• YARIM ALTIN
  883,15
  % -0,26
 • $ DOLAR
  5,7378
  % 0,14
 • € EURO
  6,3668
  % -0,01
 • £ POUND
  6,9836
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  0,8145
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0864
  % 0,15
 • BITCOIN
  58598,280
  % -3,59
 • BIST 100
  96.032
  % 0,00

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

 

Gerek tasarımı gerekse de online kullanıcılara sunduğu benzersiz içerikle ortalamanın üzerinde bir web site ya bloga sahip olabilirsiniz.
Bunun yanında çeşitli reklam ve pazarlama yöntemleri sayesinde web siteniz ziyaretçi akınına da uğruyor olabilir.
Peki ama reklamsız olarak arama motorları vasıtasıyla doğal yollarla bir kuruş harcamadan her gün binlerce kişinin sitenizi ziyaret etmesiniz istemez misiniz? İşte bu yazımızla seo’nun temellerini öğrenecek, web site ve blogunuzun arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için neler yapabileceğine dair bilgi sahibi olacaksınız.
Konuya başlamadan önce belirtmeliyim ki hiçbir SEO uzmanı ya da tekniği sizi bir günde zirveye taşıyamaz. Seo aracılığıyla Google, bing ve yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak elbette ki mümkün ancak bunun bir süreç olduğu ve başarının zaman alacağı unutulmamalıdır. Sabrı ve çalışmayı bırakıp kısa sürede yükselmek için kesinlikle SEO hilelerine başvurmayın. Bu hileler size bir süre için yukarılara taşısa da, arama motorları bunu fark ettiğinde sitenizi veritabanlarından kaldıracaklardır. Böyle bir duruma düşerek emeğinizi tehlikeye atmamak için dikkatli olun kendini seo uzmanı olarak tanıtan herkese sitenizi teslim etmeyin. Kendiniz de sabrı ve çalışkanlığı elden bırakmayın.
Web site sahipleri, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında hedefledikleri anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkmak isterler. Bu hedef imkânsız olmamakla beraber hiç de kolay değildir. Ancak bunu başarmak için sitenizi optimize etmeniz ve ona uygun olarak kodlamanız gerekmektedir.

Alan Adı Seçimi

Seo açısından bakıldığında hedef anahtar kelimenizin alan adında yer alması önem arz etmektedir. Örneğin hedef kelimenizi ‘oyuncak’ ise ‘oyuncakvadisi’ olarak alacağınız bir domain size artı puan kazandıracaktır.

URL Kullanımı

url-kullanımı

Hem insanlar tarafından hem de botlar tarafından okunabilir URL şemalarını tercih edilmelidir.

http://www.firmaadi.com/index.phpcat=yazilar&yil=2008&ay=08&ad=oyuncak yerine

http://www.firmaadi.com/yazi/2008/08/oyuncak/ şeklinde anlaşılması daha kolay bir şema tercih etmenizi öneririm. Hatta URL şemalarını hazırlarken, ay ve yıl gibi tarih belirten gereksiz elementlerden de kaçının. http://www.firmaadi.com/yazi/2009/09/eticaretnedir/ yerine   http://www.firmaadi.com/eticaret-nedir/ şeklinde bir URL tercih etmelisiniz.

Anahtar Kelimelerin Seçimi

anahtar-kelime-secimi

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, rekabetin çok yüksek düzeyde olduğu anahtar kelimelerden ilk etapta kaçınmanız faydalı olabilir zira rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde ilk sıralara gelmek oldukça zordur. Anahtar kelimelerinizi gene sitenizin içeriğine uygun ancak rekabetin daha düşük düzeyde olduğu kelimelerden seçmek kısa vadede sizin için daha iyi olur.  Örneğin, Ankara’da faaliyet gösteren bir oyuncak dükkânı için anahtar kelimeniz “oyuncak Ankara” ya da “Ankara oyuncakçı” olmalıdır. Rekabetin yüksek düzeyde olduğu “oyuncak” ya da “oyuncakçı” gibi anahtar kelimeler seçerek yükselmeye çalışmak çok zordur.

İlginizi çekebilir  Google AdSense nedir? Yeni Başlayanlar İçin Blog Sahipleri İçin Özel Rehber

Size önerim anahtar kelime seçmeden önce araştırma yapın. Online kullanıcılar tarafından en çok aranan kelimeleri bilin ve bu kelimeler arasından rekabet oranının düşük olduğu kelimeleri seçerek çalışmalarınızı bu doğrultuda sürdürün.

Sitenizin İçeriğine Önem Verin

site-iceriginin-önemi

İçerikten daha önemli bir şey bilmiyorum. Sitenizin konusu her ne olursa olsun, ziyaretçilerinizi sitenizde tutacak kaliteli bir içeriğe sahip olun.

Kaliteli içeriğe sahip olmak, SEO açısından oldukça önemlidir. Sunduğunuz içerikten memnun olan kullanıcılar sitenizde fazla vakit geçirir. Sitenizde aradığını bularak tatmin olan kullanıcılar tekrar gelir bu da Google gözünde değerinizi artırır.

