• YARIM ALTIN
  1.353,22
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN
  380177,301
  % 5,95
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Yeni Girişimci olacaklara önemli tevsiyeler

Yeni Girişimci olacaklara önemli tevsiyeler

 

Her girişimci kendi zorluklarıyla karşı karşıya kaldığı uzun ve benzersiz bir yolculuğa sahiptir. Bu her girişimci için aynıdır. Başarılı girişimcilerin bile önünde çok farklı tuzaklar vardır. Başarılı ya da başarısız girişimcilerin önündeki bu tuzaklara düşmemesi için bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Eğer bir iş yönetiliyorsa, aşağıdaki 9 tuzağa dikkat etmek gerekir.

Yanlış Ekip Seçimi

Kişilerin iyi insan olmaları, kurulacak olan işte çalışmaları için uygun oldukları anlamına gelmez. Çoğu girişimci ilk ekibini oluştururken ön yargıyla hareket ederek iş için ilk zamanların geçirildiği kişiler seçilir. Ancak, iyi ekip kurmak için ekibi oluşturan bireylerin daha önceki iş deneyimleri iyi analiz edilmelidir. Önyargı ile hareket edip yanlış ekip ile iş kurmak, işin başarısına gölge düşürmekte hatta iflasa bile neden olmaktadır.

Sermayeyi Etkin Kullanmamak

Girişimciler, sermaye olarak işe yatırdıkları parayı ya da yatırımı, iş için harcamıyorlarsa sermayenin etkin kullanıldığı söylenemez. Girişimcilerin büyük çoğunluğu bu hataya düşmektedir. Bir iş kurulurken yapılan harcamaların çok lüks olmasına gerek yoktur. Gereksiz yere yapılan harcamalar bir süre sonra işletmeye büyük yük getirecektir. Bu nedenle iş kurulurken konulan sermaye, düzgün harcanır ve kazanca odaklanılırsa daha başarılı olunabilir. Birçok şirket bu hataları yaparak işletmeleri batırmaktadırlar.

Ego Tatmini İçin Şirket Kurmak

Başarılı girişimciler için ün kazanmak ve güçlü olmak, sermaye artırımı ve çalışanları işe alırken büyük avantajdır. Bir şirkete, bir kişinin bağlanması doğru değildir. Girişimciler şirketlerinin geleceğini düşünürken, çözmekte olduğu sorunları da düşünmelidir. Burada önemli olan sorunu çözen insanlardan çok sorunun çözülmesi eylemidir. Ego tatmini için kurulan şirketler, yatırımcısını hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle, girişimcilerin ilk düşünmeleri gereken şey, müşterilerin şirket hakkındaki düşünceleri olmalıdır.

İş ve İşçi Uyumuna Dikkat Etmek Gerekir

Girişimciler, işlerini kurup başarılı bir şekilde işlerine devam ederken yeni işçi alımı ihtiyacı doğacaktır. Yeni alınacak olan işçilerin, iş yerindeki rollerine göre çok iyi karar verilmelidir. İşe yaramayan kişiler işe alınmamalıdır. Alınacak kişilerle uzun yıllar çalışmak için işi bilmeyen kişiler işe alınmamalıdır.

En İyi Olmaya Odaklanmamak

Girişimciler en iyi olmayı hedefleyerek çıktıkları yolda, biraz para kazandıkları zaman bu hedeflerinden saparlar. Zamanla şirketin geleceği ile ilgili kaygıya düşmek, girişimciyi hataya doğru sürükler. Firmaların çoğu bu hatayı yapmaktadır. Belirli kazançlar ulaşmak şirketin en iyi olduğu anlamına gelmemektedir. Girişimcilerin işlerini devam ettirmek ve büyütmek için sürekli çalışmaları gerekir. Çünkü iş dünyasında her şirketin bir alternatifi vardır.

Girişimcinin Kendisine Dürüst Olmaması

Girişimcilerin çoğu işlerinin sorunsuz olarak ilerlediği konusunda kendilerini ikna ederler. Girişimciler açısından iyimserlik iyidir. Ancak, girişimciler şirketlerinin ne zaman başarılı ne zaman başarısız olacağını bilmek zorundadırlar. Yoksa büyük bir yanılgıya düşerler.

İşçilere Fazla İş Yüklemek

İşlerin belirli bir düzene göre yapılması istenildiğinde görevlendirme yapmak zordur. Şirketler büyüdükçe temsilci seçmek te zorlaşır. Çalışanlara çok fazla iş yüklemek, onların hata yapmasına neden olur. Bu nedenle işçilerin yapabilecekleri kadar iş vermek onların başarılı olmasını dolayısı ile şirketinde hedeflerine emin adımlarla ilerlemesine neden olur.

Batık Maliyetleri Tespit Etmek

Girişimciler gelecek ile ilgili kararlar alırken, geçmişteki yapılmış olan yatırımları incelemeleri gerekir. Girişimciler, belirli bir proje, bir fikir ve çalışanın harcadığı zamana bakarak, buna göre daha fazla zaman harcamanın gerekli olduğunu düşünerek büyük bir tuzak içine düşerler. Bu tuzağa düşmemek için ve yeni iş fikirleri ve projelerden verim almak için, geçmişteki yatırımlar iyi analiz edilmeli ve batan yatırımlardan ders alınmalıdır.

Sağlıklı İş ve Yaşam Dengesini Korumak

Girişimciler için sağlıklı iş ve yaşam arasındaki dengeyi kurmak zordur. Girişimciler, dünyanın önemli meselelerinin kendi işleri olduğunu düşündüklerinden sıfır dengeye sahiptirler ve bu tuzağa çok düşerler. Bu tip meseleleri takıntı haline getirmek güçlü bir motivasyona neden olur belki ama farklı çıkış yolları bulmak ve dinlenmek için fırsatlar yaratmak, enerji seviyesini yüksek tutmaya yardımcı olur. Bu denge çok mükemmel olmak zorunda değildir. Bunun yanı sıra, stres ve yüksek yoğunluklu çalışmayı dengelemek için az da olsa denge olması lazımdır. Bu şekilde büyük başarılara imza atılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Bunlar da ilginizi çekebilir !