
 • € EURO
  6,4736
  % 0,38
 • £ POUND
  7,7227
  % 1,48
 • ¥ YUAN
  0,8260
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0926
  % 0,85
 • BITCOIN
  41826,304
  % 0,46
 • BIST 100
  111.834
  % 1,56

Bitcoin’de beklenen oldu ve Bitcoin Cash doğdu !

Bitcoin’de beklenen oldu ve Bitcoin Cash doğdu !

1 Ağustos Salı günü Saat 15.20 sularında başlayan çatallaşma nihayetinde  bitcoin iki değişik kripto para birimine bölündü ve bitcoin cash ortaya çıktı. Peki bu ne demek oluyor?

Aylar süren tartışmalar ve ayrılma iddialarının hemen peşinden bitcoin için Salı günü tarihi bir gündü. Blok boyutunu 1 MB’den 2Mb’ye çıkarmak isteyenler ve boyutu direk 8 MB’ye yükseltmeyi düşünen madencilerin fikir ayrılıkları bitcoinin iki değişik birime ayrılmasına kapı araladı. SegWit2x yazılımı ile blok boyutunu 2 MB’ye çıkaran madenciler bildiğimiz bitcoin (BTC) ile yollarına devam ederken değişik bir yazılım ve değişik bir blok zinciri ile mevcut blok boyutunu 8 MB’ye çıkaran madenciler ise Bitcoin Cash(BCH) birimini oluşturdu.

Ayrılmanın hemen peşinden bitcoin kısa bir müddetliğine değer kaybı yaşasa da tekrardan bugün 2755 $ düzeylerine yükseldi ve ayrılmadan değer mananında çok fazla etkilenmediğini gösterdi. Bitcoin Cash de ise ayrılmayla beraber çok daha hareketli bir değer değişimi gözlemlendi. 219 $’dan açılış yapan bitcoin cash, gün içinde yüzde 100’ün üstünde değer kazandı ve 800 $ düzeylerine erişti. Şu anda değeri 395 $ dir.

Şimdi Ne Olacak?

Ayrılma sürecinin öncesinde ve sonrasında bitcoin toplulukları, birkaç saat süresince bitcoin sahiplerinin, cüzdanlarına müdahale etmesine müsaade etmedi. Ayrılma sürecinden takriben bir saat sonra bitcoin sahipleri bitcoin alışverişine kaldığı yerden devam edebildi. Tabi ayrılmayla beraber bitcoin cash’i kabul eden topluluklar ve kabul etmeyen topluluklar arasında da bir takım farklılıklar ortaya çıktı.

Bitcoin cash’i kabul eden bir takım bitcoin ticaret platformları, müşterilerin hesaplarındaki kripto parayı ikiye ayırdı ve müşterilerin her iki para biriminde de işlem yapmasına sağladı. Dünyanın en popüler kripto para ticaret platformu olan Cex.io’nun da aralarında bulunduğu pek çok ticaret platformu ise bitcoin cash’i kabul etmedi ve ayrılma sonrasında müşterilerin yalnızca bitcoin üzerinden işlem yapmasına müsaade etti.

Şuanda bitcoin yatırımcıları Bitcoin Cash’in durumu için bekleme durumunda. Bitcoin yatırımcıları için kripto para birimimin değeri kadar güvenilir olması da oldukça önemlidir. Pek çok bitcoin ticaret platformu bitcoin cash’ı kabul etmemektedir. Ancak ilerleyen dönemde Bitcoin cash’in güvenilir olduğundan emin olurlarsa bu kripto para birimi de borsalardaki yerini sağlamlaştırabilir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !