• YARIM ALTIN
  870,32
  % -0,27
 • $ DOLAR
  5,7886
  % 0,01
 • € EURO
  6,4732
  % 0,38
 • £ POUND
  7,7288
  % 1,56
 • ¥ YUAN
  0,8264
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0927
  % 0,99
 • BITCOIN
  41783,514
  % 0,88
 • BIST 100
  111.702
  % 1,44

Google Adwords

Google Adwords

Google Adwords

Google Adwords, arama motorları içerisinde pazar payı % 90’lar civarı olan google’ye ait  metin bazlı bir reklam aracıdır.  Sunulacak reklam, genellikle belli limitler içinde kullanacağınız satırlardan oluşmaktadır: “İlgi çekici başlık”, “Açıklama satırı”, ve “site alan adı”.

Reklam, reklam veren tarafından gösterildiğinde değil, reklamı gören kişiler tarafından tıklandığında ücret ödersiniz. Bu ücret, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete göre değişir. Reklamlarınızın daha üstlerde gösterilmesi için de daha fazla ücret ödemeniz gerekmektedir.

AdWords’ün nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizi iyi bir şekilde kurgulamak ve anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralaması gibi bazı yapı taşları hakkında bilginiz olmalıdır.

Seçiler sözcük ve sözcük öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Eğer siz orijinal elektronik ürün satıyorsanız, anahtar kelime olarak ‘elektronik ürün’ ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’da orijinal elektronik ürün ya da benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının yanında reklamınız görünebilir. Ayrıca orijinal elektronik ürün satışını yapan Google ile alakalı tüm web sitelerinde reklamlarınız görünebilir.

Aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, bu durumda Google’nin reklam sıralaması yöntemi ön plana çıkar. Reklam sıralaması; teklif tutarınız, kalite puanı bileşenleri (beklenen tıklanma oranı, reklamın alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi) ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi kullanılarak hesaplanır. Bu sıralama süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelime ile en alakalı kelimeyi seçer.

Google Adwords’le entegre olarak çalışan Google Analytics, sitenizle ilgili ölçümleme  ve  analizler  yapabilmeniz için detaylı istatistikler sunar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !