• YARIM ALTIN
  1.366,61
  % 0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6515
  % 1,55
 • € EURO
  9,0886
  % 1,16
 • £ POUND
  10,5865
  % 1,40
 • ¥ YUAN
  1,1723
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1025
  % 0,88
 • BITCOIN
  381846,297
  % -0,96
 • BIST 100
  1.540,28
  % -0,11

SCAM nedir ve ne zaman kullanılır? (SCAM hakkında basit kelimelerle)

SCAM nedir ve ne zaman kullanılır? (SCAM hakkında basit kelimelerle)

SCAM sözcüğü nasıl çevrilir?

Hemen tanımı ile başlayın. ALDATMACA (SCAM) – İngilizce dolandırıcılık, aldatmaca . “Skammed”, bir nedenle yatırımcılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişidir. SCAM konsepti esas olarak hiper projelerden doğar. (çok karlı yatırım programları). Hype müşterilere ödeme yapmayı bıraktığında, “SCAM” olduğu söylenir.

Dolandırıcılık nedenleri aşağıdaki olabilir:

Hackerlerin proje yöneticisi hesaplarını hacklemesi

UYARI! Bir bilgisayar korsanlığı olayından sonra site yönetimi, bilgisayar korsanlığı ve tüm paranın çalınması nedeniyle ödemelerin sona ermesi ile ilgili bir duyuru yayınlar. 

Proje çalışanı veya yöneticisinin hatası

Proje yönetimi yöneticisi / çalışanlardan biri olan bir günah keçisi seçer. İddiaya göre onun suçu nedeniyle, yatırımcı para kaybedildi. Suçlu adı asla aranmaz. 

Bankalardan, ortaklardan, ödeme sistemlerinden kaynaklanan sorunlar

Yatırımcılara yapılan ödemeler sona erdiğinde, proje yönetimi, cüzdanların bloke edilmesi veya banka garantilerinin yerine getirilmemesi nedeniyle ödemelerin artık mümkün olmadığını açıklar. 

Dolandırıcılığın tanımı dolandırıcılık olduğundan, aşağıdakileri anlamak kolaydır: hesap kesmek, cüzdanları engellemek ve tüccarların hatalarını engellemek gibi hiçbir mücbir sebep yoktur. Bu saf mazeret kabataslak yutturmaca. Bazen proje yöneticileri hiçbir açıklama yapmaktan rahatsız olmazlar, sadece siteyi kapatırlar.

Hızlı bir aldatmaca tanımak nasıl?

Dolandırıcılık olasılığını tanıyabilmelisiniz. Mesela, sizi ilgilendiren projede gerçek alım satım onayının bulunmaması çarpıcı bir işaret olarak hizmet verebilir.

Dolandırıcılığın Diğer Belirtileri

SCAM genellikle kendi başına oluşmaz, bazı belirtilerden önce gelir:

 • Proje alanı ile ilgili sorunlar, çökmeler ve dos saldırıları. Site yönetimi, aldatmacaların yakında gerçekleşeceğini anlıyor, bu nedenle siteyi ve geliştirmeyi optimize etmeyi bırakıyor.
 • Geri bildirim kalitesinde bozulma ve teknik destek. Yukarıda açıklandığı gibi, yöneticiler artık bir proje geliştirmek ve yatırımcıları çekmekle ilgilenmiyorlar.
 • Para çekme ile ilgili sorunlar. Genellikle, bankalararası transfer 6 bankacılık günü sürer. Bu süre geçmeden panik yapmak için henüz erken. Her ne kadar deneyimsiz yatırımcılar birkaç gün içinde endişelenmeye başlasa ve ödeme gereklilikleriyle yönetimi bombalamaya başladılar.
 • Proje karlılığında makul olmayan artış. Dolandırıcılığı öngören yönetim, yatırımcı fonlarını çekmek için geniş çaplı faaliyetlere başlıyor. Onlara benzeri görülmemiş karlar ve cazip yeni yatırım koşulları sunulmaktadır.
 • Proje ile ilgili olumsuz eleştirilerin tematik forumlarda ortaya çıkışı. İnsanlar para çekme konusundaki gecikmeler, idarenin fakir çalışmaları ve destek hizmetleri hakkında yazıyorlar. Dolandırıcılığın yöneticilere bağlı olup olmayacağı çalışmaya devam etme ve hataları düzeltmeye kararlı mı, yoksa ellerini sallayıp projeyi kapatacaklar mı.
 • Siteye benzersiz ziyaretçi sayısının azaltılması. Trafik düştüğünde, doğrudan siteye çok az dikkat edildiğini gösterir. Trafiği görmek için sayfanın altındaki sayaca bakın. Tezgâhın gizli olduğu görülür, ancak katılım istatistiklerini bulmak zor değildir. “Site trafiğini bulma” gibi bir talepte bulunun ve sistem size birçok seçenek sunacaktır.

Yukarıdaki yaklaşan scam belirtileri en yaygın olanlarıdır. Ancak, oldukça başarılı ve ziyaret edilen, aniden kapanan projeler var. Aynı zamanda, bu işaretlerin bulunduğu diğer yerler de istikrarlı bir şekilde var.

SCAM
Para çengelde

Sonuçlar aşağıdaki gibi çizilebilir:

 1. Güven sezgisi;
 2. Portföy çeşitlendirmesine bağlı kalmak;
 3. Seçilen projelerin haberlerini takip edin;
 4. Yatırımcı forumlarını okumak;
 5. Yatırımcının 10 altın kuralını takip edin.

Bol şanslar dilerim!

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !