• YARIM ALTIN
  1.585,92
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3354
  % -0,09
 • € EURO
  8,6322
  % 0,01
 • £ POUND
  9,6145
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,0558
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,0999
  % 0,81
 • BITCOIN
  86803,273
  % -1,43
 • BIST 100
  1.075,52
  % 1,41

E-Ticaret Altyapı Paketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E-Ticaret Altyapı Paketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımda e-ticaret sektörüne yeni giriş yapacaklar için, e-ticaret altyapı paketi seçimi konusunu ele almak istiyorum.

E-Ticaret yapmaya karar verdiyseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayacak sizin ve hedef kitlenizin beklentilerine cevap verecek bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var demektir. E-ticareti müşteriden müşteriye satış sistemi ile yapan, mevcut c2c sistemleri üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak bu siteleri kullanmak yerine kendi siteniz üzerinden satış yapmayı istiyorsunuz.

Projenizi hayata geçirmek için çevrenizden ve internet üzerinden araştırmalara başladınız. Özel bir yöntem ile e-ticaret altyapısı edinecek bütçeniz olmadığını farz edelim. Bu durumda yazılım firmalarının sunduğu hazır e-ticaret paketlerini incelemeye başladınız.

İhtiyaç ve beklentileriniz nelerdir?

E-ticaret altyapı paketi almadan önce sonradan problem yaşamamak, para ve zaman kaybına uğramamak için iyi bir araştırma ve inceleme yapmak gerekir. Gereksinimleriniz doğrultusunda bir liste hazırlamalısınız.

Almayı düşündüğünüz e-ticaret altyapısı sizin beklentilerinizi karşılıyor mu?

İhtiyaç ve beklentilerin analiz edilmesi ve bu analizler doğrultusunda verilecek bir karar yanlış tercih yapmanızı engeller. İşler içinden çıkılmaz bir hale gelmeden önce, e-ticaret altyapı paketi için fiyat teklifi aldığınız firmaların sunmuş olduğu e-ticaret paket altyapılarını ihtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda ele almanız gerekir. Bunun için bir mukayese tablosu oluşturmanız faydalı olacaktır.

Mukayese tablosu nasıl hazırlanır?
 1.  İhtiyaçlarının belirlenmesi,
 2.  İhtiyaçlarımız ile Altyapı paketinin karşılaştırılması,
 3.  Sunulan hizmet ve fiyat karşılaştırması,

Mukayese tablosu hazırlarken tablonun sol tarafına kendi ihtiyaçlarınızı, sağ tarafa ise teklif aldığınız firmaların   e-ticaret paketlerini listelersiniz.

Bu tablo yanlışa düşmeden size sunulan teklifleri sağlıklı bir yolla değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Örneğin; 10 Firmadan fiyat teklifi aldınız. E-ticaret altyapınızda ‘Payu Ödeme Sistemi’ olmasını istiyorsunuz. Paketleri incelediğinizde 5 tanesinin bu hizmeti sağlamadığını gördünüz. Bu durumda bu firmaları elersiniz. Geriye 5 firma kaldı.

İncelemeye devam ediyoruz. Müşteri kullanım kolaylığını sağlamak için, sitenizde Facebook İle Bağlan’ özelliğinin yer almasını istiyorsunuz. Bu durumda bu altyapıyı sağlamayan paketleri de elemeniz gerekiyor. Teklifleri incelediğinizde 3 firmanın sunduğu teklifte bu özellik yer alsın. İhtiyacınıza karşılık vermeyen diğer 2 firmayı da elediniz. Geriye 3 firma kaldı.

İncelememize devam ediyoruz. Sisteminizde ‘Fatura Yazdırma Modülü’ de olmalı. Paketleri incelediğinizde 2 firmanın bu altyapıyı sağladığını gördünüz. Sağlamayan diğer firmayı da elediniz. Geriye son 2 firma teklifi kaldı.

Bu firmaların sunduğu diğer altyapı özellikleri de sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Bu aşamada fiyat değerlendirmesi yaparak en uygun teklif veren firma ile çalışma kararı alabilirsiniz.

Bu yöntemle hem işiniz kolaylaşır hem de daha isabetli kararlar vererek sonradan pişman olacağınız altyapılara para ve zaman harcamaktan kurtulursunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !
YORUMLAR YAZ
 • Kerim Akarsu – Niximera Information Technology11 ay önce
 • Niximera olarak. E-Ticaret hakkında yaptığınız makaleler gerçekten çok doğru ve doğru yola sevk ediyor. Çok severek ve mutlu olarak takip ediyoruz.