Siteniz kesinlikle orijinal içeriğe sahip olsun. Bir başka sitedeki içeriği kopyalayıp, sitenizde yayınlayarak başarıyı yakalayamazsınız.

Bunun yanında sayfanızın içeriğinde kullandığınız anahtar kelimeler sitenizle ilgili olsun. Anahtar kelimler vasıtasıyla sitenize gelen kullanıcılar alakasız bir içerikle karşılaşırsa bu durumdan hoşnut kalmazlar ve sitenizi hemen terk ederler. Unutmayın online kullanıcıları memnun etmeden Google’ı memnun edemezsiniz. Haddinden fazla anahtar kelime kullanmayın. Anahtar kelimelerinizin doğru miktar, konum ve yoğunlukta olmasına dikkat edin. Aksi takdirde siteniz arama motorları tarafından “spam” olarak algılanır bunun sonucunda da mimlenerek veritabanlarından kaldırılır.

Sitenizi orijinal içerikle sürekli güncel tutun. Güncel içerikli siteler daha çok trafik alacağı gibi, arama motoru botları da güncellenen içeriği fark ederek sitenizi daha sık ziyaret etmeye başlarlar. Bu da sitenizin zamanla daha yukarılarda yer alması için avantaj sağlar. İçerik güncelleme de bizim editör gibi bugün 3 yazı öbür gün 1 yazı şeklinde düzensiz olursanız sonuca ulaşamazsınız 🙂

İçerikle Alakalı Sayfa Başlıkları Kullanın

Sayfa başlıklarınız içeriğinizle ilgili anahtar kelimeleri kesinlikle içermelidir. Fakat bunu aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Arama motorları sayfa başlıklarınızda çok fazla anahtar kelime görürse, siteniz bundan olumsuz etkilenir.

Etiket kullanımı

etiket-kullanimi

Her html etiketi bir amaca hizmet eder. Bu nedenle yazılarınızla uygun etiketleri mutlaka kullanın.

Site İçi Link Kullanımı

Link oluştururken, “buraya tıklayınız” şeklinden bağlantılardan kaçının. Bu bağlantılar SEO açısından uygun değildir.  Bunun yerine,  örneğin;  ‘E-ticaret nedir’,‘Seo nedir’ şeklinde bir yazıdan bağlantı verebilirsiniz. Bu tip linkler Seo açısından daha faydalı olacaktır.

Sitenizdeki sayfalara link vermekten çekinmeyin. Kullanıcıların sitenizdeki sayfalara rahat bir şekilde ulaşabilmesi için sitenizdeki sayfalara link verin.  Örneğin, sitenizde en çok okunan yazıların yer aldığı bir kutuyu her sayfaya ekleyebilirsiniz. Bu yöntemle SEO’nun gerektirdiği site içi linkle meyi yapabildiğiniz gibi, ziyaretçileriniz de sitenizdeki en popüler yazılara kolayca ulaşmış olurlar.

İlginizi çekebilir  Güncel Seo teknikleri nasıldır?

Sitenizdeki tüm görsellere alt etiketlerini dâhil etmeyi unutmayın.

Arama motorları resimleri insanlar gibi göremediği için resmin alt etiketlerinde belirttiğiniz metne bakarak resmin içeriğini anlamaya çalışır. Kullanacağınız alt etiketler onların bu görselleri anlamalarına yardımcı olduğunu unutmayın. Ancak burada da anahtar kelimelerinizi ölçülü kullanın. Sade ve basit olsun.

Kopya İçerikten  Kaçının

kopya-icerikten-kacının

Google  aynı içeriğe sahip farklı sayfalar barındıran sitelere karşı çok katıdır ve bu tip siteleri gözünü kırpmadan cezalandırır. Bu durum kopya içeriğin, aynı sitenin farklı sayfalarında ya da farklı sitelerde yer alması açısından bir farklılık oluşturmaz. Eğer tümüyle birebir aynı içerik farklı sayfalar üzerinde yer alıyorsa, Google tarafından arşivine en son dâhil edilen web sitesi cezalandırılır.

Robots.txt Kullanın

robotx-kullanımı

Sitenizin farklı kısımlarına erişim imkanı vermek ya da bu kısımlara arama motorlarının erişimini engellemek için robots.txt dosyasını kullanın. Tek yapmanız gereken bir robots.txt dosyası oluşturmak ve bu dosyayı sitenizin kök dizinine yerleştirmek. Ardından ilgili dosya içerisinde belirttiğiniz tüm kurallara arama motorları dikkat edecektir.

robots.txt dosyası salt metin tabanlı bir dosya olmasına rağmen yapabildikleri açısından oldukça güçlüdür. Bu dosya aracılığı ile sitenizdeki belirli bir klasör altındaki dosyalara, tüm arama motorlarının erişimini engelleyebilir, ya da sadece istediğiniz arama motorlarını engelleyebilirsiniz.

