• YARIM ALTIN
  1.006,11
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0492
  % -0,11
 • € EURO
  6,5535
  % -0,13
 • £ POUND
  7,8692
  % -0,45
 • ¥ YUAN
  0,8668
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,0953
  % -0,03
 • BITCOIN
  58266,691
  % -1,54
 • BIST 100
  120.791,8600
  % 0,53

Google Adsense Gelirinin Vergilendirilmesi Nasıl Olacak?

Google Adsense Gelirinin Vergilendirilmesi Nasıl Olacak?

Google Adsense reklamlarından elde etmiş olduğunuz gelirler için vergi ödemesini nasıl yapacaksınız? Ya da nereye başvurup, kime müracaat edeceksiniz? Bu tür soruları olup ta vergi dairesine gidip bunu cevabını öğrenemeyen arkadaşlar tam sizin için yazılmış bir yazıdır.

Öncelikle Google Adsense geliri neydi? Ona bir açıklık getirelim sonra yazımıza kaldığımız yerden devam ederiz.

Google Adsense; Google AdWords reklamı satın alan firma ya da web siteleri reklamlarının bir kısmını çeşitli web sitelerinde gözükmesini istemektedir. İşte bu web sitelerinde gözüken reklamlar için tıklama başı web site sahibi firmaların ya da kişilerin hesabına Google tarafından aktarılan ücret Google Adsense geliri adını almaktadır. Google Adsense geliri elde etmek isteyen firmalar Google Adense’ye web sitelerini kayıt ettirip, web sitelerinden reklamlar yayınlatarak Google Adsense’den gelir elde edebilirler.

Şimdi Adsense geliri nedir, nasıl elde edilir, nereye müracat edilir ve bu ücreti kim öder gibi sorulara cevap verdikten sonra bu gelirin vergilendirilmesi nasıl olacak? Sorusuna cevap bulalım.

Ülkemizde gelir vergisi Maliye Bakanlığı tarafından iki türlü alınmaktadır. Bunlar 1.cisi vergi mükellefi olmayan kişiler için hizmeti alan firma ya da kişi tarafından stopaj kesintisi yapılarak gider pusulası düzenlenerek hizmeti alan firma tarafından kesilmiş olan stopaj kesintisi vergi dairesine hizmet alınan kişi adına ödenir. 2.si ise Maliye kaydı olan işyeri sahiplerinin ödemiş olduğu vergilerdir.

Şimdi bu vergi kesintileri nasıl oluyor örneklerle açıklamaya çalışalım. Örneğin; İşletmemiz için temizlik hizmeti alacaksınız ve temizlik işi yapan maliye kaydı olmayan bir kişi ile 100 TL ye anlaştınız. Bu kişi işini bitirdiğinde ödemesini yapmak için Gider Pusulası düzenlersiniz. Maliye’nin belirtmiş olduğu tarifeye bakacak olursak temizlik hizmeti için % 10 stopaj kesintisi yapılması gerekmektedir. 100 TLx% 10= 10 TL kesinti yaparak 90 TL’yi temizlik işini yapan kişiye veriyoruz. Biz bu işlemi yaparak temizlik işini yapan kişinin adına vergi kesintisini yaparak vergi dairesine ödemesini gerçekleştireceğiz. Google Adsense geliri ile temizlik işinin ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Burada işin mahiyeti önemli değildir. Ortada bir gelir var mı? Evet o zaman bu gelirin vergilendirilmesi gerekmektedir. Ancak Türk Vergi Kanunu vergi geliri yurt dışı kaynaklı olan kişiler için stopaj düzenlemesi yapmamıştır. Bu ücretin vergilendirilmesi için Google Adsense’nin Yurtiçi’nde kurulu bir şubesi tarafından ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme yurt dışından gönderildiği için buna sizin yapacağınız bir şey yoktur. Ancak elde etmiş olduğunuz kazançtan dolayı haksız bir kazanç elde etmiş olmaktasınız.

Çözüm ne peki? Firma kurmak

Tarafınıza ait bir Maliye kaydı olursa Google’ye fatura kesebilirsiniz. O zaman yukarıda yazmış oldugum gibi çok bilinmeyenli bir denklem ile karşılaşmamış olursunuz…:)

Bunlar da ilginizi çekebilir !