• YARIM ALTIN
  1.289,34
  % 0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8656
  % 0,05
 • € EURO
  7,7850
  % 0,71
 • £ POUND
  8,5905
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  0,9781
  % 0,64
 • РУБ RUBLE
  0,0956
  % -0,62
 • BITCOIN
  63504,716
  % 2,51
 • BIST 100
  117.773,00
  % 1,75

Pinterest Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Pinterest Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Nedir bu Pinterest?

Sosyal Medya benzeri toplumsal medya platformlarına bir yenisi daha eklendi. Büyük ilgi gören Pinterest, birkaç ay içinde on milyon kullanıcıya ulaştı. Peki bu yeni toplumsal medya platformunun öbürlerinden farkı ne?

Pinterest nedir? Pin (iğne) ve interest (ilgi) kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest, fotoğraf ve video paylaşımına olanak sağlayan bir toplumsal medya platformu.
Bu platformun esas mantığı duyuru panosu bu benzer biçimde kullanılabilmesi. Tıpkı gerçek bir duyuru panosunda olduğu benzer biçimde Pinterest’te ilgimizi çeken mevzuların duyurusunu yapabiliyoruz. Bu duyuruların farkı ise online platformda sayısız insanla paylaşılabilmesi ve en önemlisi de paylaşımın deposunın kim olduğunun görülebilmesi.

Pinterest’in esas mantığı tıpkı öteki sosyal medya platformlarında bulunduğu bunun gibi paylaşmaya dayanıyor. Pinterest’in farkı bu paylaşımların yazıdan aşırı görsel ağırlıkta olması. Kullanıcıları internette rastladıkları enteresan fotoğraf ve videoları paylaşıp başka kullanıcılardan yorumlar alabiliyorlar.

Pinterest kavramları

Pinterest’te paylaşım yapmanın adı ‘Pin’. Kullanıcılar internet tarayıcılarına Pin ıt adlı bir uygulamayı yükleyerek internette rastladıkları tüm fotoğraf ve videoları kolayca diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorlar.

Bu paylaşımın yapıldığı yerin adı ‘Board’ (pano). Kullanıcılar bu panolarda paylaşmak istedikleri fotoğraf ve videoları değişik kategoriler altında toplayabiliyorlar. Kullanıcılar isterlerse paylaşım yaptıkları panolarda diğer satın alanların da katkı yapmasına izin verebiliyorlar. Mesela evini dekore etmek arzulayan bir Pinterest kullanıcısı ev dekorasyonu hakkında bir pano oluşturup katkı sağlamak isteyenlerin fikirlerini alabiliyor ve bu fikirleri tek bir yerde toplayabiliyor. Ayrıcalıklı yiyecek tarifleri, düğün organizasyonları yada alışveriş önerileri için de Pinterest kullanılabilir.

Pinterest kullanıcıları aynı Twitter ve facebook’ta bulunduğu bunun gibi başka kullanıcıları takip edebiliyorlar. Böylece takip ettikleri bu ürünü satın alanların paylaştıkları tüm resim ve videoları görmek olası olmaktadır. Pinterest’te meydana getirilen paylaşımların altına yorum yazmak da olası.

‘Like’ tuşu ile kullanıcılar Pinterest’te gördükleri enteresan içerikleri beğenebiliyor ve ya ‘Pin’leyerek öteki kullanıcılarla paylaşabiliyor.

‘Repin’ özelliğiyle Pinterest’te görmüş olduğunüz enteresan paylaşımları siz de kendinize ait bir panoda paylaşabiliyorsunuz. Aynı Twitter’da Retweet yapmak bunun gibi.

Peki üye olmak nasıldır?

Geliştirilme aşamasında olan Pinterest henüz direkt üyelik sistemine açık değil. Pinterest kullanabilmek için platformun ana sayfasından (www.Pinterest.Com) bir davetiye ilgi etmek gerekiyor. Davetiye için e-mail adresinin verilmesi kafi. Pinterest yetkilileri birkaç gün arasında davetiyenizi gönderiyor.

Şayet birkaç gün beklemek istemiyorsanız tanımış olduğunuz başka Pinterest üyelerinden destek alabilirsiniz. Mevcut Pinterest üyeleri isteyenlere facebook ve Twitter üzerinden sınırsız davetiye gönderebiliyor.

Üye olduktan sonrasında yapmanız gereken ilk şey internet tarayıcınıza ‘Pin ıt’ adlı uygulamayı yüklemek. Bunu yükledikten sonrasında internette beğendiğiniz video ve fotoğrafları başka Pinterest kullanıcıları ile paylaşabiliyorsunuz.

Markaların da merakını çekti

Lemon.Ly adlı şirketin yaptığı bir araştırma Pinterest hakkında ilginç istatistikler ortaya koyuyor. Bu istatistiklere göre Pinterest’in hali hazırda 10,4 milyon kayıtlı kullanıcısı mevcut. Yaklaşık 9 milyon kullanıcı Pinterest’e facebook üstünden ulaşıyor.

ComScore’un yayınladığı bir istatistiğe nazaran Pinterest ocak ayında 11,7 milyon tekil kullanıcı vasıtası ile ziyaret edilince ABD’de 10 milyon kullanıcı haddini en hızlı geçen toplumsal medya platformu duyuru edildi.

Pinterest büyük markaların da dikkatini çekmiş biçimde. ürünlerinin pazarlamasını yapmak dileyen 100’den fazla marka Pinterest hesabı açmış. Bilhassa moda, besin, gezi ve ev dekorasyonu bunun benzer biçimde alanlarda etkinlik belli eden şirketler Pinterest’e büyük talep gösteriyor. Pinterest kullanıcılarının yüzde 97’sinin hanım olması bu markaların gösterdiği ilginin bir öteki önemli sebebi.

Bunlar da ilginizi çekebilir !