Site Haritası Oluşturun

site-haritası

Site haritası (sitemap) adı verilen dosyalar, sitenizdeki tüm sayfaların adreslerinin yer aldığı metin tabanlı bir dosyadır ve arama motorlarının sitenizdeki linkler aracılığı ile erişmesinin mümkün olmadığı sayfaların var olması durumunda kullanılır. Ziyaretçileriniz için HTML tabanlı bir site haritası ve arama motorları için de XML tabanlı bir site haritası oluşturmanız önerilir. Eğer mümkünse her iki dosyaya site üzerinden link vermeniz tavsiye edilir.

Frame Kullanmaktan Kaçının

Bunun ne kadar önemli olduğunu size anlatamam: çerçeveler (frame) kötüdür. Hem web geliştiricileri için hem de SEO açısından frame kullanımının hiçbir faydası yoktur. Frameler içerisindeki içerik genel olarak arama motorları tarafından algılanamazlar.

Daha da önemlisi, eğer çerçeve içerisindeki sayfalardan birisi arşivlenirse, o sayfaya arama motorları üzerinden gelen bir kişi, o sayfayı içeren çerçevelerden oluşan sayfayı göremeyeceğinden, sitenizin içerisinde gezinmesi oldukça zordur. Kesinlikle ama kesinlikle kullanmanız gerekmediği sürece frame kullanmayın.

Sitenizi Arama Motorlarına Kayıt Edin

arama-motoruna-kayıt

Yeni bir site sahibi iseniz,  sitenizi arama motorlarına (Google, bing, yahoo ) kaydedin.

İlginizi çekebilir  SEO'yu Etkileyen Önemli Faktörler

Benzer Sitelerden Link Alın

backlink

Bu konu Google’ın oldukça önem verdiği bir değerlendirme kriteridir. Bu nedenle tüm web site ve blog sahipleri gibi siz de, diğer sitelerin sitenize ve yazılarınıza link vermesini istersiniz. Sitenize verilen her link ona verilmiş artı bir puan anlamı taşır. Ancak burada alınacak linkin kalitesi önemlidir. Önünüze gelen siteden link almanız durumunda bu sitenize olumsuz etki edebilir. Bunun yerine Google gözünde kendini ispatlayarak değer kazanmış siteler ile sizin sitenizle aynı alanda faaliyet gösteren sitelerden link almanız daha faydalı olacaktır.

Google Araçlarını Kullanın

google-araclarını-kullanın

Google Analytics ve Google Webmaster Araçları gibi sistemleri kullanarak sitenize gelen ziyaretçilerin profilini çıkarabilir, onların hangi anahtar kelimeler üzerinden geldiğini ve hangi sayfalarda daha çok zaman geçirdiğini görebilirsiniz. Bu tip verileri kullanarak sitenizin genelinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Yazılarınızı Sosyal ağ ve İmleme sitelerinde Paylaşın

sosyal-ag

Blog veya sitenizdeki yazıları sosyal ağlarda ve imleme sitelerinde paylaşın. Bu sitelere eklediğiniz yazılar arama motorları tarafından kısa sürede fark edilir. Web siteniz daha fazla indexlenir ve zamanla Google da yükselmeye başlarsınız. Bununla beraber bu alanlar üzerinden organik ziyaretçi kazanırsınız.

Hile Yapmayın

Son olarak belki de bu listedeki en önemli maddeyi belirtmek istiyorum. Hile yapmayın, hile yapmaktan sonuna kadar uzak durun. Arama motorları er ya da geç, hile yapan siteleri fark eder ve bu siteleri bir daha veritabanlarına eklememek üzere silerler.

Gereksiz Kod Kullanmaktan Kaçının

Kırık Linkleri Kontrol Edin

Sayfa Altyapısını Optimize Edin

Sonuç;

Buraya kadar her şeyi doğru yaptıysanız tek yapmanız gereken şey beklemek, kaliteli içerik oluşturmaya devam etmek ve sıralamanızın yükselmesini izlemek olacaktır. Sabırlı olun, bu tip şeyler hemen olmuyor ancak doğru adımları attığınızda kesinlikle sizi memnun eden sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bu listede bahsettiklerimiz seo ile ilgili bilinmesi gereken bazı temel bilgileri oluşturuyor. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’nun oldukça kapsamlı ve karmaşık bir konu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle araştırmaya, edindiğiniz bilgileri sitenizde uygulamaya ve sabırlı olmaya devam edin.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Yorum ve önerileriniz bizim için önemlidir. Yazının devamında yorumlarınızla konunun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar !

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

Güncel Seo teknikleri nasıldır?

E-Ticaret Firmalarında SEO’nun Önemi

Başarılı SEO Uzmanını Anlayabilmek İçin Sorulması Gereken Sorular?

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouTube SEO Nedir?

Başlıkların SEO’ya Etkisi Nedir ?

SEO İle ilgili diğer makaleleriniz

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • nenerede3 sene önce
 • Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size